Geri Dön

Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde yumruklu kavga; belediye başkanı darbedildi

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde arsa satışıyla ilgili gündem maddesinin oylanması sonrası yumruklu kavga çıktı. Kavgada Saimbeyli Belediye Başkanı MHP'li Mustafa Şahin Gökçe, darbedildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde yumruklu kavga; belediye başkanı darbedildi

Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 3'üncü oturumu, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında gerçekleştirildi. Arsa satışı ve kooperatifle ilgili bir gündem maddesi oylandı. Başkan Zeydan Karalar, oyları sayıp, "Oy çokluğuyla kabul edilmiştir" açıklaması yaptı. AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı ve meclis üyesi Vedat Gündoğan, katip üyelere sayım yaptırılmadan maddenin geçirildiği yönünde itirazda bulundu, oylamanın yeniden yapılmasını istedi. Ancak Başkan Zeydan Karalar, elde görüntülerin mevcut olduğunu ve kararın oy çokluğuyla alındığını vurguladı.

YUMRUKLU KAVGA

Bu sırada AK Parti grubunda karara itiraz eden Ozan Gülaçtı'ya destek veren partilisi Vedat Gündoğan ile Karataş Meclis Üyesi CHP'li Sedat Gül arasında tartışma çıktı. Bulunduğu yerden kalkan Sedat Gül, Ozan Gülaçtı'ya saldırmaya çalıştı. Çıkan arbedede Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe darbedildi. Gökçe, Cumhur İttifakı partilileri tarafından belediyeye yakın bir özel hastaneye götürüldü.

KARALAR: KAVGA NEDENİ OLAN MADDELER ADANA'NIN LEHİNE

Kavga nedeni olan maddelerin Adana’nın lehine olduğunu söyleyen Karalar, "Birinci madde, yazdığı projeden dolayı 6 milyon dolar hibe kazandı arkadaşlarımız. Yalnız ILO bir kooperatife üye olmayı şart koştu ve öncesinde NATA firmasıyla 598 milyonluk ihale anlaşması yapılmıştı. Bunu karşılıklı feshetme kararı aldık. Belediyenin mali durumlarından dolayı gayrimenkul önerdik arkadaşlarımıza. Önerdiğimiz gayrimenkuller ise normal değerinin çok üstündeydi. Karşılıklı mutabakat sonrası geçen ay bu maddeleri meclisten geçirecektik. Cumhur İttifakı'ndaki arkadaşlarımız, 'Bunu gelecek aya alalım, biraz daha inceleyelim, gelecek ay geçirelim' dediler. Ancak bir ay geçmesine rağmen ve bu işlerin süreli olmasından dolayı bu ayda meclise gelemedi. Biz de 6 milyon dolarlık hibeyi kaçırmamak ve Adana açısından çok kazançlı olacak gayrimenkul mübadelesiyle borcu kapatarak bir firmaya fesih yapmak için bugün kanunun ve yasanın, belediye başkanının verdiği yetkiye dayanarak gündeme aldık. Yapılan oylamada vicdanlı meclis üyelerime teşekkür ediyorum ve oylamada çoğunlukla geçti’’ diye konuştu.

KENDİ ARKADAŞLARI TARAFINDAN DARBEYE MARUZ KALDI

Çoğunluğun oylarının geçmesinden rahatsız olan meclis üyelerinin agresif davrandığını belirten Karalar, ‘’Meclis üyesi bir arkadaşımız ise ‘Gereksiz bağırıyorsunuz’ diyerek, müdahale etmeye kalkınca karşı taraf da saldırıya kalktı. Bir belediye başkanının bizim arkadaşların müdahalesiyle dişi kırıldığı iddia ediliyor. Görüntüleri paylaştığımızda görecekler, bizzat kendi arkadaşları tarafından darbeye maruz kaldığını görecek‘’ dedi.

Adana’yı düşünen ve vicdanlı olan herkesin bu maddeye onay vereceğini aktaran Karalar sözlerine şöyle devam etti:

‘’Birisi 45-50 milyonluk bir hibe olması noktasında biri de belki 40-50 milyon TL faizden kurtaracak ve yürümeyen, gitmeyen bir işten Adana’yı kurtarmakla ilgili bir madde. Esas önemli olan nokta şu; bir önceki ay 'Geçireceğiz bu maddeleri başkan' demelerine rağmen bu maddeleri meclise taşımama noktasında bir direnç oluştu. Adana’yı 60 milyon zarara sokmak hiç kimsenin yapması gereken bir şey değil. Bu Adana’nın lehine getirdiğimiz iki maddedir. Bunu engellemek, bunu uzatmak, ertelemek, gündeme getirmemek kimin faydasına? Bu olsa olsa 'Zeydan Karalar iş yapmasın' anlamı taşır. Bir önceki dönem belediye başkanına verilen yetkilerin hiçbiri bize verilmiyor, alınıyor. Başka belediyelerin lehineyse oy veriyorlar ama ne yazık ki kamuya tahsis malların haczi konusunda bile bir başka arkadaşa verdikleri hakkı bize vermiyorlar."

Başkan Karalar kavga konusu olan maddelerin oy çoğunluğuyla geçtiğini belirterek, ellerinde görüntüler olduğunu, görüntülerde oy çoğunluğunun görüldüğünü söyledi.

Hava araçları gösteri uçuşu yaptı!Gaziantep'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020'nin 3. gününde hava araçları gösteri uçuşu yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber