Geri Dön
Gündem65 ülkeden bin 300 kişi çalışıyor! BM ofisi değil kruvaziyer!

65 ülkeden bin 300 kişi çalışıyor! BM ofisi değil kruvaziyer!

Son yıllarda gemi inşa teknolojisinin gösterdiği gelişmeyle, karadaki lüks otel konforundan daha fazlasını sunabilen kruvaziyerlerlerde (gemi otel), alışveriş merkezi, tiyatro salonu, SPA ve spor salonu gibi alanlar yer alıyor.

65 ülkeden bin 300 kişi çalışıyor! BM ofisi değil kruvaziyer!

Kruvaziyerlerde kendinizi Birleşmiş Milletler (BM) binasında sanabilirsiniz. Hemen her milleten insanın çalıştığı gemilerde yüzlerce farklı kültürden ve dilden insanlar buluşuyor. Her seferde 4 bin 200 kişiyi farklı limanlara götüren MSC Divina gemisinde de durum benzer. Gemide 65 ülkeden bin 300 kişi çalışırken, bunlardan 5’i Türk.

‘5 kez turladım’

İsmini dünyaca ünlü Fransız aktrist Sophie Loren’in verdiği MSC Divina’da çalışan Türklerden biri de Ali Kurak. Antalya’daki otellerde elde ettiği turizm tecrübesini 22 yıldır denizlerde sürdüren Kurak, MSC Divina’nın bar şefliğini yapıyor. Gemideki 22 barda 110 kişinin sorumlusu olan Kurak, “22 yılda sanırım dünyanın etrafını 5 kez dolaştım. 135 ülkede 500 şehri gördüm. Panama Kanalı’ndan 11 kez geçtim. Yerküredeki 206 ülkeden dostlarım arkadaşlarım oldu. . Gemilerde çalışmak beni mutlu ediyor. Gemide çalışmanın en zor tarafı hasret. 5 ay boyunca ailenizi göremiyorsunuz. Ama ailem de bu duruma alıştığı için kruvaziyer turizm benim için yaşam tarzı oldu” diyor.

65 ülkeden bin 300 kişi çalışıyor BM ofisi değil kruvaziyer

‘Görev önemli’

Madagaskar’dan gelen Sadrine Freda ise, “Gemiye binen Türklerin Madagaskar’ı merak ederek sorular sorması beni mutlu ediyor” diyor. Filipinler’de yaşayan Marione Melanie ise, “Gemide hangi milletten geldiğiniz değil, görevinizi ne kadar iyi yaptığınız önemli. Çünkü, denizde olmak büyük sorumluluk gerektiriyor” diye konuşuyor.

Yüzen oteller

Akdeniz’in en büyük kruvaziyer gemi şirketi olan MSC (Mediterranean Shipping Company) 15 modern gemisiyle yaklaşık 110 liman kentine uğruyor. Her gemisinde 6-7 Türk personelin çalışmasına dikkat eden şirketin Türkiye’deki temsilcisi Arkas Turizm Genel Müdürü Fatih Sarıoğlu, “Yüzen oteller ülkemizde çok iyi tanınmıyor ama yeni yapılan kruvaziyer limanların hizmete girmesiyle büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz” dedi.

‘Kültür harmanı içinde mutluyum’

İtalya’nın Cenova limanından hareket ederek, Civitavecchia ( Roma), Palermo, Cagliari, Mollarco, Valencia (İspanya) ve Marsilya (Fransa) liman kentlerini dolaşan MSC Divina’da çalışanlardan bir diğeri de Bosna Hersekli Nermin Ajradinovikj. Ajradinovikj, “Burası o kadar renkli bir işyeri ki her dakika farklı biriyle tanışabilirsiniz. Tam bir kültür ve dil harmanı içinde çalışmak güzel bir duygu” derken Dominik Cumhuriyeti’nden gelen Sergio Rosario ise, “En iyi arkadaşlarımın Filipinli olması gemi otellerin çok kültürlülüğünün bir işareti” ifadelerini kullanıyor.