Geri Dön
Gündem3 milyon kişi değişime imza attı

3 milyon kişi değişime imza attı

Sosyal değişim platformu change.org’un Türkiye raporuna göre, 2019’da 3 milyon kişi, 28 bin 176 kampanya için imza attı. En büyük başarı 15 kampanyayla çevre sorunları alanında oldu.

3 milyon kişi değişime imza attı

Sosyal değişim platformu change.org’un Türkiye raporuna göre, 2019 yılında 3 milyon 044 bin 744 kişi, 28 bin 176 kampanya için 17 milyon 428 bin 904 imza attı. Milliyet’e konuşan Change.org Türkiye Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, “İmza kampanyası başlatan ve imza atan herkesi başarılı görüyoruz” dedi.

196 ülkeden 327 milyondan fazla kullanıcısı olan dünyanın en büyük sosyal değişim platformu Change.org, sorun ve aksaklıklar karşısında değişim isteyenlerin dijital buluşma noktası. 2007 yılından beri güçlü toplumsal değişimlere neden olan Change.org’un 19 ülkedeki şubelerinden Türkiye’de, 2019 yılında atılan imzalar hakkında rapor hazırlandı.

Platform, 2019 yılında Türkiye’de en çok kampanyanın insan hakları üzerine olduğunu açıkladı. İnsan haklarında açılan bin 259 kampanyadan sadece 5 tanesinin başarılı olduğu vurgulandı. Hayvan hakları konusunda bin 143, ekonomik adalet için 899, ceza adaleti için 733 kampanya yapıldı.

Sağlık ilk sırada

En çok imza ise 1001 kampanyanın yapıldığı sağlık alanında atıldı. Lösemili Çocuklar Vakfı’nın(Lösev) hastanesine ruhsat verilmesi, bazı ilaçların SGK ödeme kapsamına alınması, nadir hastalıkların çözüm bekleyen sorunları, çocukların yaşadığı sağlık sorunları gibi başlıklar Türk imzacıların en çok ilgilendiği konulardandı. LÖSEV’in yeni hastanesine ruhsat verilmesini 469 bin 946 kişi istedi. ‘Hira Bebek için ilaç onayı verin’ diyenlerin sayısı 207 bin 955 oldu. 172 bin kişi, ‘Küçük Ecrin ölmesin’ diye imza atarken, yüzüne kezzap atılan Berfin’e 157 bin kişi destek istedi.

Çevre sorunları için 2 bin 794 kampanya

Çevre sorunları için 2 bin 794 kampanyada, 4 milyon 408 bin 552 kişi imza atıldı. 15 kampanya başarıya ulaşırken en büyük kampanya TEMA Vakfı’nın Çanakkale’nin Kirazlı bölgesindeki usulsüz ağaç kesimini belgelemesi üzerine yapıldı. TEMA Vakfı’nın kampanyasına 650 binden fazla kişi imza atarken, Türkiye’de çevre alanında en fazla imza atılan kampanyası oldu. Fazıl Say’ın piyano çalarak desteklediği Kaz Dağları’ndaki kampanyada yabancı firmanın ruhsatı yenilenmedi. 104 bin kişinin imzaladığı kömürlü termik santrallere çevre muafiyetinin önüne geçilmesi de olumlu sonuçlandı. Ordu-Perşembe’de ki Yason Burnu’nun kaderi ve İzmir-Şirince’de mermer ocağına hayır kampanyaları çevre alanındaki başarılardan oldu.

‘Hayatın parçası haline geldi’

Uygar Özesmi, platformun günlük hayatın bir parçası olduğunu söyledi. Özesmi, “Sorunlar karşısında vatandaşlar farklı görüşle kampanya başlatıyor. Kampanya başlatmak, imza vermek ve paylaşmak, toplumsal sorunlara ses çıkaran insanın ifadesi ve kişisel başarısıdır. Acplatform change.org toplumsal diyalogun ortaya koyarken, kamu kurulusve karar vericilerin takip ettikleri dijital bir mecra, haber ve bilgi kaynagoldu” dedi.

'Bizim de başımıza geldi, kitapların dağıtımı durduruldu'
Teröristlerle kol kola! Skandal fotoğraflar
İsmail Demir'den 'ASELSAN' açıklaması: Şaşırıyoruz!
Hakan Ünsal klasik otomobiliyle köpeğe çarptı
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Serdar Ortaç ölüm tehdidi mi alıyor? 'Kumar borcu' iddiası
Doktorlar isyan etti! Bir süre sonra hekim bulamayacaksınız'
Babası müjdeyi verdi! Yakında geri döneceğiz
Ambargo kapıda! Dünya çalkalandı
Türkiye'nin gündemine oturdu! 'Bu nasıl vicdansız bir karar'
Avrupa Ligi'nde G.Saray'dan müthiş başarı!
Çobanlar asker kamerasına takıldı! Yaptıkları harekete beğeni yağdı
Enis'ten 'Doğalım, iftira atmayın' çıkışı! Estetiklerini tek tek saydı
30 milyar dolarlık anlaşma!
Hafıza Testi: Hazırsanız başlıyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler