Geri Dön
GündemAf Yasasında son gelişmeler! Af Yasası ne zaman çıkacak?

Af Yasasında son gelişmeler! Af Yasası ne zaman çıkacak?

Af Yasasına ilişkin araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor. Binlerce hükümlü ve ailesini yakından ilgilendiren Af yasasına ilişkin çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik' af yasasına ilişkin kendisine yöneltilen soruyor. Çalışmalar sürüyor. Bu çok hassas bir konu. Bir defaya mahsus ceza indirimi yerine bir sistem değişikliğinden yanayız açıklamasında bulunmuştu. Peki Af Yasasında çıkacak mı?

Af Yasasında son gelişmeler! Af Yasası ne zaman çıkacak?

Af Yasasına ilişkin çalışmalar tüm hızıyla devam ederken binlerce hükümlü ve aileside Af Yasasını da kapsayan ikinci yargı paketinin ne zaman meclise sunulacağını araştırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik'e af yasasına ilişkin yöenltilen soruya Çelik. bu çok hassas bir konu çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların sonuçlarını beklemek lazım. Bir defaya mahsus bir ceza indirimi değil sistem değişikliğinden yanayız açıklamasında bulundu. Peki Af Yasası ne zaman çıkacak? İkinci Yargı Paketinde son durum ne?

AF YASASI MECLİS'E GELDİ Mİ?

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik af yasasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, MHP'nin geçen yıl hazırladığı af yasası teklifinin yeniden gündeme gelmesi ve bu teklifin ikinci yargı paketinde yer alıp almayacağıyla ilgili soruya, "Bu konuda çok büyük bir hassasiyet var. Çalışmaların sonuçlanmasını beklemek lazım. Çünkü vatandaşlarımız da bu konuyu çok soruyor. Esas olan şu, tabii ki karşılıklı çalışılıyor, tabii ki AK Parti kendi çalışmasında henüz son noktayı koymadı." yanıtını verdi.

"Bir defaya mahsus ceza indirimi yerine bir sistem değişikliğinden yanayız." diyen Çelik, şöyle konuştu:

Bir defaya mahsus ceza indirimi verelim, demenin başka birtakım semptomları olduğunu geçmişteki birtakım örneklerden gördük. Bunun yerine sistem değişikliği en mantıklı, makul yoldur. Mevcut durumda bir yandan cezasızlık algısı gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. Yani birileri suç işliyor ama herhangi cezayla karşı karşıya kalmıyor, cezasızlık durumu toplumsal vicdanı olumsuz yönde etkileyecektir, adalete de uygun değildir. Aynı zamanda da cezaevlerinde de ciddi kalabalıklaşma sorunu var. Dolayısıyla cezasızlık algısının ortaya çıkmamasıyla bu kalabalıklaşma sorununu belli bir denge içerisinde çözen bir yaklaşım ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

Çelik, AK Parti'nin bir kereliğine af indirimi değil de ceza sistemindeki sistem değişikliği konusunu dengeleyecek bir yaklaşım üretmeye çalıştığını dile getirerek toplumdaki cezasızlık algısının önlenmesi için suç işleyen ve hapis cezasına mahkum olan herkesin belli bir oranda cezaevinde kalmasını sağlayacak bir düzenleme üzerinde çalışıldığını ifade etti.

Kalabalıklaşma durumunu gidermek için yeni infaz usulleri üzerinde çalışıldığını bildiren Çelik, "Arkadaşlarımız tarafından, geceleyin infaz, hafta sonu infaz ya da konutta infaz gibi usuller de değerlendiriliyor. Konutta infazda kadın ve yaşlılar lehine düzenlemeler yapılması için çalışmalar yapılıyor. Tabii kamuoyunun son derece hassas olduğu konu uyuşturucu, cinsel suçlar, terör ve terör örgütlü suçlarla tekrar tekrar suç işleyenlerin durumunun özellikle tartışılması gerektiğini değerlendiriyoruz. Bunlar üzerinde arkadaşlarımız 'bu dengeyi nasıl sağlarız?' diye bir çalışma yapıyor, son noktasını koymadık." diye konuştu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
20 milyon liralık mücevheri rezervuarın içine saklamışlarNişantaşı'nda bir kuyumcudan yaklaşık 20 milyon TL değerinde mücevheri silah zoruyla çalan iki kişi yakalandı. Sırbistan vatandaşı oldukları öğrenilen şüphelilerin çaldıkları eşyaları kaldıkları otelde duvarın içine monteli olan rezervuarın içine saklandıkları ortaya çıktı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler