Geri Dön

3 kişi toplanınca örgütlü suç sayılmayacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında hafta sonu İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda olgunlaştırılan 5. yargı paketine dün, Başbakanlık Resmi Konutu’nda Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında gerçekleştirilen kurmaylar toplantısında son şekli verildi.

Toplantıya Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal katıldı. Zirvede görüşülen pakette yer alması beklenen düzenlemeler özetle şöyle:

Tutukluluk süresi 5 yıla inecek
Tutukluluk süreleri 5 yıl ile sınırlandırılacak. Yasa ile, uzun süredir devam eden Ergenekon davası gibi davalarda halen tutuklu olan ve cezaları kesinleşmemiş sanıkların tahliyesinin önü açılacak.
ÖYM’ler kalkacak; ellerindeki dosyalar ise ağır ceza mahkemelerine devredilecek. Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesindeki düzenlemelerin de kaldırılmasıyla özel yetkili savcılara verilen tüm yetkiler kaldırılmış olacak.

Dinlemeye sınır
Dinleme kararlarına ağır ceza mahkemeleri karar verecek. Dinlemeler, bir aylık uzatma ile birlikte 3 ay olacak. Ancak bu dinleme süresi örgütlü olmayan suçlara yönelik olacak; örgütlü suçlarda ise ihtiyaç bulunması halinde dinlemeler 3 aylık uzatma süresiyle birlikte 6 ayı geçemeyecek. Savcı, dinleme talebinde, hangi örgüt hakkında soruşturma yürüttüğünü, şahıslara ilişkin açık kimlik bilgilerini bildirmek zorunda olacak.

“Adli kolluk” düzenlemesi
Adli kolluk ile ilgili düzenlemeye gidilecek. Düzenleme ile soruşturmalarda en üst dereceli adli kolluk amiri, illerde vali veya valilerin belirleyeceği vali yardımcıları ve emniyet müdürleri olacak.
Jandarmadaki terfi ve atamalar İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak.
Örgütlü suçlara düzenleme
Örgütlü suçlar yeniden düzenlenecek. 3 kişinin bir araya gelmesi bundan böyle örgüt suçlaması için yeterli olmayacak. Güçlü ve somut delil aranacak. Düzenlemelerin bu hafta Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı’nın iki tekerli ambulanslarıSağlık Bakanlığı tarafından, kara ambulanslarının ulaşamadığı, trafiğin yoğun olduğu veya trafiğe kapalı bölgelerde ilk müdahalelerde kullanılmak üzere hayata geçirilen özel donanımlı motosiklet ambulanslar, vakalara dakikalar içerisinde ulaşıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet