Geri Dön
Gündem3 bombalı mesaj

3 bombalı mesaj

Suruç’ta biri patlatılan ve ikisi de patlamadan ele geçirilen bombalar PKK’nın tabanına mesaj verme çabası olarak yorumlandı. Hemen ardından Kandil’den çözüm süreci açıklaması geldi

3 bombalı mesaj

Hükümetin, çözüm sürecinin devamını sağlamaya yönelik çalışmalarını sürdürdüğü dönemde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde üç gün içinde biri patlayan, diğerleri patlamadan ele geçirilen üç bomba düzeneğinin oldukça güçlü olduğu anlaşılırken, PKK’nın son dönemde Suruç’u hedef alması dikkati çekti.
Milliyet’in aldığı bilgiye göre, Suruç ilçe merkezine girişte yer alan polis kontrol noktası yakınlarında 13 Şubat’ta meydana gelen patlamanın ardında bölgede istihbarat çalışmalarını yoğunlaştıran güvenlik birimleri, ilçede birer gün arayla patlatılmaya hazır iki bomba düzeneği ele geçirdi.
IŞİD’in, Suruç’un hemen karşısında yer alan Suriye’deki Kobani bölgesine yönelik saldırıları sırasında Türkiye sınırının açılmasıyla birlikte rahat hareket olanağı bulan PKK’nın, çözüm süreci kapsamında görüşmelerin devam ettiği günlerde Suruç’u hedef alması dikkat çekici olarak değerlendiriliyor.
Suruç’ta 13 Şubat’ta patlayan bombanın ardından, bölge ablukaya alınarak operasyon başlatıldı. İlk olarak 14 Şubat’ta durdurulan 21 BA 158 plakalı araçta arama yapıldı. Araçtaki beş kişi şüpheli olarak gözaltına alınırken, uzaktan kumandalı kullanıma hazır el yapımı parça ve basınç etkili bomba düzeneği ele geçirildi. Yangın tüpünden hazırlanan pil ve alıcı devrenin yer aldığı düzenekte yaklaşık 1.4 kilogram TNT ile alüminyum tozu karışımı ve etkiyi güçlendirici çiviler bulundu. Düzenekteki alıcının yaklaşık 1.5 kilometreye sinyal gönderebildiği belirlendi. Araçta gözaltına alınan beş şüpheli kendilerinin bilgisinin olmadığını iddia ederken, kamyonetin Diyarbakır’dan bir şirketten kiralandığı anlaşıldı.

6 kiloluk düzenek
Bu olayın ertesi günü, Çaykara Mahallesi’nde bir evde yapılan aramada üç ayrı bomba düzeneği bulundu. Yaklaşık 2 kilo ağırlığında TNT ve alüminyum tozu kullanılan ilk düzeneğin, yine yangın tüpü içine yerleştirildiği uzaktan kumandalı olduğu tespit edildi. Aynı evdeki diğer düzenekte ise, fitil ateşlemeli el yapımı 13 el bombası bulundu.
Bu düzenekte ise değişik boy ve ebattaki kaplara ve torbalara yerleştirilen patlayıcıların saniyeli fitillerle kullanıma hazır hale getirildiği anlaşıldı. Bu düzeneğin yaklaşık 5.5 kilo olduğu ve her biri 500 gram olan patlayıcılardan birisinin en az 90 metrelik alanda etkili olduğu belirlendi. Üçüncü düzenekte ise, her biri 200 gram olan patlayıcılardan 6 kiloluk patlayıcı düzeneği yapıldığı ve uzaktan kumanda ile desteklendiği tespit edildi. Bu bomba düzeneğinin patlatılması halinde 500 metrelik bir anada etkili olabileceği anlaşıldı. Bombaların, çözüm sürecini etkilemeye yönelik olup olmadığı da istihbarat birimlerince takibe alındı.

Kameralar 4 kez kırıldı

Kobani olaylarının başlamasıyla, bölgedeki güvenlik güçleri değişik kentlerden takviye edilirken, ele geçirilen iki ayrı bomba düzeneği; PKK’nın tabanına mesaj verme çabası olarak yorumlanıyor. Sınır kapısına yerleştirilen elektronik kimlik tespit sistemiyle yasadışı biçimde Türkiye’ye girmek isteyen PKK’lılar yakalanırken, sınırla Suruç arasında kalan 11 Nisan Mahallesi’nin konumu önem kazandı. Mahallede jandarmaya ait MOBESE kameraları göstericiler tarafından 4 kez kırıldı. Böylelikle yasadışı geçişler daha kolay gerçekleştirildi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sağlıklı diye yiyoruz fakat içindeki bu maddeleri kimse bilmiyor!Gıda katkı maddeleri, birçok kişinin eksik ya da yanlış bildiği konulardan biri. Sağlıklı sanarak tükettiğimiz yiyeceklerde bile birden çok gıda katkı maddesi bulunuyor. Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, buna örnek olarak bir muzun içerisinde gizlenen katkı maddelerini gösterdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler