Geri Dön

Abdurrahim Albayrak'ı dolandıran 2 kişi yakalandı

Galatasaray 2. Başkanı Abdurrahim Albayrak’ı, yakalandığı corona virüs salgını tedavisi sırasında yardım yalanıyla dolandıran 2 şahıs Kocaeli ve İstanbul’da düzenlenen operasyonlarla yakalandı.

Abdurrahim Albayrak'ı dolandıran 2 kişi yakalandı
FERİT ZENGİN / İSTANBUL

Eşiyle birlikte yakalandığı salgın sonrası 3 haftalık tedavi sürecinde kendisini arayıp Bahçelievler Belediye Başkanı olarak tanıtan bir dolandırıcının kurbanı olduğunu katıldığı CNN Türk yayınında açıklayan Albayrak'ın emniyet ve savcılığa yaptığı şikayetle harekete geçen İstanbul Polisi yaptığı seri çalışmalar sonrasında Albayrak'ın bir şebeke tarafından hedef alındığını belirledi.

Asayiş Şube ekipleri yaptığı ilk tespitlerde dolandırıcıların parayı Gebze’de bir banka şubesinin ATM’sinden çektiğini belirledi. ATM kamerasıyla banka çevresindeki güvenlik kamera görüntülerini inceleyen Asayiş ekipleri, Albayrak’ın arandığı telefon numarasını da mercek altına alıp yaptığı teknik takiplerde dolandırıcılık olayını gerçekleştirenlerin Abdulvahap B. ve Fatih Y. isimli şahıslar olduğunu tespit etti.

Abdurrahim Albayrakı dolandıran 2 kişi yakalandı

Albayrak’ı telefonla arayıp kendisini Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır olarak tanıtıp sesini Bahadır'ın sesine benzettiği belirlenen Fatih Y.’yi Bağcılar’da kaldığı adresi tespit ederek yakalayan ekipler, parayı Gebze'den ATM'den çeken Abdulvahap B.’yi ise Kocaeli'nde yakalayıp gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerin ardından adliye sevk edilen Abdulvahap B.çıkarıldığı mehkemece tutuklanırken, Fatih Y. hakkında ise mahkemece ev hapsi kararı verildi.

İFADE ORTAYA ÇIKTI

Sulh Ceza Hakimliği’nde sorgusu ortaya çıkan şüphelilerden Abdulvahap B. hesabını kullanmak isteyen şahsı tanımadığını söyleyerek “Kendisi bana hesabında bloke olduğunu söyledi. Ben de insanlık namına kendi hesabıma para yatırılmasını talep ettim. Paranın kimden veya ne amaçla geldiğini sormadım. 5 bin lirasını ATM’den 35 bin lirasını bankanın içerisinden çektim. Bu sırada şahıs bankanın karşısında bir kahvehanedeydi. Biriyle konuştuğu için benim birlikte gelmedi. Sıram gelince parayı çektim. Bu kişiye verdim. Bir daha da görmedim. Nerede olduğunu bilmiyorum. Karşılığında bana 500 lira para teklif etti. Ben kabul etmedim’’ dedi. Şüpheli Abdulvahap B. ifadesinde ayrıca serbest bırakılmayı talep etti.

Diğer şüpheli Fatih Y. ise suçlamaları kabul etmeyerek “5 yıl önce yine benim hesap numaram kullanılarak bir dolandırıcılık suçu işlenmişti. Bu sebeple hakkımda ihbar yapılmış olabilir. Bu suçla bir ilgim yoktur” şeklinde ifade verdi.

ABDURRAHİM ALBAYRAK'TAN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Abdurrahim Albayrak, "8 Nisan tarihinde, kendisini Bahçelievler Belediye Başkanı olarak tanıtıp, şahsımı dolandıran 2 şüpheli yakalanarak tutuklanmıştır. Bu süreçte görevlerini titizlikle yürüten kamu görevlilerine şükranlarımı sunarım" ifadelerine yer verdi.

Abdurrahim Albayrakı dolandıran 2 kişi yakalandı

Albayrak'ı 3 hafta önce arayan ve kendisini Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır olarak tanıtan bir şahıs kendisine 'Sen çok hayırlı bir adamsın. Cumhurbaşkanımızın çağrısına da cevap verdin. Biz burada yurtlarda yatan garibanlara yardım ediyoruz, onlara erzak alacağız,paramız eksiz kaldı, 40 bin lirada sana yazıyorum' diyen dolandırıcılarının telefonunun ardından şirket muhasebesine talimat veren Albayrak, paranın yatırıldığı hesabın Gebze'de bulunan bir banka şubesinde gözüktüğünü öğrenince dolandırıldığını anlayıp polise ve savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Dolandırılma paniğiyle hemen İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ı arayıp durumu izah eden ve yardım isteyen Albayrak'ın şikayetiyle devreye giren Çalışkan'ın talimatıyla dolandırıcılar kısa sürede yakalanırken Albayrak, 4 yıl önce de benzer şekilde dolandırılmıştı. Albayrak, kendisini arayarak Rize Valisi olarak tanıtan ve kanser hastası bir çocuk için yardım isteyen bir dolandırıcıya da o dönem 10 bin lira kaptırmıştı.

 

Bolu'da yangın! Vali uyardı: Evleri boşaltmalıyızBolu'nun Dörtdivan ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın 40 hektarlık alanda etkili oluyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber