Geri Dön
Gündem3. cemre ne zaman düşecek 2021? Cemre suya düştü mü, toprağa cemre düştü mü?

3. cemre ne zaman düşecek 2021? Cemre suya düştü mü, toprağa cemre düştü mü?

Cemre, İlkbahar'ın başlangıcını ifade eder. Havaların ısınmasıyla en çok araştırılan konu 'Cemre suya düştü mü, toprağa düştü mü?' oldu. Arapça kökenli Cemre'nin, yedi gün arayla havaya, suya ve toprağa düştüğü iddia edilir. Peki, üçüncü Cemre düştü mü, ne zaman düşecek 2021?

3. cemre ne zaman düşecek 2021? Cemre suya düştü mü, toprağa cemre düştü mü?

Cemre, yüz yıllardır havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılır ve baharın müjdecisi olarak ifade edilir. Temelde hissedilen sıcaklığa denilen Cemre, yedi gün ara ile düşüyor. Vatandaşlar, mart ayı ile birlikte 'cemre düştü mü, ne zaman düşecek, havaya-suya ve toprağa cemre ne zaman düşer?' sorularına yanıt arıyor. İşte, detaylar...

CEMRE NEDİR?

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışını ifade eder. Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir. Mina Vadisi'nde Arafat'tan gelecek taşlarla oluşan yığınlara da "cemre" adı verilir.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubat'ta havaya ve yedişer gün arayla da toprağa ve suya düşer. 

ÜÇÜNCÜ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

İlk Cemre havaya düşüyor, ikincisi suya ve ardından da toprağa düşüyor. İlki 19 - 20 Şubat tarihlerinde havaya düştü, ikincisi 26 - 27 Şubat'ta suya ve üçüncü Cemre'de 5 - 6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek. 

 

 

 

TBMM Başkanı Şentop, İran Cumurhubaşkanı Reisi ile görüştüResmi temaslar kapsamında İranı'ın Başkenti Tahran'da bulunan TBMM Başkanı Mustafa Şentop , 8. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet