Geri Dön

38. İstanbul Film Festivali başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) bu yıl 38’incisini düzenleyeceği İstanbul Film Festivali dün yapılan açılış töreniyle kapılarını açtı.

38. İstanbul Film Festivali başladı

Açılış gecesinde İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Ödülleri, UNIQ İstanbul’da yapılan törende sahiplerini buldu. Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta yönetmen Şerif Gören’e sunuldu. Sinema Onur Ödülleri oyuncu ve yapımcı Göksel Arsoy ile oyuncu Selda Alkor’a, Sinema Emek Ödülü ise akademisyen Jak Şalom’a verildi. Törenin ardından açılış filmi olarak “Fransız tiyatrosunun prensi” lakaplı dramaturg, oyuncu ve oyun yazarı Alexis Michalik’in son filmi “Edmond” davetlilerle buluştu.

Film, ünlü Cyrano de Bergerac’ın ortaya çıkış hikâyesini anlatıyor. 16 Nisan’a kadar devam edecek festivalde 175 uzun metrajlı ve 11 kısa film; 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, atölyeler, konserler ve özel etkinlikler de yer alacak.

Askere destek için şarkı söylediİran'da yaşayan Azerbaycan Türkleri, Azerbaycan ordusuna destek için sınırda türküler söylüyor. 27 yıllık işgalden dün kurtarılan Zengilan şehri Azerbaycan'da büyük bir coşkuya yol açarken, güneydeki İranlı Azerbaycanlıların yayınladığı bir video sosyal medyayı salladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber