Geri Dön
Gündem65 bin çocuğa dokundu

65 bin çocuğa dokundu

Gönüllülük ve sivil toplum yolculuğu 14 yıl önce başlayan Sosyalben Vakfı kurucusu Ece Çiftçi, kurduğu vakıfla bugüne kadar 65 bin çocuğa dokundu

65 bin çocuğa dokundu

MELTEM GÜNAY İstanbul - Henüz 9. sınıf öğrencisiyken okuluna gelen bir profesörden çok etkilenen ve ‘ben de başkalarının hayatına dokunmayalım’ diyerek yola çıkan Çiftçi, 14 yaşında gönüllülük macerasına atılmış.  Arkadaşlarıyla her yaz Şanlıurfa’daki gençlik merkezinde çocuklarla buluşarak onların yeteneklerini keşfetmeleri için resim, müzik, dans, spor, fotoğrafçılık gibi atölyeler gerçekleştiren Çiftçi, 2013 yılında SosyalBen’i kurdu. Vakıf olarak dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş arası çocukların yeteneklerini keşfetmelerini ve geliştirmelerini amaçlayarak, bu amaç doğrultusunda kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak eğitim çalışmaları gerçekleştirdiklerini dile getiren Çiftçi, “Çocukların ve gençlerin yaşadıkları dünyadan sorumlu bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Dünyada 11 ülkede, Türkiye’de ise 76 ilde 65 bin çocuğa ulaştık. Kovid döneminde e-sosyalBen markasını oluşturup dijital dönüşüme dair tüm içerikleri derledik. Yer ve zaman kısıtlaması olmadan daha çok çocuğa ulaşıyoruz” diye konuştu.

Sporla gelişecekler

Çiftçi, Nike ve SosyalBen Vakfı olarak kurdukları Ebrar Karakurt Akademi’den de bahsederek sözlerini şöyle sürdürdü; “Geleceğin sporcularını yetiştirmek için profesyonel sporcular, antrenörler ve gönüllü koçlarla birlikte Ebrar Karakurt rehberliğinde çalışmalarını sürdüren bir voleybol akademisi. İstanbul’da yaşayan ve şu anda yedi okulda okuyan 9-14 yaş aralığında 98 SosyalBen çocuğu ile çalışmalarını sürdürüyor. Akademinin misyonu sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürüel olarak profesyonel, spor eğitimine erişemeyen 9-14 yaş aralığındaki kız çocuklarının sporu hayatlarının temel bileşeni haline getirebilmeleri sağlamak, fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal yönden sağlıklı ve spor etiği gibi değerlere sahip güçlü nesiller yetiştirmek. Bu noktada da ilk hedefimiz İstanbul’da başlayan bu serüveni ülkemizin farklı coğrafyalarında yaşayan çocuklara da ulaştırabilmek.”

Nike’in desteğiyle hayata geçirilen ‘Hope Alkazar Projesi’nde yer aldıklarını  anlatan Çiftçi, “Hope Alkazar, akademi başta olmak üzere SosyalBen olarak dijital ve fiziki olarak çalışmalarımıza ortak olacak. Bu yapı, SosyalBen Çocukları & SosyalBen Gönüllüleri ile olan buluşmalarımızda hareketin sahnesi olacak” dedi.

İlhamım çocuklar

Çiftçi, 2017 yılında G20 ülkeleri dahilinde genç kadınların ülkelerindeki kadın sorunlarını aktarıp çözümler ürettiği 2017 G(irls)20 Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etti. Nisan 2018’de ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘Gelecek vaadeden Genç Liderler’ töreninde ödül alan ilk Türk ve kadın olurken, Ekim 2019’de Crans Montana Forum tarafından Geleceğin Yeni Liderleri olarak Türkiye’den ödülü alan isim oldu. 2019 yılında Forbes Türkiye’nin 30 yaş altı en başarılı 30 gencinden biri seçilen Çiftçi, 2020 yılında Fortune Türkiye 40 Yaş Altı 40 İş İnsanı listesinde sosyal girişimci olarak yer aldı. Çiftçi, son olarak Fast Company Dergisi tarafından hazırlanan ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen global bir jürinin değerlendirmesi ile “Sürdürülebilirlik Liderleri 50” listesinde yer aldı.

Kamu çalışanlarına izin kararı! 12 il açıklandı
İmamoğlu'nun balıkçıdaki fotoğrafına sert tepki: İnsan biraz utanır
Arnavutköy'de pes dedirten uyanıklık! Hemen 1000 liraya çıkardılar
Yaptığı montaj hayatına mal oldu! Öldüren paylaşım
Dünya devinden Türkiye hamlesi! 10 şehirde kurulacak, iş ilanları açıldı...
Serap çıktı! Mars'ta eşi benzeri olmayan 'keşif'
All Star'da bu da oldu! Yarışmayı reddetti
Galatasaray transferi bitirdi! Duyurdular, Türkiye'ye geliyor
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Ölüm yalanı tutmadı! Can çekişen eşe refakat
Emre Belözoğlu'ndan bomba transfer! Visca'nın yerine...
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler