Gündem Firari müteahhidi iki depremzede kadın AVM'de yakaladı! 'Saati sorunca anladım'

Firari müteahhidi iki depremzede kadın AVM'de yakaladı! 'Saati sorunca anladım'

10.11.2023 - 13:35 | Son Güncellenme:

Hatay'da depremde çöken, 370 kişinin hayatını kaybettiği Emlak Kent Konutları'nın müteahhidi Mehmet Özat (72), sitede aralarında annesi Zerrin Kenger ile anneannesi, kuzenlerinin de bulunduğu 9 yakınını kaybeden depremzede Sinem Boyacı'nın (36) dikkati sayesinde yakalandı. Boyacı olaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde Antakya ilçesi Cebrail Mahallesi’ndeki Emlak Bank Konutları 1’inci kısmında bulunan 96 daireden oluşan 6 blok yıkıldı.

Haberin Devamı

Yaklaşık 400 kişinin yaşadığı düşünülen bloklarda 370 kişi yaşamını yitirdi. Hakkında gözaltı kararı verilen binanın müteahhidi Mehmet Özat, izini kaybettirdi.

Binada hayatını kaybeden kişilerin yakınları bugün Mehmet Özat'ı, Ankara'da bir alışveriş merkezinde gezerken gördü. Depremde yakınlarını kaybeden 2 kadın, Özat'ı yakalayıp polisi aradı. Alışveriş merkezine gelen polise teslim edilen Özat, sorguya alındı.

Firari müteahhidi iki depremzede kadın AVMde yakaladı Saati sorunca anladım

Tepki gösteren kadınların Mehmet Özat'a müdahalesi ise cep telefonuyla görüntülendi. 

Öte yandan Özat'ı tutan kadınlardan biri, "Bu Mehmet Özat haberlere çıkan şahıs. Benim ailemden 9 kişinin ölümüne sebep olan kişiyi AKM’de yakaladık. İnşaatları dikerken, paraları yerken iyidi" dediği görüntülere yansıdı.

Haberin Devamı

 ADLİYEYE GETİRİLDİ

Mehmet Özat’ın saat 12.00 sıralarında Ankara Bilkent Center AVM’nin açık otopark kısmında bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine giden Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, şahsı gözaltına aldı. Özat’ı depremzede yakınlarının tanıdığı ve yakalanması için polise ihbarda bulunduğu öğrenildi. Gözaltına alınan Mehmet Özat, gerekli adli işlemler yapılmak üzere polis merkezine götürüldü. Ankara Adliyesi'ne sevk edilen Özat, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden Hatay Cumhuriyet Başsavcılığına ifade verecek.

Firari müteahhidi iki depremzede kadın AVMde yakaladı Saati sorunca anladım

YAKALAYAN DEPREMZEDE; GİTMEK İSTEDİ, GÖNDERMEDİM

Özat, sitede aralarında annesi Zerrin Kenger ile anneannesi, kuzenlerinin de bulunduğu 9 yakınını kaybeden depremzede Sinem Boyacı'nın (36) dikkati sayesinde yakalandı. Sinem Boyacı'nın, arkadaşıyla Ankara'da AVM'de gezerken görüp, yakalattığı Mehmet Özat, işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi'ne sevk edildi. Depremden sonra Ankara'ya yerleşen Sinem Boyacı, müteahhidin adliyeye sevk edilmesini de adliye önünde takip etti.

Sinem Boyacı, AVM'de bir stantta görevli olduğunu ve o sırada müteahhidi gördüğünü anlatarak, "Emin olmak için adını sormak istedim; ama önce saati sordum sesinden emin olabilmek için. Sonra adını sorduğumda kimi aradığımı sordu. 'Mehmet Özat mı?' diye sorduğumda 'hayır değilim' dedi. 'Kimliğini görmek istiyorum' dedim, vermedi. Sonrasında ben artık emin olduğumda itiraf etti, 'evet ben oyum' dedi. Gitmek istedi, ben göndermedim. 15-20 dakika arbede yaşandı, kaçmaya çalıştı. O orada ben tuttum, herkesten polisi aramasını istedim" dedi.

Haberin Devamı

'AİLEMDEN 9 KİŞİNİN VEFATINA SEBEP OLDU'

Emniyet güçleri gelene kadar olay yerinde beklediğini, şahsı bırakmadığını söyleyen Boyacı, "Telefon açmak istedi, izin vermedim. 'Polis gelene kadar gidemezsin, kaçamazsın buradasın' dedim. Bu arada 'ben bir şey yapmadım, masumum, haberim yoktu arandığımdan' dedi. O kadar ana haberlere çıkan bir insan arandığından haberi yokmuş. Yüzlerce insanın vefat etmesine sebep olan kaçak müteahhit kendisi. Benim de ailemden 9 kişinin vefatına sebep oldu. Şu an ölenlerimizin sevdiklerimizin ruhunun rahat etmesi adına bütün mücadelem. Allah'a çok şükür karşıma çıkardı, tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Onların ruhunun huzur bulması adına elimden geleni yapıyorum şu an, gerisi de artık adaletimize kalmış. İnşallah adalete de güveniyorum. Daha sonrasında emniyete devrettik. Şimdi de süreci takip edeceğiz" dedi.