Geri Dön

Anneler Günü çiçeği tabuta

Marmaris’teki tur midibüsü kazasında hayatını kaybeden 24 kişiden 21’i için dün İzmir’de cenaze töreni düzenlendi. Kazada can verenlerden Selda Altay’ın ikiz kızları, Anneler Günü’nde cenazesine geldikleri annelerinin tabutuna bir buket kırmızı karanfil bıraktı

Anneler Günü çiçeği tabuta

İzmir’in Buca ilçesinde çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan bir grup, önceki gün Anneler Günü kapsamında Muğla’nın Marmaris ilçesine gitmek üzere yola çıktı. Armağan Serttaş’ın kullandığı midibüs, Muğla-Antalya karayolunun Sakar Geçidi mevkiinde uçurumdan yuvarlanarak 30 metre aşağıdaki yola düştü. Kazada 24 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı. Kazada hayatını kaybedenlerin cenazeleri, Adli Tıp Kurumu’ndaki işlemlerin ardından yakınlarına teslim edildi. İzmir’e getirilen cenazeler Buca Kaynaklar Mezarlığı Gasilhanesi ile Yenişehir Mahallesi’ndeki Merkez Defin İşleri Gasilhanesi’ne konuldu. Ölenlerden 3’ünün cenazesi toprağa verilmek üzere Çanakkale’ye götürüldü.

‘Bir daha kutlamam’

Yaşamını yitirenlerden Sultan Karadağ’ın cenazesini almak için yakınlarıyla Buca Kaynaklar Mezarlığı’na gelen arkadaşı Fahriye Aras, “Geziye biz de davet edildik ancak gitmekten son anda vazgeçtik” dedi. Ayla Karakılıç da “Korkunç bir kaza, geziye gidenlerin hepsi arkadaşımız ama Sultan ile çok yakındık, çocuklarımız da arkadaştı. Tek tesellimiz, kızı Beyzanur’un kazadan yaralı kurtulması” diye konuştu. Leman Kılıç’ın yakını Yeter Taşdemir de “Bir daha Anneler Günü kutlamayacağım” diyerek ağladı.

Kazada hayatını kaybedenlerden 7’si için Buca Eyüp Sultan Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Başbakan Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Selda Altay’ın ikiz kızları Buse ve Sude, Anneler Günü’nde cenazesine geldikleri annelerinin tabutuna bir buket kırmızı karanfil bıraktı. Sude ve Buse’nin 11 yıl önce babalarını da bir trafik kazasında kaybettikleri öğrenildi.

‘Beni yalnız bıraktın’

Lise 3. sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Melisa Şele’nin cenazesi Kadifekale’ye Hava Şehitleri Camisi’ne götürüldü. Tören sırasında sinir krizi geçiren ve yakınları tarafından sakinleştirilmeye çalışılan Melisa Şele’nin annesi Abide Şele, ağıtlar yaktı. Gözyaşı döken Abide Şele’nin “Anneler Günü’nde beni yalnız bıraktın Melisa. Doymadım sana. Niye bırakıp gittin beni? Daha gelinlik giydirecektik sana kızım” feryadı yürekleri dağladı. Şele’nin cenazesi, Menderes’te toprağa verildi.

Anneanne olmuştu

Gülizar Kılıç için Uzundere Cemevi’nde tören düzenlendi. Kılıç’ın cenazesi Uzundere Mezarlığı’nda defnedildi. Kılıç’ın, geziye kazada yaşamını yitiren akrabası Leman Kılıç ile katıldığı öğrenildi. Kılıç’ın 52 yaşında olmasına rağmen üniversite sınavlarına hazırlanan 21 yaşındaki kızı Deniz için çalışmaya devam ettiği, psikolog olan kızı Özge’nin de 7 ay önce anne olduğu belirtildi.

Anneler Günü çiçeği tabuta

Annesizliğin ne demek olduğunu biliyorum

Başbakan Yıldırım, Buca’daki Eyüp Sultan Camisi çıkışında açıklamada bulundu. Yıldırım “Acımız büyük, başımız sağ olsun. Bugün Anneler Günü, isterdik ki bugün daha iyi şekilde annelerimizin gününü analım. Anneler Günü, annelerin acısıyla birleşti. Annesini genç yaşta kaybeden biri olarak anasızlığın ne demek olduğunu biliyorum. Bütün annelerin bugününü tebrik ediyorum buruk da olsa, sıkıntılı da olsa...” dedi.

Başbakan Yıldırım, gazetecilerin kazayla ilgili soruşturma olup olmadığı yönündeki sorusuna “Büyük bir kaza, her yönüyle araştırılacak. Sebebi ne olursa olsun giden geri gelmiyor, eksikler eğer araçta varsa, yolda varsa veya sürücüde varsa bunların hepsi ortaya çıkarılacak” yanıtını verdi.

Anneler Günü çiçeği tabuta

Araçtan fırlayan bebeğin durumu iyiye gidiyor

Tur midibüsü faciasında hayatını kaybeden sürücü Armağan Sertbaş ve ağır yaralanan Duygu Sertbaş çiftinin 11 aylık kızları Nehir, araçtan yola fırlayarak yaralandı. Başından ve kolundan yaralanan minik Nehir, olay sırasında yoldan geçen motosiklet sürücüsü tarafından fark edildi. Hastaneye kaldırılan Nehir’e anneannesi ve teyzesi tarafından bakılıyor. Mucize bebeğin durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

Sertbaş’ın cenazesi ise Kaynaklar Merkez Cami’nden kaldırıldı. Sertbaş’ın babası Şakir Sertbaş “Oğluma ‘gitme’ dedim. ‘Baba söz verdim, gitmeliyim’ dedi. Normalde kendi aracı vardı. Arkadaşı rica etmiş, söz vermiş. Oğlum sözünün eriydi. Ah oğlum sana gitme dedim. Oğlum, gittin oğlum” dedi.

‘Telefonla organizasyon’

Yaylacık Mahallesi Muhtarı Necdet Demirel, “Anneler Günü için jest yapmak istediler. Çok üzüldük” diye konuştu. Demirel, eşinin de geziye gitmek istediğini kaydederek, “Benim eşim de gitmek istedi. Ben oraları gördük diye izin vermedim” ifadelerini kullandı. Demirel “Bu turun denetimsiz olduğu yönünde benim de kulağıma dedikodular geliyordu ancak somut bir şikayet yoktu. Otobüs firmasının yazıhanesinin olmadığı, cep telefonu ile organize olunduğu yönünde bilgiler alıyorduk. Ancak kimseye ‘gitme’ diyemezsin” dedi.

Mucize kurtuluş! Endişe içinde izledilerMuğla'nın Marmaris ilçesinde, İngiliz turistin bindiği deniz paraşütünü çeken tekne, türbin motoruna halat dolanması sonucu arızalandı. Teknenin kaptanı arızanın ardından halatı boşalan ve havada kontrolsüz şekilde süzülen parüşütü, çeşitli manevralarla sahildeki kapalı olan bir otelin çatısına indirerek, turistin kurtarılmasını sağladı. Şans eseri yara almadan kurtulan turist, aynı su sporları istasyonuna tekrar gidip, deniz paraşütü keyfine devam etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber