Geri Dön
Gündem65 yaş üstü şehirler arası seyahat izin belgesi nereden alınır, kimler başvuru yapabilir? 65 yaş üstü seyahat izin belgesi başvuru ekranı

65 yaş üstü şehirler arası seyahat izin belgesi nereden alınır, kimler başvuru yapabilir? 65 yaş üstü seyahat izin belgesi başvuru ekranı

65 yaş üstü için getirilen 1 ay süre boyunca geriye dönmemek kaydıyla memleketlerine dönmeleri için izin verileceği duyurulmuştu. Yapılan duyurunun ardından İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine genelge gönderildi. Bugün alınmaya başlanan şehirler arası seyahat izin belgesi başvurularına rekor sayıda başvuru geldi. Peki 65 yaş üstü şehirler arası seyahat izin belgesi başvurusu nasıl yapılır, kimler başvuru yapabilir?

65 yaş üstü şehirler arası seyahat izin belgesi nereden alınır, kimler başvuru yapabilir? 65 yaş üstü seyahat izin belgesi başvuru ekranı

Dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Koca açıklamalarda bulundu. 65 yaş üstü vatandaşların bir ay süre ile geri dönmemek kaydıyla bulundukları şehirlerden memleketletine gidebilecekleri duyurusu yapıldı. Yapılan açıklamanın ardından büyük sevinçle karşılanan 65 yaş üstü şehirler arası seyahat izninin detayları İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgenin ardından netlik kazandı? Peki 65 yaş üstü şehirler arası seyahat izin belgesi nereden ve nasıl alınır?

65 YAŞ ÜSTÜ ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT BAŞVURULARI NEREDEN, NASIL YAPILIR? İŞTE ŞARTLAR VE BAŞVURU EKRANI

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, uzun süredir sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara, Bilim Kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda 21 Mayıs perşembe günü saat 09.00'dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verildiği belirtildi.

Genelgeye göre, 22 Mart tarihli genelge ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.

Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, "Seyahat izin belgesi" taleplerini, 21 Mayıs perşembe günü, saat 09.00'dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.

65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin, Kovid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak yapılabilecek.

Vatandaşların bahse konu belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek olmayacak. Belge başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak. İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

Genelgeye göre, düzenlenen "Seyahat izin belgesi" tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebilecek.

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

65 yaş ve üzeri olan vatandaşlar gidecekler yerlerde de 22 Mart'ta yayımlanan genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları devam edecek. Söz konusu tedbirlere ilişkin valiler ve kaymakamlar tarafından İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72'nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar alınacak.

Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olanların otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirler planlanarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmayacak.

Korku dolu anlar! Rus turist 4 metreden dereye uçtuAntalya'nın Manavgat ilçesinde üç tekerli elektrikli motosikletle dereye uçan Rus Vera Khestaeva (25) kurtarıldıktan sonra özel bir hastaneye götürülerek, tedaviye alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet