Geri Dön

57 ölüm, ILS'yi akıllara getirdi

Diyarbakır'da 8 Ocak 2003'te yaşanan uçak kazası sonrası gündeme gelen Aletli İniş Sistemi (ILS) Isparta'daki kazadan sonra yine akıllara geldi. İşte havaalanlarındaki ILS ile ilgili son durum...

ILS TEMENNİSİ: Isparta İl Genel Meclisi'nin dünkü toplantısında Süleyman Demirel Havalimanı'nda bulunmayan 'ILS' cihazının alınması için oybirliğiyle 'temenni kararı' alındı. Meclis Başkanı Fevzi Özdemir, kazanın ardından havaalanının yetersizliğine ilişkin yorumları eleştirerek şöyle konuştu:"Havalimanımız kontrolsüz değildir. Bugüne kadar çok sayıda uçuş gerçekleştirilmiştir. Herhangi sorun yaşanmamıştır. ILS cihazının eksikliğini kabul ediyoruz. Bunun da limana kazandırılması için bugün ilk adımı atıyoruz."Toplantıya katılan Isparta AKP Milletvekili Haydar Kemal Kurt da, havalimanının uluslararası standartlarda olduğunu savunarak şöyle dedi:"Bu kazanın ILS sistemi olmadığı için meydana geldiği doğru değil. Liman olarak teknik eksikliklerimiz olabilir. Biz bu uçuş işlerini zorla başlattık. Bu, kalkınma kapısıdır. Bu kapıyı kapatmaya kimsenin hakkı yok. Kaza sebebiyle ulaşımın kapanmasına anlam veremiyorum. Buraya binlerce uçuş oldu, ilk kez kaza gerçekleşiyor."BU AY YERLEŞTİRİLECEK: Diyarbakır'da 75 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının meydana geldiği 8 Ocak 2003'ten beri gündemde olan Diyarbakır Havaalanı'na ILS cihazının yerleştirilmesi çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Altyapı çalışmalarının tamamlandığı, cihazın bu ay havaalanına kurularak hizmete alınacağı öğrenildi. Yetkililer, "Diyarbakır Havaalanı çevresindeki dereler kışın yoğun sis üretiyor. Bu nedenle bazı yıllar 100'ün üzerinde uçuş iptali yaşandı. ILS cihazı sayesinde uçuş iptallerinin sayısında büyük azalma olacak. Çünkü ILS, pilota inişte büyük kolaylık sağlıyor" dedi.3 YILDIR TAKILAMADI: Konya Havaalanı'na 3 yol önce ILS alındı, ancak bugüne kadar teknik nedenlerle sistem devreye sokulamadı. Türk Hava Yolları Konya Müdürü Ahmet Postallı şöyle konuştu:"Van, Diyarbakır ve Isparta'da uçakların düşmesinin birinci sebebi, bu cihazın olmayışı. Allah korusun Konya'da böyle bir kaza olduğu zaman bunun faturasını kimse ödeyemez. Bu cihazın Konya Atatürk Havaalanı pistine takılması THY'nin dışında, tamamen Devlet Hava Meydanları ile ilgili bir durum. 3 yıl önce ILS cihazı gelmiş, ancak piste takılamamış."BİR İYİ HABER: Sivas Havaalanı'nda ILS devreye girdi. Diyarbakır'da 75 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının meydana geldiği 8 Ocak 2003'ten sonra Türkiye'nin gündemini bir süre Aletli İniş Sistemi (Instrument Landing System-ILS) meşgul etmişti. Yaklaşık 5 yıl ne Diyarbakır'da ne de ILS olmayan diğer havaalanlarındaki çalışmalar kimsenin aklına gelmedi. Ta ki geçen cuma günü bir uçağın ILS olmayan Isparta'daki Süleyman Demirel Havalimanı'na inişe geçtiği sırada düşmesine kadar. ILS, yeniden gündemde:

Kardeşini öldüren zanlıdan kan donduran ifadeAntalya'nın Manavgat ilçesinde 8 yaşındaki kardeşini ormanlık alanda bıçaklayarak öldüren şahıs, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ağabey mahkemede ifadesinde, "Ben bilerek ve isteyerek öldürdüm. Babam bana ve diğer kardeşime ilgi göstermezken kardeşim Taha’nın üzerine titriyordu. Bu yüzden sırf babam acı çeksin diye sevmeme rağmen kardeşimi öldürdüm. 15 gündür onu nasıl öldüreceğimi tasarlıyordum" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber