Geri Dön

Akşamüstü Nasıl Yazılır? Akşam Üstü Tdk Yazımı Ayrı Mı, Bitişik Mi? Akşamüstü Kelimesinin Doğru Yazılışı

Türk Dil Kurumu’nun hazırlamış olduğu Türkçe sözlük ve yazım kuralları sözlüğü ile birçok yazım kuralı araştırılı öğrenilmektedir. Özellikle iki kelimeden oluşan kelime öbeklerinin ayrı ya da bitişik yazılması konusunda birçok kişinin kafası karışmaktadır. Bu kelime öbeklerinden biri akşamüstüdür. Akşamüstü bitişik mi ayrı mı yazılır? Akşamüstü yazılışı ile ilgili detaylı bilgileri derledik.

Akşamüstü Nasıl Yazılır? Akşam Üstü Tdk Yazımı Ayrı Mı, Bitişik Mi? Akşamüstü Kelimesinin Doğru Yazılışı

 İki kelimenin yan yana gelmesi ile oluşan kelime öbeklerine bazıları bitişik yazılırken bazıları ise ayrı ayrı yazılmaktadır. Akşamüstü kelimesi de ayrı mı yoksa bitişik mi yazıldığı konusunda insanların ikiye ayrıldığı bir kelimedir.

Akşamüstü TDK’ya Göre Doğru Yazılışı

Akşamüstü kelimesi TDK yazım kurallarında belirtilene göre bitişik yazılmaktadır. Doğru yazılımı “ akşamüstü” şeklindedir. Akşamüstü kelimesinin ayrı yazılımı ise yazım yanlışına girmektedir.

Akşamüstü Kelimesinin Cümle İçerisinde Örnekleri

Bu akşamüstü yemeğe bize geleceklerdi. (DOĞRU)

 Yarın akşam üstü köşedeki pastanede buluşacağız. (YANLIŞ)

 Bu kızgınlıkla yarın akşam üstü olabilecekleri bir düşün. (YANLIŞ)

 Akşamüstü dersimi yapmayı unutup uyuya kaldım. (DOĞRU)

Akşamüstü Nedir?

Akşamüstü akşam vakti olmadan hemen önceki zaman dilimine denir.

 

Bursa'da kullanılmayan 2 evde çıkan yangın söndürüldüBursa'nın Gemlik ilçesinde kullanılmayan 2 müstakil evde çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.Alınan bilgiye göre, Yeni Mahalle Kumla Yokuşu'nda boş olan 2 müstakil evde henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.Bölgedeki vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 6 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın yaklaşık 1 saatte söndürüldü.Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet