Geri Dön
Gündem2017 DGS başvuru ücretlerinin ödenmesi için bugün son gün!

2017 DGS başvuru ücretlerinin ödenmesi için bugün son gün!

DGS başvuruları için ÖSYM tarafından adaylara verilen süre dün itibariyle sona erdi. 24 Mayıs tarihinde başlayan DGS başvuruları duyurulduğu gibi 1 Haziran'da adayların erişimine kapatıldı. DGS sınav ücretinin yatırılması için ise 2 Haziran yani bugün son gün...

2017 DGS başvuru ücretlerinin ödenmesi için bugün son gün!

Ön lisans programlarından mezun olan adaylardan eğitimlerini lisans eğitimine tamamlamak isteyen adaylar DGS başvurusu yapacak. ÖSYM tarafından 23 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek olan sınav için başvuru işlemleri dün sona erdi. Adayların sınav ücretini en geç bugün yatırması gerekiyor. Sınav ücretini ödemeyen adayların başvuru işlemleri tamamlanmayacağından bu adayların yapmış oldukları sınav başvurusu da geçersiz sayılacaktır. Adaylar geçen sene DGS puanı ile yerleştirme yapılan bölümlerin taban ve tavan puanlarına ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirler. Geçen yıl DGS puanı ile yerleştirme yapılan kontenjanların 9 bin 573 tanesi boş kaldı. Başvuru yapan 234 bin 664 aday içerisinden 102 bin 865 tanesi aldıkları puanlara ve yapmış oldukları tercihlere göre lisans programlarına yerleştirildi.

DGS BAŞVURUSU HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır.

DGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? ÖSYM UYARDI!

ÖSYM sosyal medya hesabı üzerinden sınav başvurularının yalnızca ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılması ile ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama şöyle;

‘’Değerli Adaylar,
osym.gov.tr Kurumsal internet sitemiz olup gov.tr uzantılı olmayan hiçbir TAKLİT adrese giriş yapmayınız, itibar etmeyiniz ve kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.
Başarı dileklerimizle’’

Sınava başvuru yapacak olan adayların meslek yüksek okulları ya da açıköğretim ön lisans programlarından mezun olması gereklidir. Adaylar içerisinde o yıl son sınıfta bulunan ve staj dışında bulunan tüm mezuniyet şartlarını yerine getirenler de

DGS başvurusu yapabilir.
DGS başvurusu için adaylara sunulan iki seçenek vardır. Adaylar ÖSYM başvuru merkezlerini kullanabilecekleri gibi kendileri de ÖSYM aday işlemleri sistemine T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş yaparak başvurularını tamamlayabilirler. Adayların başvurularını şahsen yapabilmeleri için ÖSYM aday işlemleri sisteminde güncel bir fotoğraflarının bulunması ve eğitim bilgilerinin güncel olması gereklidir. ÖSYM’nin başvuru merkezlerinde son 50 ay içinde çekilen aday fotoğrafı güncel olarak kabul edilir. Fotoğrafı ve eğitim bilgileri güncel olmayan adaylar DGS başvurularını sadece ÖSYM başvuru merkezlerinden yapabilirler. Adayların başvuru merkezlerinde yapacakları sınav başvurusu için hizmet bedeli olarak 5 TL ücret alınır.

DGS başvuru işlemlerini zamanında tamamlayamayan adaylar için 2017 DGS kılavuzunda da belirtildiği gibi geç başvuru günü belirlendi. Başvurusunu belirlenen tarihler arasında yapamamış olan adaylar, 14 Haziran 2017 tarihinde geç başvuru işlemi yapabilecekler. Normal başvuru tarihleri arasında başvuru yapan adaylar 90 TL ücret öderken, geç başvuru gününde başvuran adaylardan 135 TL ücret alınacak. DGS ile ilgili olarak ücret dışında bir diğer farklılık ise sınav merkezi tercihidir. Geç başvuru gününde başvuracak olan adaylar sınava yalnızca Ankara’da girebilir. Ankara dışında bir sınav merkezi tercihi yapamazlar.

DGS ÜCRETLERİ NEREYE YATIRILACAK?

DGS için ödenecek ücret 90 TL’dir. Sınav ücretleri bankalar aracılığı ile ya da ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ bölümü aracılığıyla yapılabilir. Bankadan sınav ücreti ödemesi yapacak olan adayların girecekleri sınav adını ve T.C. kimlik numaralarını belirtmesi yeterli olacaktır. Ödeme sonrasında alınan dekont kontrol edilerek sınav bilgileri, ad, soyad ve T.C. kimlik numarasının doğruluğuna bakılmalıdır. Dekont bir sorun oluşma ihtimaline karşılık saklanmalıdır.
Bankalar ile ödeme yapacak olan adaylar, sınav ücretlerini son ödeme günü yani 2 Haziran 2017 tarihinde mesai saati bitimine kadar ödemelidir. ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ bölümünü kullanacak olan adaylar da son ödeme dününde saat 23.59’a kadar ödeyebilirler.
Yurt dışından DGS başvuru işlemi gerçekleştirecek olan adaylar sınav ücretlerini ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ bölümü üzerinden kredi kartı ya da banka kartı ile yapabilirler.
DGS başvurusunu internet üzerinden veya ÖSYM başvuru merkezleri yapan ancak sınav ücretini ödemeyen adayların yapmış oldukları DGS başvurusu geçersiz sayılır.
2017 DGS kılavuzuna göre adaylar için belirlenen sınav ücreti ödeme seçenekleri şunlardır;
- Akbank’ın tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak olanlar hariç)
- Albaraka Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak olan adaylar hariç)
- Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak olan adaylar hariç)
- Halkbank’ın tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı
- Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı
- T.C. Ziraat Bankası’nın mobil bankacılık ve internet bankacılığı (Şubeler ve ATM’lerden sınav ücreti ödemesi yapılamaz.)
ÖSYM tarafından belirlenmiş olan bu banka seçenekleri dışında adayla, DGS başvuru ücreti ödemesi için ÖSYM ‘’Ödemeler’’ bölümünü de kullanabilirler.

Adayların DGS sonucunda alacakları puanlar doğrultusunda yapılacak olan ilk yerleştirme işlemi için ücret alınmaz ancak ilk yerleştirme işleminden sonra yapılacak olanlar için adayların ücret ödemesi gereklidir. Adaylar ek yerleştirme ücretlerini ÖSYM ‘’Ödemeler’’ bölümünden banka kartı ya da kredi kartı ile yapacaklar.

SINAVIN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR

ÖSYM tarafından belirlenen sınav kuralları vardır. Bu sınav kurallarına uyulması gerekir. Sınav kurallarına uymadıkları tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılır. Adayların sınav süresi boyunca kopya vermeleri, kopya çekmeleri, salon görevlilerine soru sormaları, birbirleriyle konuşmaları, kalem ve silgi alışverişi yapmaları, sınav düzenini bozan davranış sergilemeleri yasaktır. Bunlar dışında adaylar salon görevlisi tarafından sınav başladı demeden soruları çözmeye başlayamaz ya da sınav bitti denildikten sonra soru çözümüne devam edemez. Bu kurallara uyulmaması durumunda adayların sınavı geçersiz sayılacaktır.

15 DAKİKA KURALINA DİKKAT! DİKEY GEÇİŞ SINAVI NASIL UYGULANACAK?

ÖSYM tarafından düzenlenen DGS, 23 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecektir. Sınav başlangıç saati 10.00’dır. Sınav süresi 140 dakikadır. ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu diğer sınavlardaki gibi bu sınavda da adayların 15 dakika kuralına uymaları istenecektir. DGS başlangıç saati olan 10.00’dan 15 dakika önce yani 09.45 itibariyle sınav binalarına adayların girmelerine izin verilmeyecektir. 2017 DGS kılavuzunda belirtilen 15 dakika kuralı, adaylara sınav giriş belgeleri alınırken ÖSYM internet sitesi üzerinde de bildirilmektedir. Adayların, kimlik kontrollerinin ve güvenlik kontrollerinin zamanında tamamlanabilmesi için sınav saatinden en az 1 saat önce sınav giriş binası önünde hazır beklemesi gereklidir. Sınav gününde adaylar metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafet tercih etmelidir.

Adaylar sınav binalarına ve sınav salonlarına T.C. kimlik cüzdanları ve sınav giriş belgeleri kontrol edilerek alınacaktır. Her aday sınav giriş belgesinde belirtilen sıra numarasının bulunduğu yere oturacaktır. Sınav başlamadan önce sınav giriş belgesinin üzerinde belirtilen kurallar, sınav görevlisi tarafından sınava girilen adaylara tekrar okunur.

ÖSYM sınava girecek olan adaylara kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete verecektir. Adaylar sınava giderken yanlarında T.C. kimlik kartları ve sınav giriş belgelerinin yanında pet şişe içerisinde su götürebilirler. Bunlar dışında adayların herhangi bir araç götürmemesi gereklidir. Sınav binalarında adayların eşyaları emanete alınmaz.

Sınav süresinin ilk 105 dakikası tamamlanmadan ve son 15 dakika içine girildiğinde sınav salonu terk edilemez. Aday sebebi her ne olursa olsun sınav salonunu belirtilen süreler dışında terk ederse tekrar sınav salonuna alınmaz. Ayrıca ilk 105 dakika tamamlanmadan da sınav binasını terk etmesine izin verilmez. Aday sınav binasının içerisinde bekletilir. Sınav süresince sınav salonları güvenlik kameraları ile izlenecektir. Sınav ile ilgili bir sorun ortaya çıkması halinde güvenlik kameraları kayıtları kanıt olarak sayılacaktır.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Numan Kurtulmuş: AK Parti, genç kuşakta açık ara birinci partidirAK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Z kuşağının, AK Partiye olan ilgisi, alakası azalıyormuş gibi bir anlayış gündeme getirilmeye çalışıldığını belirterek, "Yapılan bütün anketlerde, Z kuşağı olarak tanımlanan kuşakta yani 30-18 yaşta, o en genç kuşakta AK Parti açık ara birinci partidir dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner