Geri Dön
Gündem2018 seçim sonuçları! İl il cumhurbaşkanlığı milletvekilliği seçim sonuçları

2018 seçim sonuçları! İl il cumhurbaşkanlığı milletvekilliği seçim sonuçları

Seçim sonuçları açıklandı! 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçim sonuçları resmi olmayan sonuçlara Cumhur ittifakı lehine sonuçlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olurken YSK kesin seçim sonuçlarını 5 Temmuz tarihinde açıklayacak

2018 seçim sonuçları! İl il cumhurbaşkanlığı milletvekilliği seçim sonuçları

Seçim sonuçları kesin olmayan sonuçlara göre açıklandı. Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem Milletvekilliği seçim sonuçları YSK başkanı Sadi Güven tarafından açıklandı. Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Ak Parti 293, CHP 146, HDP 67 MHP 50 ve İyi Parti 44 Milletvekili ile TBMM'de yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde %52,37 oy oranı ile ilk turda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 25.434.247 seçmenin oyunu alırken en yakın rakibi Muharrem İnce %30,78 ile 14,950,680 seçmenin oyunu alma başarısını gösterdi. Meral Akşener ve Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçiminde %10 barajının altında kaldı.

YSK BAŞKANI: SALT ÇOĞUNLUĞU RECEP TAYYİP ERDOĞAN ALDI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oyların salt çoğunluğunu aldığını bildirdi.

Güven, Kurul'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin sonuçlandığını söyledi.

Seçimde seçmen sayısının 56 milyon 322 bin 632, sandık kurulu sayısının 180 bin 65, cezaevi sandık sayısının 493, cezaevi seçmen sayısının 84 bin 924, gümrük sandık sayısının 81, yurt dışı seçmen sayısının 3 milyon 47 bin 323 olduğunu belirten Güven, yurt dışı temsilciliklerde 1 milyon 357 bin 676, gümrüklerde 167 bin 990 olmak üzere yurt dışında toplam 1 milyon 525 bin 666 seçmenin oy kullandığını, yurt dışı oy kullanma oranının yüzde 50,11 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Yurt dışı seçmen kütüğünde kayıtlı seçmenlerin kullandığı oyların daha önce getirilerek güvenli şekilde saklandığını ifade eden Güven, bu oyların bugün yurt içi seçmenlerin kullandığı oylarla birlikte büyük oranda sayıldığını kaydetti.

Güven, yurt içinde oy verme işlemlerinin takibi ve bu oyların sayımının 7 kişilik sandık kurullarınca yapıldığını, kurulda kamu görevlisi bir başkan ve bir memur üye ile 5 siyasi partili üyenin görev yaptığını anımsattı.

Sayım ve döküm işlemleri sonucu sandık kurullarınca tutulan sandık sonuç tutanaklarının, ilçe seçim kurullarına teslim edildiğini ve bu sonuçların siyasi parti temsilcilerinin gözetiminde sisteme girildiğini anlatan Güven, "Oyların girilmesi sırasında sandık kurullarınca tutulan ıslak imzalı sayım döküm cetvelleri ve sandık sonuç tutanakları da resim formatında taranarak sisteme yüklenmektedir. Sisteme girilen sonuçlar ve resim formatlı sayım döküm cetvelleri, sandık sonuç tutanakları YSK'ye geldiği anda eş zamanlı olarak seçime katılan siyasi partilerle paylaşılmaktadır." diye konuştu.

Güven, sonuçların ilanıyla birlikte ıslak imzalı tutanakların 2014 yılından bu yana Kurulun internet sitesinde vatandaşların incelemesine açıldığını söyledi. Sayım döküm cetveli ve sandık sonuç tutanaklarının üzerindeki karekodu gösteren Güven, karekod aracılığıyla sonuçların kendilerine geldiği anda tüm siyasi partilerle eş zamanlı paylaşıldığını bildirdi.

YSK Başkanı Güven, "Böyle bir taranarak yapılan işlem dünyada ilk ve tektir. Bu da seçim güvenliği açısından çok önemlidir. 2014 yılından bugüne kadar bunların değiştirildiği yolunda bize herhangi bir itiraz gelmemiştir." dedi.

YSK'nin, çoğunluğu siyasi partili üyelerden oluşan sandık kurullarıyla ilçe seçim kurullarından gelen sandık sonuç tutanaklarını alt alta koyarak toplamak suretiyle seçim sonuçlarını açıkladığını anlatan Güven, şöyle konuştu:

"Sistemimizden sonuçların yaklaşık 97,7'si şu an itibarıyla alınmıştır. Henüz sisteme girmeyen oy sayıları neticeyi etkilememektedir. Bu sonuçlara göre, sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun 4. maddesi gereğince geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı anlaşılmaktadır. Kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 10'luk barajı geçen ve geçmiş sayılan partiler AK Parti, CHP, HDP, İYİ Parti, MHP ve Saadet Partisi olarak belirlendi."

Sadi Güven, sandık sonuç tutanaklarının taranıp sisteme alınması nedeniyle SEÇSİS vatandaş portalının geçici olarak durdurulduğunu, seçimlerin kesinleşmesinden sonra tüm vatandaşların incelemesine açılacağını bildirdi.

Seçimde görev yapan herkese teşekkür eden Güven, seçimin ülkeye hayırlı olmasını diledi.

KESİN SONUÇLAR 5 TEMMUZ'DA

YSK'nin seçim takvimine göre, sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı 25 Haziran saat 17.00'ye kadar itirazda bulunulabilecek. Bu itirazlar aynı gün ilçe seçim kurullarınca saat 23.59'a kadar karara bağlanacak.

İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna 26 Haziran salı saat 17.00'ye kadar itiraz edilebilecek. İl seçim kurulları bu itirazlarla ilgili aynı gün saat 23.59'a kadar karar verecek.

İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı ise 27 Haziran Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar YSK'ye itirazda bulunulabilecek. YSK bu itirazları 28 Haziran Perşembe günü karara bağlayacak.

YSK, kesin seçim sonuçlarını 5 Temmuz Perşembe günü ilan edecek.

AK PARTİ'NİN SEÇİM BAŞARISI

AA muhabirinin derlemelerine göre, AK Parti, yüzde 98 oranında açılan sandık sayısına göre, 1 Kasım 2015 seçimi ile kıyaslandığında bazı illerde milletvekili sayısını artırırken, bazı illerde ise düşürdü.

AK Parti, Balıkesir'de milletvekili sayısını 4'ten 5'e, Bitlis'te 1'den 2'ye, Diyarbakır'da 2'den 3'e, Isparta'da 2'den 3'e, Muş'da 1'den 2'ye, Yalova'da 1'den 2'ye, Van'da ise 2'den 3'e yükseldi.

AK Parti'nin Adana'da çıkardığı milletvekili sayısı 6'dan 5'e, Antalya'da 7'den 6'ya, Erzurum'da 5'ten 4'e, Hatay'da 5'den 4'e, Kayseri'de 7'den 6'ya, Konya'da 12'den 10'a, Kütahya'da 4'ten 3'e, Ordu'da 4'ten 3'e, Şanlıurfa'da 9'dan 8'e, Aksaray'da 3'den 2'ye, Malatya'da 5'den 4'e, Kars'ta 2'den 1'e, Kastamonu'da 3'den 2'ye, Kırşehir'de 2'den 1'e, Kahramanmaraş'ta 7'den 6'ya, Nevşehir'de 3'den 2'ye, Sakarya'da 5'ten 4'e, Samsun'da 6'dan 5'e, Sivas'da 4'ten 3'e, Tokat'ta 4'ten 3'e, Trabzon'da 5'den 4'e, Yozgat'da 4'den 2'ye, Kırıkkale'de 3'ten 1'e, Düzce'de ise 3'ten 2'ye düştü.

AK Parti'nin, toplam milletvekili sayısı 88'den 98'e çıkan İstanbul'da çıkardığı milletvekili sayısı 43, milletvekili sayısı 32'den 36'ya yükselen Ankara'da ise çıkardığı milletvekili sayısı 16'dan 15'e indi.

Milletvekili sayısı 26'dan 28'e yükselen İzmir'de çıkardığı milletvekili sayısı önceki seçimde olduğu gibi 8 olarak gerçekleşen AK Parti'nin, milletvekili sayısı 18'den 20'ye yükselen Bursa'da çıkardığı milletvekili sayısı da 1 Kasım 2015 seçimindeki gibi 11 olarak gerçekleşti.

AK Parti, 1 Kasım 2015 seçiminde milletvekili çıkaramadığı Şırnak'ta bu seçimde bir milletvekili çıkarma başarısı gösterdi.

AK Parti, önceki seçimde bir milletvekili çıkardığı Iğdır ile milletvekili çıkaramadığı Tunceli ile Hakkari'de bu seçimde de milletvekili çıkaramadı.

Toplam milletvekili sayısı 2'den 1'e düşen Bayburt'taki tek milletvekilliğini de AK Parti kazandı.

AK Parti'nin milletvekili sayısı değişmeyen iller şöyle:

"Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Artvin, Aydın, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Mersin, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Mardin, Muğla, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak, Karaman, Batman, Bartın, Ardahan, Karabük, Kilis, Osmaniye"

Seçimden birinci parti olarak çıkan AK Parti; Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Rize, Bayburt ve Kilis'te ise milletvekilliklerinin tamamını kazanarak tulum çıkardı.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

Resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2014 Cumhurbaşkanı seçiminde aldığı yüzde 51,79 oyun üzerine çıktı ve yüzde 52,5 oranına ulaştı. AK Parti, milletvekili genel seçiminde ise yüzde 42,4 oy oranı ile 20 milyon 945 bin oy aldı.

AK Parti, iktidara geldiği 2002 yılından bu yana en yüksek oy sayısına bu seçimde ulaştı. AK Parti 2002 yılında 10 milyon 800 bin, 2007'de 16 milyon 300 bin, 2011'de 21 milyon 400 bin, 7 Haziran 2015'te 18 milyon 860 bin, 1 Kasım 2015 seçiminde ise 23 milyon 315 bin oy alırken, cumhurbaşkanlığı seçiminde 25 milyon 900 bin oy oranına ulaştı.

MHP OYUNU KORUDU

Seçimin en büyük sürprizini MHP yaptı. Seçim öncesinde baraj sıkıntısı yaşadığı iddia edilen MHP, yüzde 11.2 oy kazandı ve böylece 1 Kasım 2015’teki 11.9’luk oyunu büyük oranda korumuş oldu. 1 Kasım’da yüzde 49.5 oya ulaşarak 317 milletvekilliği kazanan AK Parti ise yüzde 42.4’te kalarak 293 sandalye kazandı.

CHP 29 İLDE SIFIR ÇEKTİ

CHP, Adıyaman, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Nevşehir, Şanlıurfa ve Yozgat'tan TBMM'ye milletvekili gönderdi.

Resmi olmayan sonuçlara göre CHP, 1 Kasım 2015 seçimlerinde aralarında İstanbul ve İzmir'in de olduğu 38 ilde çıkardığı milletvekili sayısını, bu seçimde de korudu.

CHP'nin milletvekili sayısını koruduğu iller; 5'er milletvekili çıkardığı Bursa ve Antalya, 4'er milletvekili çıkardığı Adana, Hatay ve Mersin, 3'er milletvekili çıkardığı Aydın, Balıkesir, Kocaeli, Manisa ve Tekirdağ, 2'şer milletvekili çıkardığı Edirne, Gaziantep, Kırklareli, Samsun ve Zonguldak, 1'er milletvekili çıkardığı Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Çorum, Giresun, Kayseri, Malatya, Niğde, Sakarya, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak ve Yalova oldu.

CHP, bir önceki seçimde olduğu gibi İstanbul'dan 28, İzmir'den de 14 milletvekili çıkardı.

Ankara'dan bir önceki seçimde 11 milletvekiliyle TBMM'de temsil edilen CHP, bu seçimde vekil sayısını 10'a düşürdü.

CHP'nin Çanakkale'deki milletvekili sayısı da 2'den 1'e, Eskişehir'deki milletvekili sayısı da 3'ten 2'ye indi. TBMM'ye Isparta'dan 1 milletvekili gönderen CHP, bu seçimde ise bu ilden milletvekili çıkaramadı.

CHP, Ağrı, Aksaray, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Muş, Osmaniye, Rize, Siirt, Şırnak ve Van'dan ise milletvekilliği kazanamadı.

İYİ PARTİ KATILDIĞI İLK SEÇİMDE 44 MİLLETVEKİLİ ÇIKARDI

Yedi ay önce kurulan İYİ Parti, ilk kez girdiği milletvekili genel seçiminde kesin olmayan sonuçlara göre, açılan sandıklardaki oyların yüzde 10.1'ini alarak 44 milletvekili çıkardı.

"Türkiye İyi Olacak" sloganıyla 25 Ekim 2017'de kurulan İYİ Parti, seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre, 4 milyon 968 bin 75 seçmenin oyunu aldı. Açılan sandıklardaki (yüzde 99) toplam oyların yüzde 10.1'ini elde eden İYİ Parti, böylece kesin olmayan sonuçlara göre, barajı geçen ve geçmiş sayılan 6 partiden biri oldu.

İYİ Parti, Ankara'dan 5, İstanbul'dan 8, Antalya'dan 3, İzmir, Adana, Bursa ve Mersin'den 2'şer, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Denizli ve Aksaray'dan ise birer olmak üzere toplam 44 milletvekili kazandı.

Havalandırma boşluğunda ceset bulunduManisa'nın Alaşehir ilçesinde, bir apartmanın havalandırma boşluğundan gelen kötü koku üzerine yapılan kontrolde, Mustafa Bayşeker'in (24) cesedi bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet