Geri Dön

ALES başvurusu hangi tarihte başlayacak? YÖK ALES'te değişiklik yaptı!

ALES başvurularının ne zaman başlayacağı merak ediliyor. 19 Kasım'da gerçekleşecek olan ALES sınavı için başvurular ÖSYM resmi sitesinden yapılacak. YÖK, ALES'te bazı değişiklikler yaptı, işte sınav hakkında merak edilen tüm detaylar...

ALES başvurusu hangi tarihte başlayacak? YÖK ALES'te değişiklik yaptı!

ALES başvuru işlemleri 26 Eylül ve 4 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Sınav için yapılan değişiklikler bu sınavda uygulamaya konulacak. Yapılan değişiklikler ile sınav süresi ve soru sayısı azaltıldı. ALES puanı geçerlilik süresi de 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Değişikliklerin gelen talepler ve eleştiriler doğrultusunda gerçekleştirildiği açıklandı.

ALES BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

ALES’TE HANGİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI?

YÖK tarafından gerçekleştirilen değişiklikler kapsamında; Sözel-1, Sözel-2 ve Sayısal-1, Sayısal-2 olarak dört bölümden oluşan ALES artık sözel ve sayısal olarak iki bölümden oluşacak. Sayısal test ile mantıksal akıl yürütme, çözümleme, analiz etme ve yorumlama gibi düşünme becerileri ölçülecek. Sözel testte ise temel dil bilgilerinin ölçümü ve sözel akıl yürütebilme becerileri ölçülecek.
ALES sınav soru sayısı 160’tan 100’e düşürülecek. 180 dakika olan sınav süresi de 150 dakika olacak. Değişiklikler ile adayların sınav streslerinin azaltılması hedefleniyor. ALES sayısal ve ALES sözel puan hesaplamalarında değişiklik yapılmadı ancak ALES eşit ağırlık puan hesaplamasında sayısal ve sözel testlerin ağırlıklarının yüzde 50 olması kararlaştırıldı.
Yapılan değişiklikler ile ilgili olarak YÖK Başkanı Yekta Saraç;

‘’Önümüzdeki ekim ayında yapılacak ALES’te, yeni düzenlemeler uygulanmaya başlanacaktır. ALES, akademi camiamızın yıllardır ilettiği görüş, eleştiri ve öneriler dikkate alınarak, daha yalın, basit ve işlevsel bir hale dönüştürülmüştür. Yeni YÖK olarak yükseköğretim sistemimizin daha yalın, işlevsel ve şeffaf olmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.’’ açıklamasında bulundu.

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ALES başvuru işlemi, adaylar tarafından T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM aday işlemleri sisteminden yapılacak. Başvuru yapan adaylar, ALES ücretini ödeyerek işlemlerini tamamlamış olacak. Sınav ücretini ödemeyen adayların başvuruları da geçersiz sayılacak.
Adayların başvuru yapabilmesi için, aday işlemleri sisteminde güncel fotoğraflarının bulunması gerekir. Fotoğrafı güncel olmayan yani son 50 ay içerisinde sisteme yüklenmeyen adaylar, başvuruları ÖSYM başvuru merkezlerinden yapabilir.
ALES başvuru ücretleri ÖSYM’nin ‘’Ödemeler’’ alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenebilir. Bunun dışında ALES başvuru ücreti ödeme seçenekleri;

-Akbank tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)
- Albaraka Türk Katılım Bankası tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)
- Kuveyt Türk Katılım Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuru yapacak olanlar hariç)
- Halkbank tüm ATM’leri, şubeleri ve internet bankacılığı
- Türk Ekonomi Bankası tüm şubeleri ve internet bankacılığı
- Ziraat Bankası’nın sadece mobil bankacılık ve internet bankacılığı

Terasta mangal yangın çıkardıİstanbul Arnavutköy'de 2 katlı binanın çatı, katı iddiaya göre terasta yakılan mangal nedeniyle alev alev yandı. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını söndürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber