Geri Dön

ABD'li papaz Brunson davasında gizli tanıktan bomba ifadeler!

İzmir'in Aliağa ilçesindeki Şakran Cezaevi İnfaz Kurumu kampüsünde terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk iddiasıyla yargılanmasına devam edilen ABD'li papaz Andrew Craig Brunson davasında gizli bir tanıktan çarpıcı ifadeler geldi.

ABD'li papaz Brunson davasında gizli tanıktan bomba ifadeler!

ABD'li papaz Andrew Craig Brunson davasında 'Serhat' kod adlı gizli tanık ifadesinde, Brunson'a ait kiliselerin yürüttüğünü iddia ettiği faaliyetlerle ilgili olarak, "Suriyeli PKK'lı mültecilerin ve HDP'lilerin Hristiyan olması isteniyordu. Suruç'taki mülteci kamplarında İncil dağıtılıyordu. PKK sempatizanı mülteciler Suruç'taki bazı evlerde misafir edilerek karınları doyuruluyordu. İzmir'deki mülteciler batıya gönderiliyordu. YPG'ye katılıp savaşmak isteyen mültecileri de Suriye'ye gönderiyorlardı. Kürt kökenli insanlarla 'Kürdistanı' kurdurma planları yapılıyordu. Kobani ve 'hendek' eylemlerine destek veriyorlardı. Güneydoğu'da Kürt kökenli bir devlet kurulması için eylemler yaptırılıyordu" dedi.

“Yeni bir devlet kurmaktan söz ediyorlardı”

İzmir'in Aliağa ilçesindeki Şakran Cezaevi İnfaz Kurumu kampüsünde terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk iddiasıyla yargılanmasına devam edilen ABD'li papaz Andrew Craig Brunson davasında 'Serhat' kod adlı gizli tanık ifade verdi. Papazla bir akrabalığı olmadığını ancak kendisini yakinen tanıdığını söyleyen gizli tanık 'Serhat', Brunson'un kilisesinde yıllar geçtikçe hukuk dışı faaliyetlerin arttığını gözlemlediğini söyledi. Diriliş Kilisesinde radikal sol görüşlü insanların olduğunu söyleyen Serhat, "Kilisede Osmanlı döneminde yapılan yanlışların devam ettiğini söylüyorlardı. PKK sempatizanı olan arkadaşlar vardı. Yeni bir devlet kurmaktan söz ediyorlardı. Bu söylediklerini İncil'de geçen ayetlerle anlatmaya çalışıyorlardı" dedi.

Kilisenin İzmir, Manisa ve Aydın'da şubeleri olduğunu söyleyen gizli tanık, Şanlıurfa'da da bir takım faaliyetlerin yürütüldüğüne ilişkin söylemler duyduğunu savundu. Kilisede sürekli evliliklerin yapıldığını ifadelerinde kullanan Serhat, yine aynı kiliselerde boşanmaların yapılarak kadınların ve erkeklerin başka yabancı misyonerlerle tekrar evlendirildiğini ve bu evliliklerde farklı oluşumların bulunduğunu iddia etti. Kilisede bazı misyonerlerin turizm faaliyetleri yürüttüğünü söyleyen Serhat, "Bu turizmciler bazı Amerikalıları Türkiye'ye getirerek, Türkiye'deki kiliseleri gezdiriyor ve Türkiye aleyhinde propaganda yapıyorlardı" dedi.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde kilise faaliyetlerinin yürütüldüğü bir kampın olduğunu savunan Serhat, Türkiye'de başka bir bölgede 20 dönüm arazi üzerinde gizli bir kampın daha olduğunu ileri sürdü.

"YPG'ye katılmak isteyen mülteciler Suriye'ye gönderiliyordu"

İzmir'de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen bir kilisede Brunson'un faaliyet yürütmek istediğini savunan Serhat, bu kilisede Hristiyan inancına sahip çocuklar yetiştirilmek istendiğini savundu. Kilisede 'Muhammet Ahmet' isimli bir misyonerin yetiştirildiğini ve Ahmet'in Ortadoğu'da önemli bir misyoner olma yolunda ilerlediğini savunan Serhat, Ahmet'e benzer 50'ye yakın insanın olduğunu söyledi. Serhat, "Suriyeli PKK'lı mültecilerin ve HDP'lilerin Hristiyan olması isteniyordu. Suruç'taki mülteci kamplarında İncil dağıtılıyordu. PKK sempatizanı mülteciler Suruç'taki bazı evlerde misafir edilerek karınları doyuruluyordu. İzmir'deki mülteciler batıya gönderiliyordu. YPG'ye katılıp savaşmak isteyen mültecileri de Suriye'ye gönderiyorlardı. Kürt kökenli insanlarla 'Kürdistanı' kurdurma planları yapılıyordu. Kobani ve 'hendek' eylemlerine destek veriyorlardı. Güneydoğu'da Kürt kökenli bir devlet kurulması için eylemler yaptırılıyordu" ifadelerini kullandı.
Andrew'in 23 yıldan beri ne yaptığını bilerek faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Serhat, "PKK'yı Hristiyan yapıp Kürt devleti kurduracaklardı. Amerika'nın YPG için Suriye'ye atacağı silahların koordinatları misyonerler tarafından veriliyordu" ifadelerini kullandı.

“PKK bayraklı kiliseleri vardı”

Brunson'un önemli bir misyoneri olduğunu iddia ettiği 'Muhammet Ahmet'in Suriye'de bazı kiliseleri yönettiğini söyleyen Serhat, Belçika'da aynı faaliyetlere halen devam ettiğini savundu. Serhat, "Ahmet'in Belçika'da PKK 'bayraklı' kiliseleri var. Kürtçe İnciller okuyorlar. Aynı türden kiliseler Alsancak'ta da vardı" dedi.

Ayrıca bu kiliselerde faaliyet yürüten ancak daha sonra sınırdışı edilen Amerikan asıllı Can N. adlı bir kişinin şu an Kıbrıs'ta bulunduğunu ve buradan Türkiye aleyhinde faaliyetler yürüterek Türk gençlerini sosyal medya üzerinden Kıbrıs'a davet ettiğini ileri süren Serhat, Can N. adlı kişinin Türk gençlerini de Hristiyan yapmak istediğini iddia etti. Serhat ayrıca geçtiğimiz günlerde bazı Amerikalı yetkililerin Kıbrıs'ta Can N.'yi ziyaret ettiğini de savundu. Serhat ayrıca kilisedeki bazı misyonerlerin çevresinde FETÖ'cü ailelerin olup olmadığını ve tutuklanan FETÖ'cülerin maddi olarak bir ihtiyaçları olup olmadığını da öğrenmeye çalıştıklarını söyledi. Kilisenin YPG ve PKK'yı Avrupa'da barındırmak, korumak, eğitmek ve modernize etmeye yönelik de faaliyetlerinin olduğunu söyleyen Serhat, bazı İranlı Hristiyan mültecilerin de bu kilisede ibadet ettiğini belirterek, "Bana İran rejiminin yıkılacağını söylüyorlardı. Bu mülteciler mühendis düzeyinde. Bu İranlılar Diriliş ve Yeniden Doğuş kiliselerinde faaliyetlerini sürdürüyor" dedi.

Brunson'un kendisi haricindeki Hristiyanları da kabul etmediğini savunan Serhat, "Kur'an'daki ayetlerin yanlış olduğunu ispatlamaya çalışıyordu. Sadece kendi inancını anlatarak diğer insanların inançlarına saldırıyordu. Rusya buna benzer yapıya sahip papazları tutukluyor" dedi.

Brunson'un Türkiye'deki 1. Lige Hristiyan futbolu transfer eden Brezilyalı Castro adlı bir menajerle çok yakın arkadaş olduğunu söyleyen Serhat, Türk futbolunda karışıklık çıkarmayı hedeflediklerini iddia etti.

Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna saldırı ve İstanbul Adliyesindeki saldırı olayları

Brunson ve misyonerlerinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu sürekli hedef gösterdiğini ve ardından Kılıçdaroğlu'nun konvoyuna saldırı yaşandığını savunan Serhat, ayrıca İstanbul Adliyesindeki saldırı sırasında adliyede çalışan bir memurun Brunson'un yıllarca tanıdığı ve kendisine bağlı bir Hristiyan olduğunu iddia etti.

Suçlamaları kabul etmedi

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ve 35 yıl hapis cezası istenen ABD'li papaz Andrew Craig Brunson, gizli tanık 'Serhat'ın kendisine yönelik suçlamalarını kabul etmedi.

'Serhat' kod adlı gizli tanığın yanlış bilgilerle dolu ifade verdiğini savunan Brunson, "PKK bayraklarından söz ediyor nerede bu bayraklar. Bu fotoğraflar Muhammet Ahmet'in sosyal medya hesaplarından alınmış ama onlar Belçika'da çekilmiş olanlar. Bizim kilisemizde bunlar hiç olmadı. Tanığın hiçbir delili yok, hep ikinci ya da üçüncü kişilerden duyduklarını anlattı. Ben de Muhammet Ahmet'in sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarından rahatsız oldum, bu konuda onu uyardım" ifadelerini kullandı.

Mülteciler konusu

Tanık Serhat’ın mültecilerin iltica etmeleri iddiasını da yalanlayan Brunson, gizli tanığın bazı suçlamalarının, eskiden bağlı olduğu grupla ilgili olduğunu ancak kendisinin bu grupla alakasının kalmadığını anlatıp, "Eğer bu gruptaki kişiler FETÖ'ye destek veriyorlarsa haklarında işlem yapılsın o zaman" dedi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne ilk kez 2014 yılında gittiğini, kamplarda İncil dağıtmadığını söyleyen Brunson, kilisede yaptığı evliliklerle ilgili suçlamalara ise, "Ben 16 yıllık sürede sadece 6 kez evlendirme töreni düzenledim. Bunlardan da bir tanesi sadece Kürt kökenliydi. Bu Kürt kökenlinin de evliliğini ben sağlamadım kendileri karar verdiler. Benim bir yönlendirmem olmadı. PKK ile ilgili de iddiaları reddediyorum. Gizli tanığın bizim kilisemize çok geldiğini düşünmüyorum" dedi.

"Kilisemizde milliyetçiler de var"

Mahkeme başkanının neden PKK sempatizanı bir kişiyle ilişkide bulunduğu yönünde soru sorması üzerine Andrew Brunson şunları söyledi:

“Bizim kilisemizde aşırı milliyetçi insanlar da, Türk kardeşlerimiz de vardı. Hem aşırı milliyetçi hem de Kürtler vardı. Ben ikisine de aynı mesafedeydim. Ancak Kürtçü olmak başka PKK'lı olmak başka. Kimisi Kürtçeyi seviyordu, Kürt dilini seviyordu. Hakları konusunda hassastı. Biz iki tarafla da iyi yaşıyorduk. Defalarca kardeş olduğumuza yönelik konuşmalarımda değindim. Siyasetin kiliseye girmemesi için çabaladım" dedi.

PKK'lı kişileri kiliseye kabul etmediklerini de ileri süren Brunson, suçlamalar içinde, "Bu anlatılanlar utanç verici ve iğrenç şeyler. Ben bunları kabul etmiyorum. Kilisemizde ses kaydı ve görüntü kaldı hiç olmadı. Bunların hiçbir kaydı yok. Gezi olaylarıyla ilgili de hiç konuşmadım" ifadelerini kullandı.

Kırıkkale’de trafik kazasıKırıkkale’de hızını alamayan bir otomobil, kırmızı ışıkta bekleyen başka bir otomobile çarpması sonucu sürücü ağır yaralandı. İtfaiye ve sağlık ekipleri sürücüyü sıkıştığı yerden kurtarmak için zamanla yarıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber