Geri Dön
GündemAli Elmacı: ‘Gerginliğe yenisini eklememek için’

Ali Elmacı: ‘Gerginliğe yenisini eklememek için’

CI’da saldırıya uğrayan eseriyle gündeme gelen sanatçı Ali Elmacı eseri fuardan çektiğini açıkladı

Ali Elmacı:  ‘Gerginliğe yenisini  eklememek  için’

Önceki gece Contemporary İstanbul’da (CI) sanatçı Ali Elmacı’nın heykeline yönelik bir saldırı gerçekleşti. II. Abdülhamit resminin çizili olduğu heykelden rahatsız olduğunu iddia eden bir grup eserin kaldırılmasını istedi. Konu ile ilgili CI’dan bir açıklama yayımlandı: “İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen çağdaş sanat fuarına Şili’den katılan Isabel Croxatto Galleria’nın önüne gelen bir grup, sergilenen bir heykele karşı hassasiyetlerini bildirerek, kaldırılmasını talep etmiştir. Galerinin sahibi İsabel Croxatto da, fuarın kapanış saatine denk gelen bir zamanda gerçekleşen bu talep üzerine heykeli alandan kaldırmıştır. Ancak olayın duyulmasının ardından galeriye gelen Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, kaldırılan eseri tekrar yerine konulmasını sağlamıştır. Söz konusu heykel, fuarın kapanışına kadar yerinde sergilenmeye devam edecektir.”

Ali Elmacı:  ‘Gerginliğe yenisini  eklememek  için’

Desteğe teşekkür

Ardından sanatçı bir açıklama yayınlayarak, “Contemporary İstanbul çağdaş sanat fuarında yer alan bir eserime yönelik oluşan tepkiyi üzüntüyle takip ettim. Ülkemizin olağanüstü bir dönemden geçtiği süreçte, toplumumuzu artık iyiden iyiye yoran, yaşama sevincimizi aşağı çeken gerginlik unsurlarına bir yenisini eklememek adına eserimi Contemporary İstanbul’dan çekme kararı aldım. Bu süreçte bana gösterdiği yakın destekten ötürü Contemporary İstanbul yönetimine, tüm sanat emekçilerine ve dostlarıma teşekkür ederim. Saygılarımla” dedi. Eseri Cem Yılmaz’ın satın aldığı yönündeki haberleri ise hem Elmacı hem de Yılmaz yalanladı.

En pahalı eser

3 Kasım Perşembe günü başlayan fuarı ilk gününde 12 bin ziyaretçi gezdi. Contemporary İstanbul’un bu yılki en pahalı eserleri Galeri Artist standında sergilenen 220 bin euro satış bedeli bulunan Tony Cragg’in ‘Yellow Column’ ve Janis Kounellis’in ‘Untitled’ adlı eserleri oldu. CI tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen En İyi Tasarlanmış Stand Ödülü’nü The Pill Contemporary Art Gallery kazandı.