Geri Dön

14 Ağustos İstanbul, Ankara, İzmir il il cuma namazı saatleri - Bugün Cuma namazı saat kaçta, ne zaman kılınacak?

İslam alemi bir Cuma namazı mutluluğunu daha bugün yaşamaya hazırlanıyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs önlemleri kapsamında sosyal mesafeye dikkat edilerek Cuma namazları camilerde kılınmaya başlandı. Camilerin açılmasıyla yeniden Cuma namazlarını eda etmeye başlayan vatandaşlarımız şimdi 14 Ağustos Cuma namazını beklemeye başladı. İşte başta büyükşehirlerimiz olmak üzere il il Cuma namazı vakitleri...

14 Ağustos İstanbul, Ankara, İzmir il il cuma namazı saatleri - Bugün Cuma namazı saat kaçta, ne zaman kılınacak?

Cuma namazı coşkusu bu akşam itibariyle İslam alemini sarmaya başladı. Yurdumuzun dört bir yanında yarın inanan milyonlarca vatandaşımız Cuma namazlarını kılacak. İşte merakla beklenen 14 Ağustos Cuma namazı ile ilgili bilgiler...

14 AĞUSTOS CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İSTANBUL CUMA NAMAZI SAATİ

İstanbul'da Cuma namazı 13:16'da kılınacak.

ANKARA CUMA NAMAZI SAATİ

Ankara'da Cuma namazı 13:00'de kılınacak.

 

İZMİR CUMA NAMAZI SAATİ

İzmir'de Cuma namazı 13:23'de kılınacak.

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'İftiralar kurtaramayacak' dedi ve ekledi: Haydut devletGelen son dakika haberine göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 2 aylık tatilin ardından yasama çalışmalarına bugün yeniden başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel oturumla toplanan Meclis Genel Kurulu'na hitap etti. Azerbaycan'a destek açıklaması yapan Erdoğan, 'Şimdi netice zamanı. Azeri kardeşlerimiz de kendi göbeklerini kesmenin adımını attılar. Ermenistan yönetimini, her şeyi bir kenara bırakıp ısrarla Türkiye’ye iftira atma gayreti de kurtaramayacak. Bu haydut devlete (Ermenistan) destek verenleri, kendilerine insanlığın ortak vicdanı önünde hesap sorulacağı konusunda ikaz ediyorum' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber