Geri Dön
GündemAhmet Mekin kimdir, kaç yaşında? Ahmet Mekin biyografisi

Ahmet Mekin kimdir, kaç yaşında? Ahmet Mekin biyografisi

Ahmet Mekin, Selvi Boylum Al Yazmalım filminde hayat verdiği Cemşit karakteri ile hafızalarda yer eden Ahmet Mekin şu sıralar hastanede yaşam mücadelesi veren eşi Kumral Şükran Kurteli'ni bir an olsun yalnız bırakmıyor. Yeşilçam'ın usta oyuncuları arasında yer alan Ahmet Mekin'in asıl adı Ahmet Kurteli olarak biliniyor. 1932 yılında İstanbul'da dünyaya gelen usta sanatçı birçok dizi ve sinema filminde rol aldı. İşte usta sanatçı Ahmet Mekin hakkında merak edilenler...

Ahmet Mekin kimdir, kaç yaşında? Ahmet Mekin biyografisi

Ahmet Mekin kimdir sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Yeşilçam'ın usta sanatçıları arasında yer alan Ahmet Mekin, Selvi Boylum Al Yazmalım dizisinde hayat verdiği Cemşit karakteri ile hafızalarda yer etti. 1932 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Ahmet Mekin, Sinemanın mutfağı olan Tiyatro ile kariyerine başlayan Ahmet Mekin, Bakırköy Halkevi'nde tiyatro sahnesinin tozunu yuttuktan sonra 1957 yılında Mahşere Kadar adlı filmle sinemaya adım attı. İşte Ahmet Mekin hakkında merak edilenler..

AHMET MEKİN KİMDİR?

Bakırköy Halkevi'nde sahneye çıktı. 1957'de Mahşere Kadar filmiyle sinemaya geçti. Zaman zaman tiyatroya da dönerek 200'e yakın filmde oynadı. Karakter rollerinde başarılı oldu. Önemli filmleri arasında Osman F. Seden'in Aşktan da Üstün (1961), Tarık Dursun K.'nın Kelebekler Çift Uçar (1964), Halit Refiğ'in Gurbet Kuşları (1964) ve Bir Türk'e Gönül Verdim (1969), Lütfi Ö. Akad'ın Düğün (1973), Atıf Yılmaz'ın Selvi Boylum Al Yazmalım (1978) ve Feyzi Tuna'nın Seni Kalbime Gömdüm (1982) adlı yapıtları sayılabilir. Mekin, 1969'da Güngör Dilmen'in İttihat ve Terakki oyununda rol aldı. 1972'de Dostlar Tiyatrosu'nda sahnelenen Abdülcanbaz'da Turhan Selçuk'un ünlü çizgi roman kahramanını canlandırdı

1980'lerden itibaren televizyon dizilerinde gözüken Mekin, Geçmiş Zaman Elbiseleri, Bir Yürek Satıldı, Bağrıyanık Ömer ile Güzel Zeynep, Bir Adam Yaratmak, Denizin Kanı, Bugünün Saraylısı, Tatar Ramazan ve Not Defteri gibi televizyon film ve dizilerinde oynadı.

Oyuncu Şükran Sabuncu ile evlidir.

Oynadığı bazı dizi ve filmler

Not Defteri
Kanun Kanundur
Kuruluş
Aşktan da Üstün
Kelebekler Çift Uçar
Bir Türk'e Gönül Verdim
Düğün (Lütfi Ö. Akad),
Urfa İstanbul & Beşikteki Miras
Selvi Boylum Al Yazmalım
Kavanozdaki Adam
Cemil (1975)
Bir Garip Yolcu
Kin (1974)
Çaresizler (1973)
Bir Adam Yaratmak
Ben
72. Koğuş (2011)
Ateş Dağlı
Kadın Asla Unutmaz
Bugünün Saraylısı (1985)
Kağıt (2010)
Kayıp Şehir (2012)
Umut Üzümleri (2013)
Tatar Ramazan (2013)
Bizim Hikaye (2015)
Seddülbahir 32 Saat (2016)
Filinta (2016)
Kimse Bilmez (2019)

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tatilden dönen aileyi taşıyan minibüs ile otomobil çarpıştı: 4 yaralıAnkara'da, tatilden dönen aileyi taşıyan minibüs ile otomobilin çarpıştığı kazada 1'i çocuk 4 kişi ağır yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner