Geri Dön

100’üncü yılda Selanik yolunda

Edip Uras, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak fitilini ateşlediği Milli Mücadele’nin 100’üncü yılında, büyük önderin anısına Selanik’te tamamlanacak anlamlı bir yürüyüş başlattı.

100’üncü yılda Selanik yolunda

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı milli mücadelenin üzerinden tam 100 yıl geçti. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan, İstiklal Savaşımızı başlatan Atatürk ve arkadaşları için 100. yılda birçok etkinlik, anma programı ve organizasyonlar düzenleniyor.

Bu organizasyonlar arasında farklı bir isim öne çıkıyor. Edip Uras, 15 Nisan’da ilginç ve unutulmaz bir hikayenin ilk adımlarını attı. Uras, Atatürk anısına bir yürüyüşe başladı. İstanbul’dan Selanik’e 660 kilometrelik mesafeyi 33 günde tamamlayacak.

Son bölüm 19 Mayıs’ta

19 Mayıs 2019 saat 14.00’da Edip Uras, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evinin önüne varacak. Her gün Nutuk’tan bir bölüm okuyarak sosyal medya hesaplarından paylaşan Uras, son sayfaları da işte bu özel yerde, en özel günde okuyacak. Uras, yürüyüşle ilgili Milliyet’in sorularını yanıtladı ve A’dan Z’ye tüm detayları anlattı.

- Basit bir giriş olacak ama ‘Üç Yolculuk’ yani İstanbul’dan Selanik’e uzanan yürüyüşünüzü bize anlatır mısınız?

Üç Yolculuk, aslında hepimizin sürekli içinde olduğu geçmiş, şimdi ve gelecek döngülerini temsil ediyor. Atatürk’ün hayata veda ettiği Dolmabahçe Sarayın’ndan başlayan İstanbul - Selanik yolculuğu da üç yolculuğu birden içeriyor. Geçmiş yolculuğunda Mustafa Kemal‘in kaleminden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yolculuğunu, şimdi de 660 kilometrelik yol maceralarını, gelecek için ise bu iki yolculuktan aldığımız ışığı nasıl yansıtacağımızı anlamaya çalışıyoruz.

- Nutuk’u bölüm bölüm okuyorsunuz? Edip Uras için kişisel anlamda Nutuk ne ifade ediyor?

Youtube #üçyolculuk kanalında Nutuk’u bölüm bölüm anlatıyorum. Türkiye’de son 15 yılda milyonlarca basıldı ama fark ediyorum ki aslında çok az insan okumuş bu eseri. Bana göre tarihi ve siyasi kimliğinin ötesinde yazılmış en önemli kişisel gelişim kitaplarından biri Nutuk. Zor ve hatta imkansız durumlardan nasıl çıkabileceğimiz konusunda müthiş bir rehber. Öyle büyük dersler var ki, bize sadece uygulaması kalıyor diyebilirim. Tekrar edeyim, bunu siyasi ve toplumsal olarak değil, bireysel hayatlarımızdaki zorlukları göz önüne alarak söylüyorum.

‘Daha iyi anlaşılıyor’

- Milli Mücadele’nin 100. yılıyla alakalı düşünceleriniz neler?

19 Mayıs ülkemizin çizgisinde önemli bir kırılma anı. Vatansever herkesin çıkış çareleri aradığı bir dönemde, kimsenin düşünmediğini düşünen biri, milli iradeyi ilk günden itibaren her zaman arkasına alarak, ümidi tükenmiş insanları birleştirerek o zaman imkansız gibi gözükeni başarıyor.

100 yıl sonra o günlerde olan bitene, görüşlere ve mücadelelere bakınca aslında o dönemde ne kadar zor şartların üstesinden gelindiği daha iyi anlaşılıyor.

100’üncü yılda Selanik yolunda

- Sağlık açısından herhangi bir problem yaşadınız mı?

Ben 52 yaşındayım ve itiraf etmek lazım yaşam içinde çok sportif biri sayılmam. Fakat yolculuk başladığından beri kendimi daha sağlıklı hissediyorum. İlk hafta sonuna doğru ayaklarda sorunlar oldu ancak ikinci hafta bittiğinde çoğunu atlattım. Devam etmek iyileşmek için tek çözüm.

- Bu kararı aldıktan sonra nasıl bir zihinsel ve fiziksel bir çalışma yaptınız?

Zihinsel çalışma daha ağırlıklı oldu. Bu kararı yaklaşık 2 yıl önce aldım. Nutuk’u nasıl ele almam gerektiği konusunda epey kafa yordum. Son 3 ay uzun yürüyüşler yaparak hazırlandım ama gerçeği gibi değil elbette. Uzun yolda yürümek bambaşka bir deneyim.

Her gece canlı yayın yapıyor

-Çevrenizdeki insanlardan nasıl geri dönüşler alıyorsunuz? Nasıl tepkiler oluyor?

Yunanistan sınırına geldim an itibarı ile. Bugün sınırı geçeceğim. Şimdiye kadar herkesden çok güzel geri dönüşler alıyorum. Her gece 21.00 de İnstsgramda canlı yayın yapıyor ve günü paylaşıyorum. Özellikle büyük şehirden çıktığımdan itibaren herkes yolda çok yardımcı oldu, insanların desteği bacaklarımda yakıt oluyor. Çağdaş Eğitim Vakfı’nın da desteği ile çağdaş eğitime destek için adımlar atmaya ve sayfalar çevirmeye devam ediyorum.

Ters şeritte kilometrelerde ilerlediDenizli-Antalya kara yolunda ters şeritten ilerleyen bir sürücü, adeta ölüme davetiye çıkardı. Bir başka sürücünün cep telefonuyla çektiği görüntüde ters şeritte ilerleyen sürücünün karşıdan gelen araçların uyarılarına aldırış etmeden hızlı bir şekilde kilometrelerce ilerlediği ve TIR'ın altında kalmaktan ise son anda kurtulduğu görülüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber