Geri Dön

Aşılama da talep de arttı

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19, aşının önemini bir kez daha ortaya koydu.

Aşılama da talep de arttı
GÖKHAN KAM İstanbul

Koronavirüse yakalanmaktan korkan vatandaşların ise grip ve zatürre aşılarına talepte önemli bir artış yaşanıyor. Milliyet’e konuşan uzmanlar, Kovid-19 ortamına rağmen çocuklardaki aşılama oranının yüzde 97’den yüzde 98’e yükseldiğini, Kovid-19’a yakalanmaktan korkan vatandaşların ise grip ve zatürre aşısına talebinin anormal bir şekilde arttığını belirtti.Aşı yapılma oranlarında artış yaşandığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, şunları dedi:

Anormal artış

“Kovid-19 ortamına rağmen çocuklardaki aşılama oranı yüzde 97’den yüzde 98’e yükseldi. Kovid-19’un etkisiyle grip ve zatürre aşısına da anormal bir talep var. Halk aşıyla ilgili hassas. Herkeste Kovid-19 nedeniyle bir aşı beklentisi var. Medyada sürekli grip ve zatürre aşısının gerekli olduğu, yapılmadığı taktirde hastalığın daha kötü sonuçlanabileceği yönünde konuşmalar yapılıyor. Eskiye göre çok daha fazla grip ve zatürre aşısı yapılıyor. ‘Bu aşıları herkes yaptırsın’ demiyoruz. Mutlaka yaptırması gereken risk grubu var. Kovid-19, zatürre, grip geçirirlerse ağır seyredebilecek gruplar var. 65 yaş ve üzeri, kronik hastalığı olanlar, kanser gibi bir hastalık ve kullandığı ilaç nedeniyle bağışıklığı baskılanmış olanların, hem zatürre ve grip aşısı olması lazım. Geçen sene grip aşısını risk grubunda olup bu mutlaka yaptırsın dediğimiz kişi sayısı yüzde 4.4. Zatürre aşısı ise binde 7 yapabilmişiz” diye konuştu.

Karşıtlık azaldı

İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, Kovid-19 gündemde olduğu için aşı karşıtlarında biraz geri çekilme olduğunu söyledi ve “Eskiye göre karşıtlık azaldı. Aşı yaptırma oranında bir artış var. Günde en az 20 kişi soruyor, ‘Hocam aşı yaptıralım mı’ diye. Eskiden sorulmazdı. Altı aylıktan büyük çocuklara mutlaka grip aşısını yaptırılsın” dedi. Erk, risk grubunda olanlar kesin yaptırmaları gerektiğini belirtirken, “Aşılar sadece çocukluk çağında yapılmıyor. Erişkinlerin de aşı programı var. Zona, zatürre, kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşıları var. Sadece çocukluk çağında yapılacağı düşünülen aşılar değil” ifadelerini kullandı.

 

 

İstanbul'da PKK operasyonu: Gözaltılar varİstanbul Emniyet Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne (TEM) bağlı polis ekipleri, il genelinde terör örgütü PKK'ya yönelik daha önceden belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında girilen adreslerde arama yapan polis ekipleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber