Geri Dön

Annesi taburcu oldu kızı hastaneye yattı

Meme kanseri tedavisi gören annesinin hastaneden çıktığı gün kendisine kan kanseri tanısı konan Afra Rabia Demirel, lösemi hastaları için ‘‘Umut ol kan ver’ kampanyası başlattı...

Annesi taburcu oldu kızı hastaneye yattı

Aydın’da yaşayan üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Afra Rabia Demirel, meme kanserinden tedavi gören annesinin taburcu olduğu gün lösemi (kan kanseri) olduğunu öğrendi. Lösemi olduğunu duyduğunda inanamadığını belirten İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencisi Afra Rabia Demirel, 2015’te annesinin meme kanserine yakalandığını hatırlatarak yaşadıklarını şöyle anlattı:

‘Rüya olduğunu düşündüm’

“O zaman üniversite 1’inci sınıf öğrencisiydim. Hastalık sürecinde annemin yanında olmam gerekiyordu. Bu yüzden okulumu dondurarak Aydın’a geldim. Annem 1 yıl boyunca bu hastalıkla savaştı. Kemoterapiler aldı, ameliyat oldu, son olarak geçen eylül ayında sonuçları temiz çıktı ‘Taburcu olabilirsiniz’ dediler. Bu arada 3 aydır atlatamadığım grip hastalığı için kullandığım ilaçlar sonrasında vücudumda çıban gibi küçük kırmızı lekeler bacaklarımda morluklar çıkmıştı. Bir şeylerin ters gittiğini anladım. Annemin taburcu olacağı gün hazır hastanedeyken kan testi yaptırayım dedim ve lösemi olduğumu öğrendim.”
Sevinçle gittiği hastaneden ağlayarak çıktığını belirten Demirel şöyle devam etti:
“Önce inanamadım beynim algılamakta güçlük çekti, bir rüya olduğunu çok düşündüm. Lösemi tanısı konulmuştu ve tedavisi kemoterapiydi. Annemin bir yıl boyunca aldığı kemoterapiyi ben de alacaktım. Yan etkilerini ezberlediğim, annemin bütün acılarına ortak olmaya çalıştığım ama asla tam olarak acısını yaşayamadığım o yan etkilerin tümünü şimdi yaşamaya hazırlanmam gerekiyordu.”

‘3 tüp kanla hayat kurtar’

3 tüp kanla ilik bekleyen insanlara umut olunabileceğini vurgulayan Afra Rabia Demirel, “İlik nakli olmam gerekiyor. Ben inanıyorum ki gerekli ilik bulunacak. Ama ilik nakli bekleyen birçok insan var, ben onlara da umut olmak istiyorum. Bu yüzden herkesin Kızılay’a kan verip dönor olmasını istiyorum” diye konuştu.
Arkadaşı Yunus Emre Erden ile birlikte ‘Umut ol, kan ver’ kampanyası başlattıklarını belirten Afra Rabia Demirel, “Instagram’da ‘umutolkanver’ sayfası açtık. Lütfen 5 dakikanızı ayırarak kan verin ve hayat kurtarın” diye konuştu.

‘Üniversite kaydımı bile yenilemiştim’

Annesi taburcu olurken kendisinin yatışının yapıldığını kaydeden Demirel, “Üniversite kaydımı yenilemiştim. Hatta bazı eşyalarımı bile göndermiştim, üniversiteye gideceğimi düşünürken benim tedavi sürecim başladı, yaklaşık iki aydır tedavi görüyorum” dedi.

‘Destek olma sırası bende’

Anne 42 yaşındaki Beylühan Demirel kızının lösemi olduğunu duyduğunda inanamadığını belirterek şunları söyledi:
“Doktor, kızımın lösemi hastası olduğunu ve hemen tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Kızım, hastalığım boyunca hep yanımdaydı, hep elimden tuttu, her yerde onun ayak izleri vardı. Şimdi ben onun elinden tutuyorum. Destek olma sırası bende. Kızımın en büyük hedefi, kimsesiz çocuklara yardım etmekti. İyileşip onların elinden tutacak.”

Çanakkale Gökçeada'da mera yangınıÇanakkale'nin Gökçeada ilçesinde meralık alanda çıkan yangına müdahale ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber