Geri Dön

250 bin kişi Musul’a döndü

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi ve Musul İl Meclis Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan, IŞİD’in Türkiye Başkonsolosluğu’na yaptığı baskından iki gün önce başkonsolos yardımcısı ile konuştuğunu belirterek, “‘Musul’da hiç kimse kalmadı siz neden çıkmıyorsunuz?’ dediğimde, ‘Biz Ankara’dan emir bekliyoruz’ dediler” ifadelerini kullandı.

Milliyet’e yaptığı açıklamada baskından bir gün önce silahlı kişilerin konsolosluk binasının çevresinde olduğunu öğrendiğini belirten Kaplan “Bugün başkonsoloslukta çalışan bir tercümana görüştüm. Durumlarının iyi olduğunu ama hâlâ silahlı kişilerin elinde olduklarını söyledi. ‘İnşallah bugün yarın bırakacaklar’ dedi. En son gelen haber bu” dedi. Musul’da bazı ilçe ve nahiyelerin Türk kontrolü altında olduğunu vurgulayan Kaplan, “Daha önce herkesi evlerini, işyerlerini, tüm binaları boşaltmıştı. Herkes korkuyordu. ilk gün 500 bin insan Musul’dan ayrıldı. Şu an 250 bini döndü” dedi. Türkiye’den yardım beklediklerini söyleyen Kaplan, “Türkiye devletine bir çağrım var. Musul’a müdahale olsun. Musul içinde Türkmen köyleri, semtleri var. Telafer ilçesinin bütünü Türkmen. Telafer eğer silahlı kişilerle çatışmaya başlarsa, çok kan dökülür” dedi.

Adana'ya şırdan yetmiyorADANA'da kebaptan sonra en çok tüketilen lezzetlerden biri olan şırdan dolmasının fiyatları, canlı hayvan kesiminin az olması ve talebin artması nedeniyle bazı yerlerde 12 TL?ye kadar yükseldi. Lokantalar, talebe yetişmek için Türkiye?nin dört bir yanından şırdan tedarik etmeye çalışıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber