Geri Dön
GündemAf Yasasında son gelişmeler? 2019 yılı içerisinde Af yasası çıkacak mı?

Af Yasasında son gelişmeler? 2019 yılı içerisinde Af yasası çıkacak mı?

Af Yasasına ilişkin araştırmalar binlerce hükümlü ve ailesi tarafından araştırılmaya devam ediyor. Ak Parti ve MHP tarafından sürdürülen görüşmelerde İkinci Yargı paketinin içerisinde yer alan infaz ve nafaka düzenlemelerini kapsayan paketin ne zaman yürürlüğe gireceğine ilişkin araştırmalar sürüyor. Kulislerden gelen haberlere göre son şekli verilmeye çalışılan İkinci Yargı Paketi'nin meclise sunulması öncesinde ufak pürüzlerin giderilmeye çalışıldığı ve kısa süreli değil bir çözüm yerine bir sistem değişikliği üzerinden çalışıldığı Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik tarafından ifade edildi. Peki Af Yasası 2019 yılı içerisinde çıkacak mı?

Af Yasasında son gelişmeler? 2019 yılı içerisinde Af yasası çıkacak mı?

Af Yasasını içerisine alan İkinci Yargı paketinin ne zaman meclise sunulacağı merak içinde araştırılmaya devam ediliyor. 30 maddelik infaz ve nafaka düzenlemesinin yer aldığı ikinci yargı paketinde son düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor. Bu konuda Ak Parti ve MHP arasında görüşmelerin tüm hızıyla devam ettiği Kasım ayı içerisinde İkinci Yargı Paketinin meclise sunulacağı kulislerden gelen haberler arasında yer alıyor. Peki Af Yasasınıda içerisine alan İkinci Yargı paketi Kasım ayı içerisinde meclise sunulacak mı?

AF YASASI MECLİS'E GELDİ Mİ?

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik af yasasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, MHP'nin geçen yıl hazırladığı af yasası teklifinin yeniden gündeme gelmesi ve bu teklifin ikinci yargı paketinde yer alıp almayacağıyla ilgili soruya, "Bu konuda çok büyük bir hassasiyet var. Çalışmaların sonuçlanmasını beklemek lazım. Çünkü vatandaşlarımız da bu konuyu çok soruyor. Esas olan şu, tabii ki karşılıklı çalışılıyor, tabii ki AK Parti kendi çalışmasında henüz son noktayı koymadı." yanıtını verdi.

"Bir defaya mahsus ceza indirimi yerine bir sistem değişikliğinden yanayız." diyen Çelik, şöyle konuştu:

Bir defaya mahsus ceza indirimi verelim, demenin başka birtakım semptomları olduğunu geçmişteki birtakım örneklerden gördük. Bunun yerine sistem değişikliği en mantıklı, makul yoldur. Mevcut durumda bir yandan cezasızlık algısı gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. Yani birileri suç işliyor ama herhangi cezayla karşı karşıya kalmıyor, cezasızlık durumu toplumsal vicdanı olumsuz yönde etkileyecektir, adalete de uygun değildir. Aynı zamanda da cezaevlerinde de ciddi kalabalıklaşma sorunu var. Dolayısıyla cezasızlık algısının ortaya çıkmamasıyla bu kalabalıklaşma sorununu belli bir denge içerisinde çözen bir yaklaşım ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

Çelik, AK Parti'nin bir kereliğine af indirimi değil de ceza sistemindeki sistem değişikliği konusunu dengeleyecek bir yaklaşım üretmeye çalıştığını dile getirerek toplumdaki cezasızlık algısının önlenmesi için suç işleyen ve hapis cezasına mahkum olan herkesin belli bir oranda cezaevinde kalmasını sağlayacak bir düzenleme üzerinde çalışıldığını ifade etti.

Kalabalıklaşma durumunu gidermek için yeni infaz usulleri üzerinde çalışıldığını bildiren Çelik, "Arkadaşlarımız tarafından, geceleyin infaz, hafta sonu infaz ya da konutta infaz gibi usuller de değerlendiriliyor. Konutta infazda kadın ve yaşlılar lehine düzenlemeler yapılması için çalışmalar yapılıyor. Tabii kamuoyunun son derece hassas olduğu konu uyuşturucu, cinsel suçlar, terör ve terör örgütlü suçlarla tekrar tekrar suç işleyenlerin durumunun özellikle tartışılması gerektiğini değerlendiriyoruz. Bunlar üzerinde arkadaşlarımız 'bu dengeyi nasıl sağlarız?' diye bir çalışma yapıyor, son noktasını koymadık." diye konuştu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
THY yolcularını meme kanseri konusunda bilgilendiriyorMisafirlerinin seyahat sağlığı ve güvenliğini en ön planda tutan bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları 15 – 31 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceği 160 uçuşta meme kanseri riskine dikkat çekecek. Kabin ekiplerinin pembe kurdele takacağı ve özel anons ile yolcuların bilgilendirileceği uçuşların ilki İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleşti.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler