Geri Dön

26 saat dışarıda kalan et zehirledi

Manisa’da 1 askerin hayatını kaybettiği gıda zehirlenmesi ile ilgili davada iddianame kabul edildi. İddianamede, etin hazırlandıktan 26 saat sonra yemekhaneye gönderildiği belirtildi

26 saat dışarıda kalan et zehirledi

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda 23 Mayıs ile 16 ve 17 Haziran tarihlerindeki gıda zehirlenmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede, aralarında şirket sahibi ve askeri personellerin de bulunduğu 35 kişi hakkında “suç taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak, görevi ihmal” suçundan 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.
Askerlere verilen hindi sote eti ve salçalı makarnada “salmonella” virüsü tespit edildiği belirtilen iddianamede, yemeğe bakteri karışmasının “hindi etinin hazırlanmaya başlanılmasının ardından 26 saat sonra yemekhaneye dağıtılmak üzere gönderilmesi, et ile kıyma makinesinde parçalanma işlemine tabi tutulması, uygun olmayan sıcaklıkta pişirilme işlemine alınmasından” kaynaklandığı ifade edildi.
35 sanık, 722 müşteki
Manisa Cumhuriyet Başsavcılığınca 23 Mayıs, 16 ve 17 Haziran tarihlerinde Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki görevli acemi eğitimi alan Piyade er Hüsnü Özel’in hayatını kaybettiği ve çok sayıda askerin etkilendiği gıda zehirlenmesine ilişkin iddianame hazırlandı. İddianamede 35 kişi sanık, 722 kişi de müşteki olarak yer alıyor. Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Ege Müfreze Komutanlığınca Batı Kışla’da 21, 22 ve 23 Mayıs 2017 tarihlerinde yenilen bütün öğünlerden numune alınarak askeri yetkililerce THSK Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Tüketici Güvenliği Laboratuvarlarında inceleme yapıldığı, incelemede hindi sote eti ve Salçalı makarnada “salmonella” virüsü tespit edildiği belirtildi.
‘Yemeğe bakteri karıştı’
Yemeğe bakteri karışmasının “hindi etinin hazırlanmaya başlanılmasının ardından 26 saat sonra yemekhaneye dağıtılmak üzere gönderilmesi, et ile kıyma makinesinde parçalanma işlemine tabi tutulması, uygun olmayan sıcaklıkta pişirilme işlemine alınmasından” kaynaklandığı ifade edildi.
Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu’nca oluşturulan heyetin hazırladığı raporun da yer aldığı iddianamede, raporda er Hüsnü Özel’in ölümünün gıda enfeksiyonuna bağlı olduğuna işaret edilerek, hastane acil servisinde askeri tedavi eden doktorun ihmali olabileceğine dikkat çekildi. Raporda özetle şu değerlendirme yapıldı:
‘Doktor ihmali olabilir’
“Ölüm zamanı gıda zehirlenmesinin olduğu bir dönemde meydana gelmesi ve kendisinin de buna maruz kalması, ayrıca otopside kan ve doku örneklerinin analizi sonucu askerin ölümünde bir gıda enfeksiyonuna bağlı olduğu kanaat edilmiştir.”

Naci Ağbal: Rota’ya ihale yasağı geldi

Kışlanın yemeklerini hazırlayan Rota yemek şirketinin Maliye Bakanlığı’na da hizmet verdiği, bakanlık personelinin de zehirlendiği ortaya çıkmıştı. Resmi Gazete’nin önceki günkü sayısında Maliye Bakanlığı’nın Rota yemek şirketiyle ilgili, “ihalelere katılmaktan yasaklama kararı” yayımlandı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Rota firmasıyla ilgili yasaklama kararı, Kamu İhale Kanunu bakımından bütün kamu kurumlarında yasaklama anlamına geliyor. Hiçbir kurumda, yasak çerçevesinde ihaleye giremeyecek” dedi. l ŞEBNEM HOŞGÖR Ankara

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 2 Aralık 2020 )Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu paylaştı. Türkiye'de son 24 saatte 183 bin 624 Kovid-19 testi yapıldı, 31 bin 923 kişinin testi pozitif çıktı, 193 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 5 bin 502 oldu, son 24 saatte 4 bin 821 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 414 bin 141'e yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet