Geri Dön

15 yaşındaki İngiliz kız Türkiye’ye kaçtı

İngiltere’de kaybolduğu bildirilen 15 yaşındaki bir genç kızın Suriye’ye geçmek üzere Türkiye’ye geldiği ortaya çıktı.


Bristol kentinde geçtiğimiz hafta kaybolan genç kızın radikalleştiği ve Suriye’de savaşmak için evden kaçtığı tahmin ediliyor. Bristol Belediye Meclisi üyesi Hilbaq Jama, ‘genç kızın sabah okula gitmek üzere evden çıktığı ve babası kendisini almak üzere okula geldiğinde bulunamadığını’ belirtti. Jama, genç kızın ‘ailesinin yıkılmış durumda’ olduğunu ifade ederken, ailenin kızlarına yönelik ‘geri dön’ çağrısını aktardı. İngiliz polis şefi Louisa Rolfe ise, ‘kaçak kızın İstanbul’a kadar izinin sürüldüğünü’ ve ‘bulunması için her türlü çalışmanın yapıldığını’ söyledi. Rolfe, “kızın Suriye’ye geçmeden bulunması ve güvenliği ilk önceliğimiz” şeklinde konuştu.

İNGİLTERE'DE KAYBOLAN GENÇ KIZIN IŞİD'E KATILDIĞI İDDİASI
İNGİLTERE'nin Bristol kentinde geçen hafta kaybolan 15 yaşındaki Yusra Hussien'in, beraberinde genç bir kız ile terör örgütü IŞİD'e katılmak için Türkiye üzerinden Suriye'ye gitmiş olabileceği sanılıyor.
İngiliz basınında çıkan haberlerde geçtiğimiz çarşamba günü ailesin 'okul gezisine gittiğini belirterek evden çıkan ve bir daha haber alınamaması üzerine polise kayıp başvuru yaptığı Yusra Hussien'ın, Londra'da buluştuğu 17 yaşındaki genç bir kızla IŞİD'e katılmak üzere İstanbul'a gitmiş olabileceği belirtildi. Yusra'nın arkadaşı ile birlikte Heathrow Havalimanı'ndan İngiltere'yi terk ettiği tahmin ediliyor.
Diğer yandan İngiliz Guardian gazetesine konuşan Yusra'nın bir yakını genç kızın 'cihatçı, radikalleşmiş ve aşırı' gibi medyada konuşulan yorumları eleştirerek henüz bu konuda hiçbir kanıt olmadığını ve araştırmanın devam ettiğini söyledi.
İngiltere Emniyet yetkililerinden yapılan açıklamada genç kızın ülkeden çıkıp İstanbul'a varışına kadar hareketlerinin belirlendiği ve öğrencinin "radikalleşmiş" olabileceği belirtildi.
Somalili saygın bir ailenin kızı olduğu belirtilen Hussien'i İngiltere anti terör polisleri ile Türk yetkililer, Suriye sınırından geçip geçmediği konusunda araştırma başlattığı ifade edildi.
Diğer yandan Guardian gazetesi yüzlerce genç kadın ve kızın Batılı ülkelerden Suriye'deki militanlara katılmak için evlerini terk ettiği ile ilgili bir haber yayınladı. Habere göre, 14 yaşındak kızlar sosyal medya aracılığıyla Suriyeli cihatçılarla tanışarak evleniyor. Bu kişilerin arasında Manchester'deki ailesinin yanından ayrılarak IŞİD militanları ile evlendikleri öne sürülen 16 yaşındaki kardeşler Zahra ve Salma Halane bulunuyor.

DHA

ABD'de sahile yaklaşan köpek balığı sürüsü böyle görüntülendiABD'de Singer Island sahiline yakın mesafede toplanan onlarca siyah uçlu resif köpek balığı görenleri korkuttu. Sahile yaklaşan onlarca köpek balığı sürüsü drone ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet