Gündem 2-4 yaşa arı poleni yasağı

2-4 yaşa arı poleni yasağı

07.07.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın vitamin ve takviye gıdalarla ilgili hazırladığı taslağa göre, arı sütü ile poleni gibi gıdalara 2-4 yaş çocuklar için onay verilmeyecek. Bal, sirke, tahin ve pekmez etken madde olarak kullanılamayacak.

2-4 yaşa arı poleni yasağı

Mithat Yurdakul - Beslenmeyi desteklemek ya da bağışıklığı artırmak amacıyla özellikle koronavirüs salgını döneminde bilinçsizce tüketimi artan vitamin, mineral, bitkisel ve diğer maddelerden oluşan gıdalarla ilgili yeni düzenleme hazırlandı.

Haberin Devamı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yönetmelik taslağına göre arı sütü, arı poleni, perga, apilarnil ve propolis içeren takviye edici gıdalara, 2-4 ve 3-4 yaş grubu için onay verilmeyecek. 4-10 yaş grubu için de emme tableti, çiğnenebilir tablet ve efervesan tablet hariç diğer tablet, kapsül ve pastil gibi katı formlardaki takviye edici gıdalara onay verilmeyecek. Üç yaş altı küçük çocuklara yönelik hazırlanan takviye gıdaların bileşiminde katkı maddesi olmayacak. İki yaşın altı içindeki bebekler için ise herhangi bir şekilde takviye edici gıda üretilmeyecek, onay verilmeyecek ve piyasaya arz edilmeyecek

AMBALAJ BÜYÜKLÜĞÜ

Taslağa göre, hazır ambalajlı olarak son tüketiciye sunulacak sıvı formdaki takviye gıdalar için ambalaj büyüklüğü, 300 ml’den tek kullanımlık olmayan, ölçekle kullanılan toz formdaki takviye gıdalar için 500 gr’dan fazla olamayacak. Bal, keçiboynuzu özü, sirke, tahin, pekmez, zeytinyağı, meyve suyu gibi gıdalar takviye edici gıdalar da etken madde olarak kullanılamayacak. Sakız, çikolata, bonbon şeker, bar, alkolsüz içecek, kahve, çay vb. gıdalara etken maddeler katılarak üretilen ürünler, takviye edici gıda olarak kabul edilmeyecek.

Haberin Devamı

Takviye gıdalarda günlük tüketim birimi olarak çay kaşığı, tatlı kaşığı, çorba kaşığı gibi ifadeler kullanılmayacak, bunun yerine ürünlerle birlikte kendi ölçü kabı ya da kaşığı verilecek.

BESİN YERİNE GEÇMEYECEK

Takviye gıdaların etiketinde, tanıtımında, sunumunda ya da reklamında söz konusu gıdanın besin öğelerinin yeterli ve dengeli bir beslenme ile karşılanamayacağını belirten, ima eden veya vurgulayan ifadeler yer alamayacak. İşletmeciler, ürettiği, ithal ettiği veya piyasaya sürdüğü takviye gıdanın, gıda güvenilirliği şartlarına uymadığını belirlemesi halinde ürünlerin toplanması için işlem başlatmak ve yetkili mercileri bilgilendirmekle mükellef tutulacak.

Piyasadan toplanan gıdaların toplanma nedeniyle ilgili tüketici bilgilendirilecek. Yeni yönetmeliğin yayım tarihinden önce onay alan takviye gıdalar 1 Temmuz 2024’e kadar piyasada bulunabilecek.