Geri Dön

Anoreksiya kliniğinde model avlayan ajans!

İsveç’te modellik ajanslarının model keşif yöntemi tartışma yarattı. Ajanslar, yeme bozukluğu olan modellere, tedavi gördükleri kliniğin önünde iş teklifinde bulundu!

İsveç’in başkenti Stockholm’deki “Yeme Bozukluğu Tedavi Merkezi”nin doktorları, modellik ajanslarının hastalara iş teklifinde bulunmak için klinik önünde kamp kurduğunu öne sürdü.
İsveç merkezli haber sitesi The Local’ın haberine göre, doktorlar anoreksiya (aşırı zayıflık tutkusuyla yeme bozukluğuna bağlı psikolojik rahatsızlık) tedavisi gören hastaları için endişelenerek durumu İsveç basınıyla paylaştı. Hastane doktorlarından Anna-Maria af Sandeberg, ajansların hastaların çok zayıf olduğunu bildikleri için bu yaklaşımı sergilemelerini “iğrenç” olarak nitelendirerek diğer yeme bozukluğu hastalarını yanlış etkilemekle suçladı. İddiaya göre, menajerler ancak tekerlekli sandalyeyle hareket edebilen bir hastaya bile teklif götürmüştü.
Ajanstan ‘hasta’ kaçırma
Klinik, çareyi hastaları için yeni bir uygulama geliştirmekte buldu. Hastaların olası bir ajans yetkilisiyle karşılaşmaması için tedavi grupları ayrıldı. Genç hastaların geliş-gidiş saatlerini düzenlemek için tedavi grupları ayakta, günlük ve yatılı olmak üzere üçe bölündü. Elite Model’ın Stockholm merkezi yöneticisi Fredo Kazemi, klinik önünde model avcılığını kınadığını, büyük ve prestijli ajansların buna kalkışmış olamayacağını söyledi.
Haber, gözleri aşırı zayıf modellerler çalıştığı için sık sık eleştirilen modaevleri, ajansları ve moda yayınlarına çevirdi. Zira, uzmanlar yanlış örnek oluşturduğu ve sağlıksız olduğu gerekçesiyle aşırı zayıf modellerin ekranlar veya medya organlarında yer almaması için sık sık uyarıda bulunuyor. Klinikteki bazı hastaların vücut kitle indeksi (BMI) 14’e kadar düşebiliyor. Sağlıklı bir kadının BMI’sinin 18.-5 ila 24.9 arasında olması gerekiyor.

Samsun'da meydana gelen tramvay kazaları kameralara yansıdıSamsun’da dikkatsizlik sonucu meydana gelen tramvay kazaları güvenlik kameralarına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber