Geri Dön

'Kürtlere yönelik saldırı' iddialarına ilişkin açıklama

Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bugün bazı sosyal medya platformları ile haber sitelerinde yer alan "Kürtlere yönelik saldırı" iddialarına ilişkin açıklama yapıldı.

'Kürtlere yönelik saldırı' iddialarına ilişkin açıklama

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı sosyal medya platformları ile PKK terör örgütü yandaşı haber sitelerinde "Afyonkarahisar'da kürtlere yönelik saldırı" başlığı altında iddialara yer verildiği kaydedildi.

Konuyla ilgili yapılan araştırmada olayın ilk belirlemelerine göre 13 Eylül 2020 günü saat 18.00 sıralarında Dinar ilçesinde devam etmekte olan bir inşaatta çalışan işçiler ile inşaata komşu olan bir evde yaşayan aile arasında; gürültü ve oluşan tozdan dolayı gerçekleşen tartışmadan kaynaklandığının anlaşıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tartışmanın kavgaya dönüşmesine müteakip gerçekleşen olayda 1999 Van Erciş doğumlu Ö.T. isimli şahıs hayatını kaybetmiş, E.Ö. ve F.T. isimli iki vatandaşımız ise yaralanmıştır. Olayda kullanılan silah ve demir muhafaza altına alınmış olup, olayın faali olarak değerlendirilen ve firar ettiği tespit edilen Ö.A. isimli şahsın yakalanması için çalışmalar devam etmektedir. Olay, yargıya intikal etmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır. Olayın inşaat işçileri ile inşaata komşu aile arasında cereyan ettiği, toplumsal bir yanının bulunmadığı anlaşılmıştır. Konunun bazı değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen hususlarla bir ilgisinin bulunmadığı anlaşılmış olup, olayın sebebine ilişkin gösterilen gerekçelerin maksatlı olarak çarpıtılarak yalan haberlere dönüştürüldüğü tespit edilmiştir."

BELEDİYE BAŞKANI DA AÇIKLAMA YAPTI

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bugün bazı sosyal medya platformları ile haber sitelerinde yer alan "Kürtlere yönelik saldırı" iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Zeybek, yaptığı yazılı açıklamada, Dinar ilçesinde iki grup arasında çıkan kavganın silahlı saldırıya dönmesinden dolayı Van nüfusuna kayıtlı bir vatandaşın hayatını kaybettiği,, bir vatandaşın da yaralandığını belirtildi.

Yaşanan olayın kendilerinde derin bir üzüntüye neden olduğunu ifade eden Zeybek, bu olay üzerinden "Türk-Kürt" gerginliği oluşturmak isteyenlere milletin fırsat vermeyeceği belirtildi.

Zeybek, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç'ın bu olayla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımın da gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sarısaç'ın 'Kürtler katlediliyor' şeklinde ifadesi de tamamen Türk ve Kürt kardeşlerimiz arasına nifak sokarak birliğimize leke getirmektedir. Terör örgütlerinin sözcülüğünü yapanlar bu milletin gerçek savunucusu olamazlar. Sözde milletvekilinin, 'olayı duyan aile bireyleri ve akrabalar Afyonkarahisar'a gitmeye çalışıyor fakat Afyonkarahisar Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü ve savcısı gelin gerekli belgeleri imzalayın ve cenazenizi alın gidin. Zaten Afyonkarahisar'a kimliğinde Van yazan kimse alınmayacak boşuna uğraşmayın' açıklamaları tamamen hayal ürünüdür. Bu şahsın Kürt kardeşlerimizin ilimizde katledildiği yönündeki sözlerini şiddetle kınıyoruz. Olayda yaşamını yitiren kardeşimizin cenazesi Belediye tarafından tahsis edilen özel bir araçla gönderilmiştir. Sözde vekilin savunduğu siyasi üslubun nifak sokmadan öteye gitmediğini kamuoyumuzun bilgisine sunarız. Gerçeği yansıtmayan açıklamalarla ilgili hukuki haklarımız saklıdır."

Önce dövdüler sonra kaçırdılar! Feci dayak kameradaBursa'da bir kişi alacak verecek meselesi yüzünden bir yıkama istasyonunda kameraların önünde feci şekilde dövüldü, sonra kaçırıldı. Arabaya bindirilen kişi kurtulmak için seyir halindeki araçtan atladı ancak arkadan gelen başka bir aracın altında kalarak ağır yaralandı. Darp ve kaçırma anları kameraya yansırken, polis geniş çaplı soruşturma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber