Geri Dön

Alzheimere karşı AKDENİZ DİYETİ

Alzheimer konusunda uzman olan ve konferans için Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Alva ‘Bu hastalığa karşı aktif yaşam ve beslenme çok önemli’ dedi, hastalarına Akdeniz diyetini önerdiğini söyledi

Alzheimere karşı AKDENİZ DİYETİ

Alzheimer hastalığı konusunda dünya otoriterelerinden biri olan Prof. Dr. Gustavo Alva, ilerlediğinde tedavisi mümkün olmayan bu hastalıktan korunmak için erken teşhisin önemine dikkati çekti, Akdeniz beslenme biçimi ve aktif yaşamayı önerdi. Novartis desteğiyle bir dizi konferans için Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Alva, hastalığın tedavisi ve teşhisiyle ilgili gelinen son aşamayla ilgili meslektaşlarıyla bilgi alışverişinde bulunurken, DHA’ya şu değerlendirmeleri yaptı:

- Hastalık çoğu kez normal yaşlanmayla karıştırılabiliyor. Bu nedenle alzheimer hastalığı konusunda halkın eğitilmesi çok büyük önem taşıyor.

- İlerlediğinde dönüşü olmayan alzheimerda erken teşhis çok önemli. Hastalığı erken fark etmek ve agresif olarak tedavi etmek en önemli şey.

- Kalbi sağlıklı olanın beyni de sağlıklı olur. Türkiye’de harika bir beslenme biçimi var. İnsanlara bu tarz diyet, aktif bir hayat tavsiye ediyorum. Bu, Akdeniz diyeti. Taze balık, sebze-meyveler, düşük yağ içeren yiyecekler, zeytinyağı. Bir antioksidan olarak makul düzeyde kırmızı şarap da diyebilirim.

- Bu hastalıktan endişe duyanlara daha önce yapmadıkları bir şeyi yapmaya çalışmalarını, beynin daha önce kullanılmamış bir bölümünü zorlamalarını tavsiye ediyoruz. Örneğin dil öğrenmek, enstrüman çalmak gibi.

Bu belirtilere dikkat!

Prof. Dr. Alva hastalığın belirtilerini de şöyle özetledi: “Kısa dönem bellek problemleri geliştirmiş olan biri basit objelerin isimlerini hatırlamakta da güçlük çekiyorsa, eskiden normalde çok iyi bildikleri bir yerde kaybolmaya başladılarsa, elleriyle bir şeyler yapmakta zorlanıyorlarsa, planlama ve organize etmekte zorluklar yaşamaya başladılarsa, bütün bunların karışımı hastalık konusunda bize ipuçları sunuyor.”

Tedavi konusunda uyarılar

Prof. Dr. Alva, ailenin ve bakım verenlerin de tedaviden beklenenler konusunda eğitilmesi gerektiğini bertirek şu uyarılarda bulundu:

“Zira bazı hasta yakınları ‘Değişiklik olmuyor’ düşüncesiyle ilaç tedavisini sonlandırıyor. Hastalıkta kaybedilen hasarın geri getirilemediği, sadece yavaşlatma ve ilerlemeyi engelleme üzerine tedavi yapıldığı unutulmamalı.

Özellikle ailesinde alzheimer öyküsü olan ve 65 yaş üstü bireyler erken teşhis için duyarlı olmalı.”

Sağlık Bakanı Koca'dan önemli açıklamalarSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet