Geri Dön
GündemAÖF kayıt yenileme işlemi nasıl yapılır? AÖF ikinci üniversite başvurusu

AÖF kayıt yenileme işlemi nasıl yapılır? AÖF ikinci üniversite başvurusu

AÖF kayıt yenileme başladı ve Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri büyük bir merakla AÖF kayıt yenileme işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırıyor. İşte bu sorunun cevabı ve AÖF ikinci üniversite başvurusu ile ilgili tüm detaylar...

AÖF kayıt yenileme işlemi nasıl yapılır? AÖF ikinci üniversite başvurusu

Açık Öğretim Fakültesi'nde okuyan öğrenciler, kayıt yenileme işleminin nasıl yapılacağını araştırıyor. 2018-2019 Eğitim - Öğretim döneminde AÖF ikinci üniversiteye kayıt olmak isteyen öğrenciler ise başvuru işleminin nasıl yapılacağını merak ediyor. Her iki işleminde son başvuru tarihi 5 Ekim 2018...

AÖF KAYIT YENİLEME İÇİN TIKLAYINIZ!

İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAYIT ESASLARI

Yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim sistemi programlarında aynı anda farklı düzeylerde (lisans, önlisans ve lisansüstü) eğitime devam edilebilmekte ancak, aynı anda iki örgün önlisans veya iki örgün lisans programında eğitime devam edilememektedir. Ancak;

Örgün/uzaktan öğretim yükseköğretim programlarında kayıtlı öğrenciler ile bu programların
mezunlarından,

Meslek yüksekokullarına devam edenler/mezun olanlar ile örgün lisans programlarından önlisans
diploması alarak ayrılmış olanlar,

Lisans programlarına devam edenler/mezun olanlar,

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar (halen kayıtlı olanlar başvuru yapamaz) ve diğer yükseköğretim kurumlarının açıköğretim programlarında programlarına devam edenler/mezun olanlar;

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans programından mezun olan veya kaydı olan öğrenciler Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin önlisans/lisans programlarından birine,

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun önlisans programından mezun olan veya kaydı olan öğrenciler Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından birine;

Kayıtlı oldukları veya mezun oldukları alanlarda olmamak koşuluyla, sınava girmeden ve örgün/uzaktan öğretimdeki kayıtlarını sildirmeden doğrudan Anadolu Üniversitesine başvurmak suretiyle kayıt yaptırabilir.

İkinci Üniversite kapsamında açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime YÖK zorunlu dersleri hariç olmak üzere ders ve kreditransferi yaptıramaz.

Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilir.

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC’deki üniversitelerde kayıtlı öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanır.

Bir yükseköğretim programından kaydı silinen, herhangi bir yükseköğretim programında kaydı bulunmayan veya Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Sistemine göre eğitim-öğretim yapan fakültelerde öğrenimine devam edenler İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptıramaz.

Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Sistemine göre eğitim-öğretim yapan fakültelerin bir programında öğrenci iken devam ettiği alan dışındaki örgün yükseköğretim programlarından birine yerleştirilen adayların kayıtları silinmez.

Bir örgün yükseköğretim programına devam edenlerden veya bu programdan mezun olanlardan, Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Sistemine göre eğitim-öğretim yapan fakültelerin bir programına kaydolanlar, askerlik işlemleri dışında tüm öğrencilik haklarından yararlanır.

Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Sistemine göre eğitim-öğretim yapan fakültelerin programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün programından kaydını sildiren öğrenci, bu durumunu belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik haklarından yararlanır.

Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar, sınava girmeden “İkinci Üniversite” kapsamında kayıt yaptırabilir.

AÖF İKİNCİ ÜNİVERSİTE BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!