Geri Dön

18 pilot ilde kadına şiddete karşı ‘modül’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadına yönelik şiddeti önlemede kullanılacak “Risk Analiz ve Yönetim Modülü”nü 18 pilot ilde başlattıklarını açıkladı.

18 pilot ilde kadına şiddete karşı ‘modül’

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’ni (ŞÖNİM) 81 ile yaygınlaştırdıklarını anımsatan Selçuk, Risk Analiz ve Yönetim Modülü’nün, ŞÖNİM mesleki personelince şiddet mağduruna sunulacak hizmetlerin başlangıç noktası niteliğinde olacağını bildirdi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadına yönelik şiddeti önlemede kullanılacak “Risk Analiz ve Yönetim Modülü”nü 18 pilot ilde başlattıklarını açıkladı. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’ni (ŞÖNİM) 81 ile yaygınlaştırdıklarını anımsatan Selçuk, Risk Analiz ve Yönetim Modülü’nün, ŞÖNİM mesleki personelince şiddet mağduruna sunulacak hizmetlerin başlangıç noktası niteliğinde olacağını bildirdi. 

Modüldeki risk odağına göre mesleki müdahale yapılacağını vurgulayan Selçuk, “Kadına yönelik şiddete ilişkin coğrafi dağılım üzerinden 81 ilimizin analizini yaparak pilot uygulama için 18 temsili ilimizi belirledik. Bu kapsamda Amasya, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, Gaziantep, Hatay, Kars, Kayseri, Kütahya, Muğla, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Van illerimizdeki Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) personeline modülün kullanımına dair eğitim gerçekleştirdik. Yapılan eğitim sonrasında Risk Analiz ve Yönetim Modülü’nü 18 ilimizin ŞÖNİM’lerinde kullanıma sunduk” ifadesini kullandı.Modülün pilot uygulamasını yıl sonuna kadar sürdürmeyi planladıklarını belirten Selçuk, pilot uygulamadan elde edilecek veriler kapsamında risk değerlendirme ölçeğinin güvenirlik analizlerinin gerçekleştirileceğini, çıkan sonuçlar doğrultusunda bilimsel kanıta dayalı bir risk ölçeği oluşturulacağını kaydetti. 

İzmir'de silahlı saldırıİzmir'in Karşıyaka ilçesinde, aralarında husumet olduğu ileri sürülen kimliği belirsiz kişi Engin Ekşioğlu'nu(39) iş yerinde tabanca ile vurarak öldürdü. Olayın ardından polis ekipleri, kayıplara karışan cinayet firarisini yakalamak için çalışma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber