Geri Dön

Aseksüel nedir? Aseksüel kime denir?

Aseksüel nedir sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Sosyal Medya fenomeni Merve Taşkın Instagram üzerinden takipçilerinin sorularını yanıtladığı canlı yayında gelen birçok soruyu cevapsız bırakmadı. En dikkat çekeni ise Cinsel tercihin nedir sorusu oldu? Sosyal Medya fenomeni bu soruya şu yanıtı verdi; Sanırım ben aseksüelim ve bakireyim yanıtını verdi. Peki aseksüellik nedir?

Aseksüel nedir? Aseksüel kime denir?

Aseksüel nedir sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Sosyal medya fenomeni Merve Taşkın dün akşam Instagram üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında takipçilerinin sorularını yanıtladı. Merve Taşkın kendisine yöneltilen birçok soruyo cesurca yanıtladı. Bu sorular arasında en dikkat çekeni ise Cinsel tercihin nedir sorusu oldu. Merve Taşkın bu soruya sanırım ben aseksüelim ve hala bakireyim yanıtını verdi. Peki Aseksüel nedir? Aseksüel kime denir?

ASEKSÜEL NEDİR?

Aseksüellik herhangi birine yönelik cinsel çekim eksikliği veya cinsel etkinlikteki ilgi düşüklüğü veya yokluğu. Bir cinsel yönelim eksikliği olarak veya karşıcinsellik, eşcinsellik ve çiftcinselliğin yanındaki dördüncü bir varyasyon olarak düşünülebilir. 2004'te yapılan bir çalışmada aseksüelliğin yaygınlığı %1 olarak belirlenmiştir.

Aseksüellik, davranışsal ve genellikle bireyin kişisel veya dini inançları gibi unsurların üzerinde etkili olduğu cinsel etkinlikten kaçınma ve bekarlıktan farklıdır; cinsel davranışın aksine, cinsel yönelimin "kalıcı" olduğuna inanılmaktadır. Bazı aseksüel kişiler romantik partnerlerini memnun etme arzusu ya da çocuk sahibi olma arzusu gibi çeşitli nedenler dolayısıyla, cinsel çekim veya seks arzusu eksikliğine rağmen cinsel etkinlikte bulunabilirler.

Bir cinsel yönelim olarak aseksüelliğin kabulü ve bilimsel araştırma alanı açısından halen oldukça yenidir, hem sosyoloji hem de psikoloji bakımından büyüyen bir araştırma alanı olarak gelişmeye başlamıştır. Bazı araştırmacıların aseksüelliğin bir cinsel yönelim olduğunu savunmasına karşın, bazı araştırmacılar ise aynı görüşte değildir.

İnternet ve sosyal medyanın ortaya çıkışından bu yana çeşitli aseksüel topluluklar oluşmaya başlamıştır. Bu topluluklardan en hızlı büyüyen ve en bilineni David Jay tarafından 2001'de kurulan Aseksüel Görünürlüğü ve Eğitimi Ağı'dır (Asexual Visibility and Education Network) (AVEN).

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Srebrenitsa paylaşımıazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:"Tarih: 11 Temmuz 1995Zulmün Adı: #Srebrenitsa“Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.”Aliya İzzetbegoviç

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber