Geri Dön

Ankara'da korsan kitap operasyonu

Ankara’nın Altındağ ilçesinde, Emniyet Müdürlüğü ve Ankara Valiliği İl Denetim Komisyonu tarafından yapılan denetimde yaklaşık 14 bin korsan kitap ele geçirildi.

Ankara İl Denetim Komisyonu Başkan Yardımcısı Hamdi Dinçer, Kültür ve Turizm Bakanlığının Ulus’taki deposunda gazetecilere yaptığı açıklamada, dün ihbar üzerine Altındağ ilçesindeki bir matbaada denetim yapıldığını bildirdi.

Denetimde, 5846 Sayılı Kanuna muhalif nitelikte yaklaşık 14 bin bandrolsüz kitap ele geçirildiğini anlatan Dinçer, kitapların adli emanet olarak Kültür ve Turizm Bakanlığının depolarına konulduğunu söyledi.

Dinçer, kitaplarla ilgili gözaltına alınan 4 kişinin de savcılığa sevk edildiğini bildirdi.

Ele geçirilen tüm kitapların delil olarak muhafaza edilmek zorunda olduğunu bu nedenle depoların bazen yetersiz kalabildiğini dile getiren Dinçer, "Her kitaptan birer tane örnek alınsa, diğerlerinin imhasına karar verilmiş olsa bu kadar yer işgali olmazdı. Maalesef kanunda böyle bir düzenleme olmadığı için mahkeme sürecine göre kitapların depoda tutulması uzun yıllar alabiliyor" dedi.

Ankara İl Denetim Komisyonu Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının geçen yıl yapılan protokolle korsanla mücadelede daha etkin olmaya başladığını kaydeden Dinçer, şunları söyledi.

"Bu depoda 120 bin kitap bulunuyor. Bu kitaplar, emniyet güçlerinin Ankara’da son 6-7 ayda yaptığı çalışmalarda ele geçirildi. Hepsinin tasnifi yapıldı. Korsancıların taktikleri çok fazla. Matbaaları denetim altına almak, daha sıkı takip etmek gerekiyor. Yaptığımız çalışmalarda ağırlığımızı bataklığın içine doğru kaydırmış olduk. Bu şekilde daha verimli bir çalışma elde ettik."

Dinçer, son denetimde ele geçirilen kitaplar arasında, çok satan kitapların özellikle de Ahmet Ümit’in kitaplarının çok fazla yer aldığını bildirdi.

Yardımcı olduğu anne ve kızı tarafından dolandırıldığı iddiasıyla suç duyurusuKarabük'te Mehmet Özkan Demir (52), yardımcı olduğu anne ve kızı tarafından 18 bin lira dolandırıldığını, ayrıca adına 550 bin liralık sahte senet düzenlenerek para istendiğini iddia ederek suç duyurusunda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet