Geri Dön

5 sanığa 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet

Malatya’daki Zirve Yayınevi’nde 1’i Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek katledilmesiyle ilgili davada 9 yıl sonra karar verildi, 5 sanık 3’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

5 sanığa 3’er kez  ağırlaştırılmış müebbet

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 115’inci duruşmasına 21 sanıktan, elektronik kelepçe ile denetim altında tutulan tutuksuz sanıklar Emre Günaydın, Salih Gürler ve Abuzer Yıldırım, polis araçlarıyla getirildi. Duruşmaya tutuksuz sanıklar İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Ruhi Abat, emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, Murat Göktürk, Abdullah Atılgan, Adem Gedik, Hüseyin Yelki ve Levent Ercan Gelegen ile avukatlar katıldı. Sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Hamit Çeker ile Cuma Özdemir, 3’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çaptırıldı. Emekli Albay Mehmet Ülger 13 yıl 9 ay, Binbaşı Haydar Yeşil de 14 yıl 10 ay hapis cezası aldı. Ergenekon davasında yargılanırken Zirve Yayınevi davasına dahil edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un da aralarında bulunduğu 14 sanık ise beraat etti.

Org. Tolon’un avukatı İlkay Sezer yaptığı açıklamada, “Müvekkilimizin üzerine atılı hiçbir suçlamayla ilişkisi olmadığı ve tüm suçlar yönünden beraatine karar verildi. Bu konuyla ilgili olarak 5,5 yıl sonra da olsa hakkın yerine gelmiş olması bizde buruk bir sevinç yaratıyor” diye konuştu.

OLAY NASIL MEYDANA GELMİŞTİ

18 Nisan 2007 günü, Ağbaba iş Merkezi’nde faaliyet gösteren ve genel de Hıristiyanlıkla ilgili yayınların bulunduğu Zirve Yayınevi’ne gelen 5 kişi, kapıyı içeriden kilitleyip, Alman uyruklu Tilman Geske, Uğur Yüksel ile Necati Aydın’ı, ellerini ve ayaklarını bağlayıp 2 saat işkence yaptıktan sonra boğazlarını keserek öldürmüşlerdi. Bu sırada yayınevine gelenlerin, kapının açılmamasından şüphelenerek durumu polise bildirmesiyle, olay ortaya çıkmıştı.

Donmak üzere bulduğu köpeğe ‘Ayaz’ ismini vererek sahiplendiBolu’da, işyerinin yakınında donmak üzereyken bulduğu yavru köpeği saç kurutma makinesiyle 7 saat ısıtarak kurtaran işadamı sahiplendiği köpeğe ‘Ayaz’ ismini verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet