Geri Dön
Gündem17 yaşındaki Ebru'nun şüpheli ölümünde mahkemeden tahliye kararı

17 yaşındaki Ebru'nun şüpheli ölümünde mahkemeden tahliye kararı

Küçükçekmece'de 2019 yılında Ebru Erdem'in balkondan düşerek hayatını kaybettiği davada 23 yıl 6 aya kadar hapsi istenen tutuklu sanık Serdar Taş adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

17 yaşındaki Ebru'nun şüpheli ölümünde mahkemeden tahliye kararı

Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya müşteki Ayşe Erdem ve Murat Erdem katılırken sanık Serdar Taş SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.  Geçen celse mütalaasında sanığın beraatini isteyen Cumhuriyet savcısı bilirkişi raporunda muğlak ibareler bulunduğundan kovuşturma aşamasında olay yerinde keşif yapılmadığı tespit edildiğinden uzman bilirkişilerle birlikte keşif yapılmasını talep etti.

Ayrıca, savcı Adli Tıp raporu ve Olay Yeri İnceleme Müdürlüğü'nün uzmanlık raporunu dosyaya sunulduğundan yapılacak keşif sonucu hazırlanacak tutanak ve raporların incelenip mütalaanın yeniden değerlendirilmesini bu aşamada da sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.  

TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyeti, tutukluluk halinin devamını gerekli kılan somut gerekçenin bulunmadığı, tutukluluk süresinin dolması, delillerin toplandığı, sanığın kaçma şüphesinin bulunmaması şartları oluştuğundan sanık Serdar Taş'ın ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı adli kontrolleriyle tahliyesine karar verdi.

Öte yandan celse zaptına yansıtılan keşif yapılmasına ilişkin talebi dosyanın karar aşamasına geçildiği sebebiyle reddine karar vererek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

23 YIL 6 AYA KADAR HAPİS İSTENİYORDU

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede 20 Mart 2019'da polis ekiplerinin bir kişinin binadan atıldığı ya da intihar ettiği şeklinde ihbar alması üzerine olay yeri olan Küçükçekmece'ye gittiği anlatılıyor.  İddianamede 17 yaşındaki Ebru Erdem'in bir binanın 9'uncu katından teras katına düşerek öldüğü ifade edilirken, maktulün yanındaki Serdar Taş'ın olaydan sonra taksiye binerek hızlıca uzaklaştığı belirtildi.

Maktul Ebru Erdem'in kanında çoklu uyarıcı madde tespit edildiğinin de belirtildiği iddianamede, sanık Serdar Taş'ın da kanında esrar tespit edildiği ifade edildi. İddianamede sanık Serdar Taş hakkında 'Çocuğa yönelik kasten öldürme' ve 'Suç sonucu ölümün olması sebebiyle çocuğun cinsel istismarı' suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Ayrıca sanık Taş hakkında 'Evi terk eden çocuğu, ailesini veya yetkili makamları durumdan haber vermeksizin yanında tutmak' ve 'Uyuşturucu ticareti yapma veya sağlama' suçlarından 23 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. İddianamede diğer sanık Kemal Sönmez'in ise 'Evi terk eden çocuğu, ailesini veya yetkili makamları durumdan haber vermeksizin yanında tutmak' suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istendi. 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 12 aylık ihracatımız 17 Eylül itibarıyla rekor kırdıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 28. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde konuşma yaptı. "Artık Türkiye dünya ihracatında yüzde 1 pay seviyesine ulaşarak kritik eşiği yakaladı." diyen Erdoğan, İhracatı Geliştirme Fonu ve İstanbul'a yeni fuar merkezinin kurulacağını müjdeledi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, '12 aylık ihracatımız ilk defa 200 milyar dolar eşiğini aşarak 17 Eylül itibarıyla 211 milyar dolarla rekor kırdı.' ifadelerine de yer verdi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner