Geri Dön
Gündem‘2537 sağlık personeli emekli oldu’

‘2537 sağlık personeli emekli oldu’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin 8 Haziran 2020’den sonra istifa eden ya da emekli olan hekim ve sağlık çalışanlarının sayısına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2537 sağlık personelinin emekli olduğunu açıkladı.

‘2537 sağlık personeli emekli oldu’

Sağlık Bakanı, 8 Haziran 2020-8 Eylül 2020 tarihleri arasında Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında görev yapan 3487 sağlık personelinin de istifa ettiğini açıkladı. İlgezdi, Sağlık Bakanlığı’nın yeni genelgesi ile sağlıkçıların emekli olmasının da yasakladığını belirterek şöyle dedi:

“27 Ekim’den beri sağlıkçı istifaları yasaktı. 3 Mart tarihli genelge ile emeklilik de yasaklandı. Sağlık ordumuz eriyor, sağlıkçılara gereken önem ve destek verilmediği için çözümü yasaklamalarla bulmaya çalışıyorlar. Yüzbinlerce atama bekleyen sağlıkçıyı işe almayan bakanlık, çalışanların işi bırakmalarını da yasaklarla engelleniyor. İstifa yasakları yetmedi, emeklilik de yasaklandı. 8 Haziran’da kalkan istifa yasağı, 27 Ekim’de tekrar geri geldi. Bu süreçte 3487 sağlıkçı istifa etmişti. Aynı dönemde 2537 sağlıkçı da emekli oldu. Üç ayda 2899’u doktor toplam 624 sağlıkçı istifa etti ya da emekli oldu. Pandemide günde 32’i doktor olmak üzere 67 sağlıkçı görevi bırakmak zorunda kaldı. 27 Ekim 2020’de gelen istifa ve emeklilik yasağı, 19 Ocak 2021’de sadece istifa yasağına döndürüldü. 19 Ocak’tan 3 Mart’ta kadar o kadar çok emekli olan hekim ve sağlık emekçisi oldu ki tekrar emekli olmayı da yasakladılar.”           

Sağlık Sohbetleri’nde beslenmenin bilimi konuşuluyor-5 | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde her hafta uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet