Geri Dön

100 yıl sonra ilk ayin !

Çeşme Belediyesi tarafından restore edilen Aya Haralambos Kilisesinde 100 yıllık bir sürenin ardından ilk kez ayin yapıldı. Ayini İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos yönetti.

100 yıl sonra ilk ayin !

Çeşme Belediyesi tarafından restore edilerek kültür merkezi olarak ilçeye kazandırılan tarihi Aya Haralambos Kilisesi, adını aldığı Aziz Haralambos’un bayramında önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Tarihi yapıda, yaklaşık 100 yıllık uzun bir sürenin ardından 10 Şubat Aziz Haralambos Bayramında ayin yapıldı. İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos tarafından yönetilen ayine Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris, Yunanistan Milletvekili Andreas Mihailidis, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Sakız Adası Belediye Başkanı Emmanouil Vournous, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Ortodoks cemaati mensupları ve ilçeye yakın Yunan adalarında yaşayan Ortodokslar katıldı.

“MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASI ANADOLU”
Aziz Haralambos’un hayatının anlatıldığı ayinin ardından konuşma yapan İstanbul Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, "Başta Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş olmak üzere, bir asır sonra ayin yapabilmemiz için izin verilmesini sağladıkları için tüm devlet makamları ve hükumet temsilcilerine cemaat ve patrikhane olarak sonsuz şükranlarımı arz ederim. Bizim Anadolu’muz medeniyetlerin buluştuğu ve kesiştiği bir yerdir. Bugün Anadolu’daki kültür mirasımızı ziyaret edenler bütün dünya ülkelerinden geliyor. Bu eski medeniyetlere hayran kalıyor. Bugünkü Türk misafirperverliğine hayran kalıyorlar. Her zaman en müspet ve en iyi intibalarla ayrılıyorlar” dedi.

“YUNANİSTAN VE TÜRKİYE BARIŞ TİMSALİ OLACAK”
Rumların bu topraklarda asırlar boyunca yaşadığını anlatan Bartholomeos, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne yazık ki mübadelede Yunanistan’daki Müslüman kardeşlerimiz evlerinden barklarından olup buraya geldiler ve buradaki Rumlar evlerinden, tarlarından kültür miraslarından mahrum kalıp Yunanistan’a göç etme mecburiyetinde kaldı. Allah’a şükrediyoruz ki bugün iki ülke arasında dostluk ve işbirliği bağları bulunmaktadır. Bu bağ ve ilişkiler eminiz ki önümüzdeki günlerde iki ülkenin başbakanlarının buluşması ile daha da geliştirilecek, çoğalacak. Bu iki ülke, Yunanistan ve Türkiye bölgemizde ve dünyada huzur ve barış timsali olacaktır. Biz buradaki dostlarımıza bir kere daha teşekkür ediyor, hepinize hayırlı, huzurlu günler diliyoruz. Bugün kutladığımız Aziz Haralambos’un dualarına sığınarak, hepinize uzun ömür diliyoruz. İlgili makamlar bize izin verirse inşallah seneye yine 10 Şubat’ta Aziz Haralambos Bayramında buraya gelmeyi ümit ediyoruz.”

HOŞGÖRÜ VE BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR
Çeşme olarak yaklaşık 100 yıllık bir süreden sonra böyle önemli bir törene ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da, şunları söyledi: "Savaşlar ve bu savaşlardan doğan açlık, kıtlık ve göç sorunuyla çalkalanan dünya, her şeyden çok barışa, hoşgörüye, sevgi ve saygıya ihtiyaç duyuyor. Turizm cenneti Çeşme’nin tarihi ve kültürel anlamda en önemli zenginliklerinden biri olan Aya Haralambos Kilisesinde gerçekleştirilen ayinin, hem Türk ve Yunan halklarının dostluğuna hem de iki ülke arasındaki ilişkilere olumlu yönde etki edeceğine inanıyorum. Umarım önümüzdeki yıllarda atılacak adımla çift taraflı olarak bu dostluğu daha da iyi bir noktaya ulaştırırız.”

Sevgilisini bağlayıp evi ateşe verdiİstanbul Ataşehir'de Alev Y. adında bir kadın, sevgilisi Emre Y. tarafından elleri ve ayakları koli bandıyla bağlandı. Emre Y., daha sonra sevgilisinin bulunduğu evi ateşe vererek kaçtı. Evde mahsur kalan Alev Y., olay yerine gelen itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Emniyet ekiplerinin çalışmaları sonucu Emre Y. yakalanarak gözaltına alındı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet