Geri Dön
Gündem‘6 uçak 4 milyon dolara uçabilir’

‘6 uçak 4 milyon dolara uçabilir’

Türkiye orman yangınlarıyla ciğerlerini kaybederken Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçaklarının hangarlarda bekletilmesine eleştiriler sürüyor. THK Kayyum Heyeti Başkanı Aşçı, 6 uçağın onarımı için 4 milyon dolar gerektiğini söyledi.

‘6 uçak 4 milyon dolara uçabilir’

Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, Etimesgut’taki Türkkuşu Yerleşkesi’ndeki hangarlarda bekletilen kuruma ait yangın söndürme uçaklarına ilişkin, “Altı uçağın ayağa kalkması için gereken para 4 milyon dolar. Bu parayı herkes verebilir. Hatta yardım kampanyası bile düzenlenebilir” dedi.

Aşçı düzenlediği basın toplantısında,  THK’nın, görev talimatı olmaksızın yangın söndürmesinin mümkün olmadığını, bu  mücadelenin  kanunla OGM’ye verildiğini söyledi. THK’nın OGM ile yaptığı sözleşmelerle bu faaliyetleri yürüttüğünü belirten ve karşılığında ücret aldığını belirten Aşçı, sosyal medyada gündeme gelen CL 215 uçaklarının en eskisinin 1969 ve en yenisinin 1988 model olduğunu ifade etti.

‘Bakımsız kalmış’

Kuruma ait üç uçağın kullanılamaz hale geldiğini söyleyen Aşçı “İniş takımları kırılmış ve motorları bakımsızlıktan körelmiş. 1986’da filoya katılan diğer uçaklar 2015’e, CL215’ler de 2019’a kadar yangın söndürmede kullanıldı. 2019’da tekrar OGM ile THK arasında görüşme yürütülmüş ama uzlaşma sağlanamamış. Bu sebeple uçaklar yangın söndürmede kullanılamamış” ifadelerini kullandı.

Mevcut uçakların bakımlarının yapılması için TUSAŞ ile görüştüklerini belirten Aşçı şöyle devam etti:

“Bir aydır da jandarma ve polis vakıflarıyla uçakların tamiratı ve onların eğitim, gözetleme, keşif ve AFAD operasyonlarında kullanmak için görüşüyoruz. Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi. Onlar da bu uçakların hizmette kalabilmesi için ne yapılabileceğini sordu. Bizim her yardıma kapımız açık. Uçaklar inşallah yardımlarla hayata döner. Altı uçağın havalanması için gereken para 4 milyon dolar (yaklaşık 34 milyon lira.) Bu parayı herkes verebilir. Hesap numara veya SMS ile bağış yapılabilir. Hatta Yardım kampanyası düzenlenebilir. Bunun için kimsenin beklemesine gerek yok.”

‘Çöksün istiyorlar’

İşe başladıklarında kurumun haciz davalarıyla boğuştuğunu, geçen yıl bankalara olan 1.5 milyar lira borcu yapılandırdıklarını ve bunu iki yıl ödemesiz şekilde, Ocak 2023’ten itibaren 8 yıl olmak üzere ödemeye başlayacaklarını aktaran Aşçı, THK’nin ciddi bir finansal borcun altına girmesi sebebiyle kayyum heyeti olarak atandıklarının altını çizdi. “THK mülklerinin satıldığı iddialarını reddeden Aşçı, “Bu tür söylemler THK’yi soyup soğana çeviren insanlara hizmet eder. Onlar kurum çöksün ve yolsuzlukları enkazın altında kalsın istiyor” değerlendirmesinde bulundu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Xiaomi Redmi Note 10 5G Telefon İncelemesiPerformans yarışçısı Xiaomi Redmi Note 10 5G akıllı telefon, Milliyet.tv teknoloji editörünün kadrajı altında! Nilay Kamu, Türkiye'de MediaTek Dimensity 700 işlemcisine sahip ilk akıllı telefon Redmi Note 10 5G'yi inceledi. Çok daha yüksek performansı ve enerji verimliliği ile segmentinde öne çıkan telefon hem oyun hem de çoklu görev performansı ile sınırları zorluyor, enerji tüketimi konusunda dikkat çekiyor. Sosyal medyada veya oyun başında geçirilen saatleriniz için göz dolduran bir pil ömrüne sahip olan Redmi Note 5G, 5000mAh'lik pili ve 18W hızlı şarj özelliği ise tam olarak telefonu elinden bırakamayanlar için yaratılmış! Akıllı telefon 5G’yi de desteklediği için, 5G kullanılan bölgelerde çok daha yüksek bir İnternet hızına sahip oluyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra, Redmi Note 10 5G’nin ön ve arka kamera özellikleri, farklı çekim modları, ekran yenileme hızı, oyunlar sırasındaki performansı gibi pek çok konuda daha fazla detay öğrenmek, kullanıcı deneyimi hakkında çok daha fazla bilgi almak için Milliyet Teknoloji Editörü Nilay Kamu'nun videosunu izleyebilirsiniz! #işbirliği
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler