Geri Dön

‘Adını ağzına alma’

Tabur Komutanı Binbaşı Fatih Şahin’in “Ben rahmetli Ömer’in o pozisyonunu hiç görmedim, emir de vermedim” sözlerine Hatice Halisdemir “Onun adını ağzına alma” diyerek tepki gösterdi

‘Adını ağzına alma’

Darbeci general Semih Terzi’yi öldürdükten sonra vurulan şehit Astsubay Ömer Halisdemir’e taşınarak getirildiği Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) girişinde iki el ateş eden Üsteğmen Mihrali Atmaca, “Başımızdakilerin yanlış tarafta olduğunu çözememişim. Maalesef benim kahrolduğum nokta, Tabur Komutanı Binbaşı Fatih Şahin’in, ‘etkisiz hale getirin’ emri verdiğinden, şehide hedef gözetmeden ateş etmem. Şehidi, kahramanı niye vurduğumu idrak edemedim. Halisdemir’e vur emri, bize etkisiz hale getirin emri verildi. Bilseydim bunu yapar mıydım? Bir tek kahraman var. Karar sizin, karar eşinindir” dedi. Atmaca’nın, “Ben 3 yıllık evliyim. Eşimi toplamda 2 yıl görmedim. 17 aylık kızım var. 8 ay görebildim” sözleri üzerine salondaki eşinin hıçkırıkları duyuldu. Şahin’in “Ben rahmetli Ömer’in o pozisyonunu hiç görmedim, emir de vermedim” sözlerine ise Hatice Halisdemir, “Onun adını ağzına alma” diyerek tepki gösterdi.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifade veren sanık Üsteğmen Atmaca, özetle şunları anlattı:

ÇATIŞMAYA GİDİYORUZ: Otobüsle Diyarbakır Havaalanı’na giderken Yüzbaşı Ahmet Kemal Yılmaz ‘bu paralelcilerin darbesi’ dedi. ‘Nereden biliyorsun’ dedim. O da sadece İstanbul’da ve Ankara’da olay olduğunu, diğer illerde olmadığını, Başbakan’ın kendisinden emin şekilde açıklama yaptığını söyledi. ‘Komutanım biz şimdi paralelcilerle çatışmaya mı gidiyoruz?’ diye sorduğumda, ‘Evet Mihrali hazırlığını ona göre yap. Teröristlere karşı birliği koruyacağız’ dedi. Kafamda soru işareti kalmadı. Diyarbakır havaalanında uçağa binerken Terzi’nin emir astsubayı Ahmet Kara’yı gördük. ‘Komutan malzeme taşınması bittiyse bekliyor’ dedi. ‘Ne oluyor biliyor musun’ dedim, ‘bilmiyorum, kimse bir şey söylemiyor ki’ dedi. Başımızdakilerin yanlış tarafta olduğunu çözememişim.

SESSİZ OLUN İŞARETİ: Semih Terzi uçakta en önde. Fatih Şahin dönüp sessiz olun işareti yaptı. Yüzbaşı Ahmet Kemal Yılmaz yanıma geldi. ‘Mihrali aşağıya indiğimizde çatışmaya girebiliriz’ dedi. ‘Nereye iniyoruz ki komutanım’ dedim. ‘Sen kimseye söyleme aramızda kalsın, netleşince haber vereceğim’ dedi. Helikoptere bindik. ÖKK’ya indiğimizi fark etmedim. 3-5 metre gittikten sonra binayı gördüm. Terzi’nin önünde yürüyordum. Arkamdan 2-3 el silah sesi, ‘ah’ diye bir ses duydum. Terzi’nin sesi olduğunu anladım. Şahin, ateş baskısı diyerek ateş etti.

Aksakallı tanık olarak dinlenecek

Şehit Astsubay Halisdemir’in eşi Hatice Halisdemir, “Bütün sanıklardan şikayetçiyim” dedi. Mahkeme heyeti, ÖKK Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’nın da aralarında bulunduğu tanıkların dinlenmesine, kamera kayıtlarının çözülerek 3 kişilik bilirkişi heyetine verilmesine, sanıkların ByLock kullanıp kullanmadığının tespiti için savcılığa yazı yazılmasına karar verdi. Hatice Halisdemir, Halisdemir’in kardeşleri, İsmail Oğuz ve darbe lideri olduğu iddiasıyla tutuklu Albay Ümit Bak’ın emir astsubayı maktul Nedim Şahin’in eşi Ayşe Şahin’in müdahillerine karar veren mahkeme duruşmanın 20 Mart’a ertelenmesine karar verdi.

Teröristlerin güvenlik noktalarına düzenleyeceği saldırı son anda önlendiTerör örgütü PKK'nın, polis ve jandarma kontrol noktalarına yönelik Ramazan Bayramı'nda düzenleyeceği bombalı saldırılar, Diyarbakır polisinin operasyonuyla önlendi. Operasyonda, mezarlık ve bir adreste toprağa gömülü biri 4 kilo plastik patlayıcı pentaeritrol tetranitrat (PETN) kullanılarak hazırlanan zaman ayarlı, parça ve basınç etkili 3 bomba ve 4 el bombası ile patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi, 6 kişi gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber