Geri Dön

2016 ALES sonbahar sınav sonuçları için geri sayım...

ALES güz dönemi sınavı 18 Aralık Pazar günü düzenlenmişti. ALES sorularının da yayınlanmasıyla, ALES’e katılmış olan binlerce kişi, artık sonuçların açıklanmasını bekliyor. Peki açıklanan sorular hakkındaki genel görüş ne? Sınav sonuçları ne zaman açıklanır? Geçerlilik süresi nedir ve başarı için belirlenmiş bir puan kıstası var mı? Bütün soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

2016 ALES sonbahar sınav sonuçları için geri sayım...

ALES, daha çok lisans eğitimini bitirmiş ve akademik eğitimine yüksek lisansa başlayarak devam etmek isteyen, yükseköğretim kurumlarında uzman, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı, okutman veya öğretim görevlisi olarak görev almak isteyen insanların girdiği bir akademik sınavdır. ALES’in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır. Bu sınava girerek, ülkemizde lisansüstü eğitimine başlangıç yapabilir ve yurt dışına lisansüstü eğitimine gönderilmek için ilk adımı atabilirsiniz. Aldığınız puanı bütün bu amaçlar dahilinde kullanabilirsiniz.

ALES SINAV SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

ALES, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından, yılda iki kere, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan bir sınavdır. Bu sınavlar ALES İlkbahar Sınavı ve ALES Sonbahar Sınavı olarak adlandırılır.

ALES İlkbahar Dönemi sınavı, ÖSYM tarafından 8 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenmiş ve 17 gün sonra 25 Mayıs’ta açıklanmıştı.

ALES Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ALES güz dönemi sınavı, 18 Aralık Pazar günü gerçekleştirilmişti. Sınavın üzerinden günler geçmeye devam ederken, zorlu sınava giren adaylar sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladı bile. Ancak, sınavın üzerinden günler geçmiş olmasına rağmen, ÖSYM’den henüz sınav sonuçlarına dair herhangi bir açıklama gelmedi. ÖSYM’nin bugüne kadarki ALES sınav açıklama dinamiklerine bakıldığında, sonuçların sınavdan en az 15 gün sonra açıklanıyor olduğu görülüyor. Bu nedenle 18 Aralık Pazar günü gerçekleştirilen ALES güz dönemi sınav sonuçlarının yayınlanma tarihi, 2017 yılı Ocak ayının ilk haftası olarak tahmin ediliyor. 9 Ocak ve 17 Ocak 2017 tarihleri arası da, ALES güz dönemi sınav sonuçları için olası bir tarih olarak görülmekte.

ALES Güz Dönemi Sınav Soruları

ALES Güz Dönemi sınavında, katılanlara sorulan sorular 19 Aralık Pazartesi günü saat 17.10’dan başlayarak erişime açıldı. ÖSYM’nin yayınladığı sorular ile ilgili, özellikle Türkçe bölümüyle ilgili, soruların zorluğu yönünde değerlendirmeler yapıldı. ÖSYM resmi sitesinde yayınlanan dökümanlardan bulunabilecek sorular için, aynı zamanda ÖSYM bir açıklama da yaptı. Yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde;

‘’2016-ALES (Sonbahar Dönemi): Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarının Yayımlanması

18 Aralık 2016 tarihinde saat 09:30'da uygulanan 2016-ALES (Sonbahar Dönemi) Sınavının Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarına, 19 Aralık 2016 tarihinde saat 17:10'dan itibaren aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir. 2016-ALES (Sonbahar Dönemi) Soruları, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM'ye aittir. ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.’’

ALES Başvuru Ücreti Nasıl Ödeniyor ve ALES Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

ALES sınav katılım ücreti 80.00 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda başvuru ücreti olarak ödenmesi gereken ücret 3 TL, fotoğrafınız eskidiyse bu ücret 10 TL’ye kadar çıkabiliyor. Belirlenen şifre edinme ücreti ise 5 TL. Katılım için yapılacak maksimum masraf 95 TL olarak belirlenmiştir. ALES sınav katılım ücretini, ÖSYM’nin resmi sitesinden ödeyebilirsiniz. Bunun için ÖSYM resmi sitesinde ödemeler kısmına girmeniz gerekiyor. Eğer internet üzerinden ÖSYM resmi sitesinden ödeme yapma şansınız bulunmuyor ise, bu durumda ÖSYM kurumunun belirlediği bir veya birden çok bankaya sınav ücretini yatırmanız gerekiyor. Bu işlem sonucu, ücreti ödediğiniz bankanın size verdiği dekontu saklamanızda fayda var.
ALES başvuruları, sınav ücreti ödeme işlemi gibi ÖSYM resmi sitesi üzerinden yapılıyor. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, site üzerinde girmek istediğiniz ALES dönem sınavını seçip, sitenin size verdiği talimatlara adım adım uyup başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca, ÖSYM tarafından, ALES başvurunuzu yapmadan önce, hazırlanan ALES başvuru kılavuzunu detaylı bir şekilde incelemeniz tavsiye ediliyor.

ALES’te Uygulanan Puan ve Başarı Kıstası Nedir? Başvurulacak Eğitim Durumu ile İlgili Bilgiler Nelerdir?

ALES sınav sonucunuza göre tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans programlarına katılabiliyorsunuz. Bu programlara katılabilmek için, ALES’ten en az 55 puan almanız gerekiyor. Doktora programında eğitim almak, sanatta yeterlilik programlarına katılmak için almanız gereken azami puan ise 80. Tezli ve tezsiz yüksek programları için, başvurulan programın ve üniversitenin değişken özelliklerine göre, senatolarca yeni kararlar alınarak puanlar değiştirilebilir. Bu programların puanları senatolarca artırılabilir veya düşürülebilir. Peki akademik hayata atılmak ve bu yolda ilerleyebilmek için ALES sınavına katılıp başarı sağlamak neden zorunlu?

Bu sorunun cevabı 5538 sayılı kanun ve Ek madde 8’de saklı. Bu kanun ve maddeye göre, araştırma görevlisi, uzman, çevirici gibi kadrolara açıktan ve öğretim elemanı dışında kalan kadrolara naklen atanmak için, ÖSYM tarafından her sene düzenlenen ALES’e katılmak zorunlu. Birçok akademik eğitim programına başlamak ve bu programlarda başarılı olmak da iyi bir İngilizce diline hakimiyet seviyesi gerektiriyor. Bu nedenle ALES’le birlikte YDS sınavına girip başarılı olmak da akademik hayatta yer almak ve eğitime devam edebilmek için zorunlu.

Pakistan muson yağışlarına teslim!Etkili olan şiddetli muson yağmurlarında 15 kişi hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber