Geri Dön
GündemAdliyeler ne zaman açılacak, davalar başladı mı?

Adliyeler ne zaman açılacak, davalar başladı mı?

1 Haziran 2020 tarihinden itibaren normalleşme adımları atılmaya başladı. Milyonlarca vatandaş, yarım kalan işlemleri için ve ya yeni başlayacak olan işlemleri için harekete geçti. Adliye işlemleri olan vatandaşlar adliyeler ne zaman açılacak sorusuna yanıt ararken, davası yarım kalmış ve ya dava açacak olan vatandaşlar davalar başladı mı sorusuna yanıt arıyor.

Adliyeler ne zaman açılacak, davalar başladı mı?

Corona virüs salgını nedeniyle işlemlerini halledemeyen vatandaşlar arayışa koyuldu. Hukiki işlerini tamamlamak istenler adiliyelerin açılış tarihini öğrenmek istiyor. 1 Haziran'da normalleşme adımları atılmaya başlanmış ve kafe, restoran, spor salonu gibi yerler açılmıştı.Adliyeler ise en çok merak edilen soruların arasına girdi. Peki adliyeler ne zaman açılacak?

ADLİYELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan şunları söyledi; "Adliyelerdeki dava, icra, şikayet, itiraz, bildirim süreleriyle ilgili ertelemenin 30 Nisan'da dolan tarihini 15 Haziran'a kadar uzatıyoruz"

İcra ve kamu davalarıyla, itiraz, şikayet gibi işlemler 15 Haziran'da yapılabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya'daki Huber Köşkü'nde video konferans yöntemiyle düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

"Türkiye için tünelin ucundaki ışık gözükmüş, verdiğimiz emeklerin, yaptığımız fedakarlıkların karşılığını alma vakti yaklaşmıştır." diyen Erdoğan, şu bilgileri verdi:

"Bu anlayışla önümüzdeki olumlu tablonun sürmesi halinde ülke genelinde hayatı normale döndürmeye yönelik kapsamlı bir program hazırlıyoruz. Cumhurbaşkanı Yardımcımızın koordinasyonunda hazırlanan hangi alanda, hangi tarihte, hangi adımların atılacağını gösteren bu ayrıntılı programı yakında sizlerle paylaşacağız. Salgın nedeniyle adliyelerdeki dava, icra, şikayet, itiraz, bildirim süreleriyle ilgili ertelemenin 30 Nisan'da dolan tarihini, 15 Haziran'a kadar uzatıyoruz."

ADLİYELERDE NORMALLEŞME PLANI DEVREYE GİRDİ

Adliyelerde normalleşme dönemi uygulamaları hayata geçti. Buna göre, maskesi olmayanlar ve herhangi bir iş ve işlemi olduğunu ispat edemeyenler adliyeye giremeyecek. Adliyelere girişte ateş ölçümü yapılacak, ateşi 38 dereceyi geçenler sağlık kurumuna yönlendirilecek.

Adliyelere girecek kişi ve duruşma salonuna alınacak izleyici sayıları sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak belirlenecek. Duruşmalar farklı günlerde veya gün içinde farklı saatlere yayılarak yığılmaların önlenmesi sağlanacak. Adliyelerin ve duruşma salonlarının sağlık koşullarına uygun olarak steril hale getirilmesi, sosyal mesafe kuralına uyulması, duruşma öncesi ve sonrasında salonların havalandırılması gibi tedbirler uygulanacak.

Güvenlik personeli ve ön büro çalışanları, tıbbi maske ve koruyucu gözlük kullanacak, ön bürolar dış mekanlarda konumlandırılacak. Duruşma salonları, kalem odaları ile icra dairelerinde çalışma düzeni 4 metrekareye bir personel düşecek şekilde planlanacak.

 

Sancaktepe'de İETT şoföründen darp isyanıSANCAKTEPE'de otobüse arka kapıdan binen yolcu, kendisini ikaz eden şoförü darp etmeye çalıştı. Şoför olay sonrasında Psikolojim bozuldu diyerek aracı yol ortasında bıraktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet