Geri Dön
GündemŞehirler arası seyahat yasakları ne zaman kaldırılacak? Yollar ne zaman açılacak, 15 ilde şehir giriş-çıkış yasakları hangi tarihte sona erecek?

Şehirler arası seyahat yasakları ne zaman kaldırılacak? Yollar ne zaman açılacak, 15 ilde şehir giriş-çıkış yasakları hangi tarihte sona erecek?

14 Büyükşehir ve Zonguldak'ta devam eden şehirler arası seyahat kısıtlaması devam ediyor. Şehirler arası seyahat kısıtlaması bilindiği üzere ilk olarak 30 Büüykşehir ve Zonguldak'ta uygulanmaya başlanmış Mayıs ayının başından itibaren ilk olarak 7 Büyükşehir'de sonrasında ise 9 Büyükşehir'de şehirler arası seyahat yasaklarının kaldırılması ile sona ermişti. 14 Büüykşehir ve Zonguldak'ta ikamet eden vatandaşlar şehirler arası seyahat yasağının ne zaman sona ereceğini merak içerisinde araştırmaya devam ediyor. Peki Şehirler arası seyahat yasakları ne zaman sona erecek?

Şehirler arası seyahat yasakları ne zaman kaldırılacak? Yollar ne zaman açılacak, 15 ilde şehir giriş-çıkış yasakları hangi tarihte sona erecek?

Şehirler arası seyahat yasakları ne zaman kaldırılacak sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Nisan ayı itibariyle getirilen yasaklar Mayıs ayı itibariyle kademeli olarak ilk önce 7 Büyükşehirde sonrasında ise 9 Büyükşehir'de son buldu. Şehirler arası seyahat yasağının sürdüğü iller arasında ise helen 14 Büyükşehir ve Zonguldak yer alıyor. Peki Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman kaldırılacak?

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI NE ZAMAN SONA ERECEK?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta şehirlere giriş-çıkış yasakları getirilmişti. Yeni normal döneme geçişle ilk olarak 7 il ve ardından da 9 ilde seyahat yasağı kaldırılmıştı. İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 15 ilde ise giriş-çıkış yasağı 3 Haziran’a kadar uzatılmıştı.

İL BAZINDA YASAKLAR SÜREBİLİR

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre; Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bu illerde önümüzdeki bir hafta yeni vaka ve ölüm sayılarına bakılarak adım atılacak. Veriler ve Bilim Kurulu’ndan çıkacak tavsiye kararları da dikkate alınarak 15 şehirde giriş-çıkış yasaklarının 3 Haziran’da kaldırılması planlanıyor.

Virüsün yayılmasında olumsuz bir seyir durumunda ise il bazında yasakların sürebileceği belirtiliyor. Bu şehirlerde de İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları’nca il geneli, ilçe veya bölgesel bazda yasaklar uygulanabilecek.

MASKE VE MESAFE ŞARTIYLA

Tedbirler kapsamında vatandaşların kullanımına kapatılan park, bahçe, sahil bantları, mesire ve ören yerleri, piknik alanları da tekrar açılıyor.

İllerdeki veriler ve salgının yayılma durumuna göre vatandaşlar maske takarak ve sosyal mesafe kurallarına uyarak bu alanları kullanabilecek. Risk durumunda İl İdare ve Pandemi Kurulları’nca bu alanlara geçici süreli yasaklar konabilecek.

DENİZE BÖYLE GİRİLECEK

‘Yeni normal’ olarak isimlendirilen koronavirüs sonrası dönemde, hayatımızdaki birçok şey farklı olacak. Bu doğrultuda insanların bir araya geldiği sosyal alanlarda yeni düzenlemeler yapılıyor.

Şehirler arası seyahat yasakları ne zaman kaldırılacak Yollar ne zaman açılacak, 15 ilde şehir giriş-çıkış yasakları hangi tarihte sona erecek

Turizmin başkenti Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde de benzer bir uygulama başlatıldı ve plaja rastgele havlu serip güneşlenme ya da denize girme dönemi tarih oldu.

9 METREKARELİK KORONA LOCALARI

Konyaaltı Plajı’nda sahile sabitlenen ahşapların etrafı halatlarla sarılarak 9 metrekarelik alanlar oluşturuldu.

ŞEZLONGLARA SOSYAL MESAFE

Plaja gelenler 3’erli, 2’şerli ya da tekli hazırlanan şezlongları kullanabilecek. 3’lü ve 2’li şezlonglar yalnızca ailelerin kullanımına sunulacak. Her bir şemsiye grubunun arasında da 2.5 metrelik boşluklarla sosyal mesafe kuralı uygulandı.

 

Telefonunu çaldığı kişiyi ve ablasını otomobiliyle metrelerce sürüklediAdana'da ablası Tuğba A.'nın (23) cep telefonunu internetten satışa çıkaran Ali İ. (19), telefonu almak için gelen kişiyle buluştu. Telefonu bakma bahanesiyle alan kişi, parasını vermeden aracıyla olay yerinden kaçmak istedi. Bu sırada araca tutunan Tuğba A. ile Ali İ.'yi metrelerce sürükleyen şüpheli, olay yerinden kaçtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet