Geri Dön

Akdeniz Üniversitesi’nde çürük bina soruşturması

Akdeniz Üniversitesi’nin (A.Ü.) konservatuvar binasında tehlike çanları çalıyor. Milliyet’in ulaştığı belgelere göre; 2019 sonunda A.Ü. Devlet Konservatuvarı binasının depreme karşı dayanıklılığı için, “Performans Analiz Raporu” hazırlandı. Raporda “Mevcut deprem yönetmeliği dikkate alınarak binanın ‘A.Ü. Devlet Konservatuvarı’ olarak mevcut haliyle kullanılması sakıncalıdır” denildi.

Akdeniz Üniversitesi’nde  çürük bina soruşturması
ÖNDER YILMAZ Ankara

Durum derhal dönemin A.Ü. Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’a iletildi. Ancak Ünal bir tedbir almadı. Akademik, idari kadro ile öğrenciler 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında aynı binaya mecbur bırakıldı. 450 kişi olası bir depremde yıkılma tehlikesi bulunan binaya her gün can korkusuyla girip çıktı.

Suç duyurusu

A.Ü. Devlet Konservatuvarı Yüksek Okul Sekreteri olarak görev yapan Hüsnü Gülez, başta Rektör Ünal olmak üzere ilgili yöneticiler hakkında, “görevi kötüye kullanma” suçundan suç duyurusunda bulundu. Gülez, “Deprem performans raporunu örtbas etmeye çalıştılar. Can güvenliğimiz yok. Rektör Ünal ve ilgililer uyarılarımızı duymamazlıktan gelmiştir” dedi. Bu başvuru sonrasında rektörlüğün kendisini sürgüne gönderebileceği değerlendirmesini yapan Gülez, “Olsun, kullanılması sakıncalı mevcut binanın aniden yıkılması sonrasında yok olacak bir canın yanında, Ünal ve ekibinin bana yaşatacaklarının hiçbir önemi yok” ifadelerini kullandı. Savcılık başvuruyu derhal işleme aldı. Ancak YÖK Kanunu çerçevesinde şikeyete konu olayın ancak A.Ü. Rektörlüğü’nün soruşturma görevi içinde kaldığını belirterek “görevsizlik” kararı verdi.

YÖK’e başvuru


Bu süreçte A.Ü. Rektörü değişti ve Ünal’ın yerine Prof. Dr. Özlenen Özkan atandı. Özkan, inceleme başlatırken, durumu Eylül 2020’de YÖK’e bildirdi. Her türlü bilgi ve belgeyi YÖK’e gönderen Özkan, “Söz konusu fiile ilişkin olarak şikayet edilenler arasında eski Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal’ın da olması nedeniyle, gerekli işlemlerin YÖK tarafından tesis edilmesi” yönünde bir talepte bulundu.

Akdeniz Üniversitesi’nde gözler şimdi YÖK’ün hem sorumlular hem de bina hakkında alacağı kararda.

Almanya'da Çin'in Uygurlara yönelik politikalarına protesto!Almanya'nın başkenti Berlin'de, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygurlara yönelik politikaları protesto edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet