Geri Dön

Alzheimer’ın sonu geliyor!

Bazı sinir sistemi hastalıklarında beyin dokusunun ölümünü engelleyen ilk kimyasal bileşimin keşfi, Alzheimer ve parkinson gibi hastalıkların tedavisi açısından tıp dünyasında heyecan yarattı

İngiliz yayın kuruluşuı BBC’nin Türkçe servisinin “Beyin hastalıklarında ‘çığır açan’ keşif” başlığıyla yayımladığı haberde, “Hastaların tedavi amacıyla alabileceği bir ilacın geliştirilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Fakat bilim insanları, geliştirilecek bu ilacın Azheimer, Parkinson, Huntington ve benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor” denildi.

Hücre ölümleri engellendi
Habere göre, İngiltere’deki Leicester Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan deneylerde, beyni süngere çeviren ‘prion hastalıklara’ bağlı beyin hücresi ölümlerinin engellenebileceği görüldü. Deneyler, beyin hücrelerinin kendi doğal savunma mekanizmaları üzerinde yoğunlaştı.
Prion hastalıklara yol açan virüs, beyin hücresini ele geçirdiğinde viral proteinlerin birikmesine neden oluyor. Buna tepki olarak hücreler de virüsün yayılmasını engellemek için protein üretimine son veriyor.

Dejenerasyonu engelliyor
Fakat birçok dejeneretif sinir sistemi hastalığı, hatalı protein üretimi içeriyor. Bunların da benzer savunma mekanizmalarını harekete geçirmesi ciddi sonuçlar doğuruyor. Araştırmacıların kullandığı kimyasal bileşim bu savunma mekanizmasının devreye girmesini ve dejenerasyonu engelliyor.
Araştırmayı yürüten Profesör Giovanna Mallucci, bileşimin sinir sisteminde dejenerasyonu tümüyle engellediğini söyleyerek ilk kez yıkımın durdurulmasının mümkün olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 3 Mart 2021 )Sağlık Bakanlığı Türkiye'nin koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 138 bin 18 Kovid-19 testi yapıldı, 11 bin 520 kişinin testi pozitif çıktı, 65 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 1224 oldu, 7 bin 191 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 593 bin 264'e yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet