Geri Dön
Gündem3 ayda 100 kadın katledildi

3 ayda 100 kadın katledildi

Mart ayında ocak ve şubata göre daha az cinayet işlenmesinin nedeni, ‘8 Mart Kadınlar Günü’ dolayısıyla yapılan kınamalardı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre, kadına yönelik şiddet devam ediyor. Ocakta 28, şubatta 47, martta 25 olmak üzere bu yılın ilk üç ayında 100 kadın öldürüldü. Mart ayında daha az cinayet işlenmesinin nedeni, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde meydanları doldurmasına, şiddetin durdurulması için yapılan çalışmalara ve şiddetin kınanmasıyla açıklandı. Martta kadın cinayetinin en çok işlendiği iller sırasıyla; İstanbul (6), Antalya (3), Ankara (2) oldu. Kadınlara ve çocuklara saldırılar sürerken, nefret suçları da devam ediyor. İstanbul’da bir otelde İranlı trans bir kadın da katledildi.

Yüzde 40’ı silahla...

Rapora göre bireysel silahlanma, kadın cinayetlerindeki artışı etkiledi. Martta kadınların yüzde 40’ı erkekler tarafından ateşli silahla öldürüldü. Ölümü aydınlatılmayan onlarca kadın cinayeti olduğuna dikkat çekilen raporda, “Mart ayındaki 25 kadın cinayetinin 11’i şüpheli ölüm” denildi.

Mart ayında 28 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadınların 15’i tanımadığı erkeklerin şiddetine uğrarken, dördü akrabasının, biri eskiden birlikte olduğu erkeğin, biri patronunun, biri ise öğretmeninin şiddetine maruz kaldı. 269 çocuk da cinsel istismara uğradı.

Yüzde 20’si eş cinayeti

Kadın cinayetlerinde faillerin yüzde 44’ü tespit edilemezken, yüzde 24’ü tanıdık erkekler, yüzde 20’si ise eşi tarafından öldürüldü. Mart ayında öldürülen kadınların yüzde 92’sinin koruma kararının olup olmadığı tespit edilemezken; yüzde 4’ünün uzaklaştırma kararı var, yüzde 4’ünün boşandığı biliniyor.

‘6284 uygulanırsa koruma sağlanır’

Raporda şu ifadelere yer verildi:”Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma gibi birçok yaptırımı düzenleyen; kadınlara maddi yardımdan kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesiyle yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. 6284 sayılı ‘Koruma Kanunu’ etkin uygulansaydı 8 çocuk annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların yüzde 68’inin çocuğu olup olmadığı bilinmezken, yüzde 32’si anneydi.”

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
İran'da korkutan ses! Nedenini canlı yayında açıkladı
Denizde panik anları! Gezi teknesi ile kargo gemisi çarpıştı
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Fenerbahçe'ye sürpriz teknik adam! Ezeli rakibi çalıştırmıştı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler