Geri Dön

Af yasası son durum 2020 - İkinci yargı paketinden Af yasası çıkacak mı?

Son dakika af yasası haberlerini yakından takip edenler, af yasası çıkacak mı sorusunu neredeyse her gün araştırıyor. Genel af yasası ve ikinci yargı paketi ne zaman çıkacak merak ediliyor. İkinci yargı paketinde af yasası olacak mı? Af yasası hangi mahkumları Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci yargı paketi ile ilgili kendisine yapılan sunumun ardından, paket içinde yer alması beklenen cezaevinde bulunan mahkumlara yönelik ceza indirimi konusunda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e 6 suç türünde indirim yapılmaması talimatını vermişti. Peki af yasasında hangi suçlar yer almayacak? İşte 2020 af yasası son dakika gelişmeler...

Af yasası son durum 2020 - İkinci yargı paketinden Af yasası çıkacak mı?

Hükümlü yakınları ve cezaevinde bulunan vatandaşların merakla araştırdığı ve sabırsızlandığı af yasası için arayış hız kesmiyor. Son zamanlarda en çok merak edilen konular arasına giren af yasası çıkacak mı binlerce vatandaş yakından takip ediyor. Af yasası hakkında yapılan son açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yapıldı. Peki af yasası çıkacak mı? İşte 2020 af yasası son durum...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN TALİMAT VERDİĞİ 6 'SUÇ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci yargı paketi ile ilgili kendisine yapılan sunumun ardından, paket içinde yer alması beklenen cezaevinde bulunan mahkumlara yönelik ceza indirimi konusunda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e 6 suç türünde indirim yapılmaması talimatını vermişti. Erdoğan'ın, asla indirim yapılmamasını istediği suçları ise terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar olarak sıralandı.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN İKİNCİ YARGI PAKETİ AÇIKLAMASI

"Yargı Reformu Strateji Belgemizi, 2019 yılı Mayıs ayında milletimiz ile paylaşmıştık. Belgedeki hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan birinci yargı paketi, yine geçtiğimiz yıl Meclis'te kabul edilerek kanunlaştı.

Bu düzenleme ile ceza adaleti sistemine "seri muhakeme usulü" ve "basit yargılama" adı altında iki yeni uygulama da kazandırdık. Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz."

BAKAN GÜL’DEN ‘AF YASASI’ AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül önceki gün CNN Türk canlı yayınına katıldı. Bakan Gül, "Bu konuda hem MHP'den hem partimizden açıklamalar oldu. Meclis açıldığında bu konu AK Parti grubu başta olmak üzere Meclis'in gündeminde olan bir konu. Grubumuzun konuyla ilgili kararı nedir, teknik hususlar nelerdir, akademi ne diyor? Biz teknik olarak baktık artık Meclis karar verecek. Yaşlı, kadın, hamile vs infazın evde çekilmesi, hafta sonu infaz gibi uygulamalar... İyi halin de değerlendirildiği öneriler de var. Ancak son takdir elbette Meclis'indir. diye belirtti.

NUMAN KURTULMUŞ'TAN AF YASASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

İşte, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un açıklamaları:

Adalet Bakanlığımız iyi bir çalışma yaptı. Partide de daha evvel konuşuldu. Bakanlar Kurulu'nda da konuşuldu. İlgili bürokratlar ve diğer partilerle de gerekli görüşmeler yapıldı. Biliyorum. Dolayısıyla belirli bir noktaya geldi. Son çalışmalar yapılacak. En kısa zamanda infazla ilgili bu düzenlemenin gündeme geleceğini biliyorum. Tabi bunu bir af gibi görmemek lazım. Bu bir infaz indirimidir. Burada da esas ana fikir şudur; "Cezaevleri çok doldu. Hadi boşaltalım." diye bir indirim yapılmaz. Mühim olan cezayla caydırıcılık arasındaki dengenin oluşturulmasıdır.

Sultan 2. Abdülhamid'e hediye edilen eserler ilk kez sergileniyorJAPON İmparatoru Meiji tarafından Sultan 2. Abdülhamid'e hediye edilen zırh takımı, Japon nişanı ve Japon mabedi Saray Koleksiyonları Müzesi'nde ilk kez sergilenmeye başlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber